2019-20 Indoor Track
Foothills Council Championships
at U-Albany - 2/2/20

Back to Main Page

Jump to Boys Results

Licensed to University at Albany        HY-TEK's Meet Manager 2/2/2020 08:11 PM
          FOOTHILLS COUNCIL AND INDEPENDENT LEAGUE CHAMP'S - 2/2/2020          
                         TIMING BY WWW.FINISHRIGHT.COM                         
                                  SUNY ALBANY                                  
                                    Results 
                           Female Team Scores -  1 FOOTHILLS Division                   
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 South Glens Falls                  SGFS            157  
                2 Scotia-Glenville                   SGSH            125  
                3 Amsterdam                          AHS              78  
                4 Gloversville                       GLVR             34  
                5 Broadalbin-Perth                   BPHS             32  
                6 Schuylerville                      SCHU             29  
                7 Hudson Falls                       HFHS             13  
                8 Glens Falls                        GFSH              8  
Event 28  Girls 55 Meter Dash FOOTHILLS FOOTHILLS
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Beekman, Charli           11 Amsterdam                 7.42   1  10   
  2 Shortte, Jedidiah         12 South Glens               7.54   1   8   
  3 Mallette, Christi         11 South Glens               7.93   1   6   
  4 Salvione, Macey           11 Gloversville              7.97   1   4   
  5 Seeley-angus, Jam         12 Scotia-Glenv              8.11   1   2   
  6 Girard, Hayleigh          11 Hudson Falls              8.18   2   1   
  7 Rose, Keisha              11 Amsterdam                 8.32   1 
  8 Sherman, Emily            12 Hudson Falls              8.37   2 
  9 Dayian, Sofia             12 Amsterdam                 8.39   2 
 10 Blake, Sydney             10 South Glens               8.50   2 
 11 Cianfarani, Ayla          10 Scotia-Glenv              8.69   2 
 12 Mehan, Ruby                9 Schuylervill              9.09   3 
 13 Lance, Julia               9 Schuylervill             10.24   3         
 
Event 12  Girls 300 Meter Dash FOOTHILLS FOOTHILLS
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Christine, Mallet         11 South Glens              44.83   1  10   
  2 Beekman, Charli           11 Amsterdam                44.89   1   8   
  3 Winter, Rhea              12 Gloversville             45.01   3   6   
  4 Grybos, Skylar            12 Amsterdam                45.85   2   4   
  5 Nesbitt, Emma             12 Schuylervill             46.24   2   2   
  6 McDaniel, Delaney         10 South Glens              46.44   2   1   
  7 VanCott, Riley             9 Schuylervill             47.55   1 
  8 Sherman, Emily            12 Hudson Falls             48.44   3 
  9 Aleman-Rivera, Ailani      8 Amsterdam                49.19   3 
 10 Stortz, Olivia            11 Schuylervill             50.44   4 
 11 Obman, Maggie              9 Scotia-Glenv             52.80   4 
 12 Winchell, Sierra          11 South Glens              53.89   4 
 13 Murray, Adriannna         10 Scotia-Glenv             55.16   5 
 14 Fisher, Samantha          11 Hudson Falls             57.55   5 
 15 St. Onge, Isabell          9 Scotia-Glenv             58.40   5 
 16 Konkol, Kya               11 Hudson Falls           1:03.45   5    
 
Event 17  Girls 600 Meter Run MIXED FOOTHILLS
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Krogh, Delaney            11 Scotia-Glenv           1:48.32   1  10   
  2 Velasco, Sophia           10 Scotia-Glenv           1:55.14   1   8   
  3 Winter, Rhea              12 Gloversville           1:56.88   1   6   
  4 Hammond, Kara             12 South Glens            1:56.98   1   4   
  5 Stark, Nikki               8 Schuylervill           1:57.38   1   2   
  6 Alexanian, Sydney         12 Schuylervill           1:57.55   1   1   
  7 Wright, Callie            10 South Glens            2:00.10   2 
  8 Kelly, Emma               12 Amsterdam              2:02.88   2 
  9 Kelly, Briana              9 Amsterdam              2:08.82   2 
 10 Roberson, Alexandria      10 Schuylervill           2:09.73   3 
 11 May, Jodie                10 Scotia-Glenv           2:15.61   3 
 12 Konkol, Kya               11 Hudson Falls           2:49.03   3 
 13 Chaidez, Kassandr         11 Hudson Falls           2:50.92   3 
 -- Marshall, Brook           11 Amsterdam                  DNF   1 
 -- Johnson, Reagan           10 Gloversville               DNF   3  
 
Event 23  Girls 1000 Meter Run FOOTHILLS
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Krogh, Delaney            11 Scotia-Glenv           3:22.67   1  10   
  2 Vianese, Megan             9 Schuylervill           3:24.02   1   8   
  3 Sondrup, Kayla            12 Amsterdam              3:37.48   1   6   
  4 Wright, Callie            10 South Glens            3:45.60   1   4   
  5 Fisher, Ashley            11 Gloversville           3:47.04   2   2   
  6 Marshall, Brook           11 Amsterdam              3:49.69   1   1   
  7 Marinov, Alinah           11 Amsterdam              3:52.32   1 
  8 Bouffard, Josilyn         11 South Glens            3:55.17   2 
  9 Conyne, Nature            12 Gloversville           4:09.66   2 
 10 Wierzbowski, Kirsten      11 Scotia-Glenv           4:15.86   2 
 11 Caron, Abigail            10 Schuylervill           4:31.46   2 
 -- Velasco, Sophia           10 Scotia-Glenv               DNF   1
 
Event 15  Girls 1500 Meter Run FOOTHILLS
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 James, Stephanie           9 Scotia-Glenv           5:12.29   10   
  2 LaBounty, Sunni           12 Schuylervill           5:20.45    8   
  3 Crespo-Julia, Gianna       8 Amsterdam              5:49.95    6   
  4 Schraa, Mackenzie         10 Scotia-Glenv           5:52.83    4   
  5 Wheeler, Annabelle         9 Scotia-Glenv           5:54.28    2   
  6 Cooper, Mia               12 South Glens            5:58.68    1   
  7 Letzring, Lillian          9 Schuylervill           6:12.90  
  8 Smith, Josephine          11 Amsterdam              6:47.42  
  9 Krahling, Meghan           9 Schuylervill           6:47.72  
 
Event 21  Girls 3000 Meter Run FOOTHILLS
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 James, Stephanie           9 Scotia-Glenv          11:10.88   10   
  2 Colvin, Marissa           10 South Glens           11:56.13    8   
  3 Miller, Emily              8 Scotia-Glenv          12:07.97    6   
  4 Durant, Maddie            12 Scotia-Glenv          12:47.74    4   
  5 Distefano, Andrea         11 South Glens           12:51.43    2   
  6 Seaman, Rachel            12 South Glens           13:27.52    1
 
Event 6  Girls 55 Meter Hurdles FOOTHILLS FOOTHILLS
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tyler, Ava                11 Broadalbin-P              9.46   1  10   
  2 Seeley-angus, Jam         12 Scotia-Glenv              9.59   1   8   
  3 Thomas, Kionah            12 South Glens              10.06   2   6   
  4 Blake, Sydney             10 South Glens              10.16   1   4   
  5 Girard, Hayleigh          11 Hudson Falls             10.30   1   2   
  6 Ruby, Brooke              11 South Glens              10.95   2   1   
  7 Phillips, Ryleigh          9 Amsterdam                10.99   2 
  8 Duffy, Kayla              10 Scotia-Glenv             11.33   3 
  9 Lanfear, Alex             11 Schuylervill             11.49   3 
 10 Tvelia, Charlotte         11 Scotia-Glenv             12.68   3                  
 
Event 1  Girls 4x200 Meter Relay FOOTHILLS FOOTHILLS
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 South Glens Falls  'A'                              1:53.96   10   
     1) Abigail, Seaman 10              2) Christine, Mallet 11           
     3) McDaniel, Delaney 10            4) Shortte, Jedidiah 12           
  2 Amsterdam  'A'                                      1:59.42    8   
     1) Rose, Keisha 11                 2) Grybos, Skylar 12              
     3) Dayian, Sofia 12                4) Brown, Makayla 11              
     5) Kelly, Emma 12                  6)                                
  3 Scotia-Glenville  'A'                               2:03.09    6   
     1) Connor, Zoe 12                  2) Luke, Morgan 10                
     3) Cianfarani, Ayla 10             4) Tallman, Gabriell 12           
     5) Duffy, Kayla 10                 6) Esperti, Abby 11               
  4 Hudson Falls  'A'                                   2:08.21    4        
 
Event 32  Girls 4x400 Meter Relay FOOTHILLS FOOTHILLS
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Amsterdam  'A'                                      4:35.34   10   
     1) Aleman-Rivera, Ailani 8         2) Grybos, Skylar 12              
     3) Sondrup, Kayla 12               4) Brown, Makayla 11              
  2 Schuylerville  'A'                                  4:39.30    8   
     1) Alexanian, Sydney 12            2) LaBounty, Sunni 12             
     3) Nesbitt, Emma 12                4) Stark, Nikki 8                 
     5) VanCott, Riley 9                6) Vianese, Megan 9               
  3 Scotia-Glenville  'A'                               4:54.79    6   
     1) Luke, Morgan 10                 2) Miller, Emily 8                
     3) Duffy, Kayla 10                 4) Tvelia, Charlotte 11           
     5) Cianfarani, Ayla 10             6) Sidlauskas, Susan 9            
  4 South Glens Falls  'A'                              4:58.13    4   
     1) Hammond, Kara 12                2) McDaniel, Delaney 10           
     3) Ring, Madalyn 11                4) Ruby, Brooke 11                
     5) Colvin, Marissa 10              6)  Event 9  
Girls 4x800 Meter Relay FOOTHILLS
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Scotia-Glenville  'A'                              10:39.20   10   
     1) Miller, Emily 8                 2) Krogh, Delaney 11              
     3) James, Stephanie 9              4) Velasco, Sophia 10             
     5) Durant, Maddie 12               6) Schraa, Mackenzie 10           
  2 South Glens Falls  'A'                             10:56.08    8   
     1) Cooper, Mia 12                  2) Colvin, Marissa 10             
     3) Distefano, Andrea 11            4) Hammond, Kara 12               
     5) Wright, Callie 10               6)                                
  3 Amsterdam  'A'                                     11:39.06    6   
     1) Marshall, Brook 11              2) Crespo-Julia, Gianna 8         
     3) Marinov, Alinah 11              4) Kelly, Briana 9                            
 
Event 37  Girls High Jump FOOTHILLS
=======================================================================
 3'6 UP BY THEN BY
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Seaman, Abby              10 South Glens            5-00.00   10   
     3-06 3-09 4-00 4-03 4-06 4-08 4-10 5-00 5-02 
        P    P    P    P    O    O    O    O  XXX 
  2 Tyler, Ava                11 Broadalbin-P           4-08.00    8   
     3-06 3-09 4-00 4-03 4-06 4-08 4-10 
        P    P    P    O   XO    O  XXX 
  3 Sondrup, Kayla            12 Amsterdam             J4-08.00    5   
     3-06 3-09 4-00 4-03 4-06 4-08 4-10 
        P    P    P    O    O   XO  XXX 
  3 Thomas, Kionah            12 South Glens           J4-08.00    5   
     3-06 3-09 4-00 4-03 4-06 4-08 4-10 
        P    P    P    P    O   XO  XXX 
  5 Phillips, Ryleigh          9 Amsterdam             J4-06.00    2   
     3-06 3-09 4-00 4-03 4-06 4-08 
        P    O    O    O   XO  XXX 
  6 Estes, Chase              10 South Glens           J4-03.00    1   
     3-06 3-09 4-00 4-03 4-06 
        P    P    O    O  XXX 
  7 Stortz, Olivia            11 Schuylervill          J4-00.00  
     3-06 3-09 4-00 4-03 
        O    O    O  XXX 
  8 St. Onge, Isabell          9 Scotia-Glenv          J3-06.00  
     3-06 3-09 
        O  XXX 
 
Event 39  Girls Pole Vault FOOTHILLS
=======================================================================
 6' UP BY THEN BY
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tyler, Ava                11 Broadalbin-P          10-06.00   10   
     6-00 6-06 7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 
        P    P    P    P    P    P    O    P     O    XO   XXX 
  2 Ring, Madalyn             11 South Glens            7-00.00    8   
     6-00 6-06 7-00 7-06 
       XO    O   XO  XXX 
  3 Ruby, Brooke              11 South Glens            6-06.00    6   
     6-00 6-06 7-00 
       XO    O  XXX 
 -- Luke, Morgan              10 Scotia-Glenv                NH  
     6-00 
      XXX 
 -- Maynard, Lorelei           9 South Glens                 NH  
     6-00 
      XXX 
 
Event 79  Girls Long Jump FOOTHILLS FOOTHILLS
=======================================================================
 4 JUMPS
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Beekman, Charli           11 Amsterdam             16-01.25   10   
      14-07.25  14-09  15-05  16-01.25       
  2 Salvione, Macey           11 Gloversville          15-03.00    8   
      14-06  FOUL  15-03  14-10.75      
  3 Tallman, Gabriell         12 Scotia-Glenv          14-05.00    6   
      13-08.25  14-05  14-03  14-03.25      
  4 Thomas, Kionah            12 South Glens           13-08.00    4   
      13-06.25  FOUL  13-08  12-11      
  5 Seeley-angus, Jam         12 Scotia-Glenv          13-07.75    2   
      13-07.75  FOUL  FOUL  13-02.50      
  6 Ring, Madalyn             11 South Glens           12-07.25    1   
      FOUL  FOUL  12-03.50  12-07.25      
  7 Kaiser, Regan             11 Glens Falls           12-02.75  
      10-04.75  9-07.75  10-03.50  12-02.75      
  8 Sidlauskas, Susan          9 Scotia-Glenv          11-11.25  
      11-10.25  11-11.25  FOUL  11-11      
  9 Blake, Sydney             10 South Glens           11-02.00  
      FOUL  9-01.25  10-01.75  11-02      
 10 Conyne, Nature            12 Gloversville           9-09.00  
      9-02.25  8-04  8-05  9-09      
 11 Johnson, Reagan           10 Gloversville           9-06.25  
      FOUL  FOUL  9-06.25  9-04.25      
 12 Lance, Julia               9 Schuylervill           8-07.50  
      FOUL  FOUL  8-07.50  8-03        
 
Event 81  Girls Triple Jump FOOTHILLS FOOTHILLS
=======================================================================
 4 JUMPS
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shortte, Jedidiah         12 South Glens           32-05.75   10   
      FOUL  FOUL  31-04.50  32-05.75      
  2 Salvione, Macey           11 Gloversville          32-05.00    8   
      29-11.50  FOUL  31-07.50  32-05      
  3 Abigail, Seaman           10 South Glens           31-06.25    6   
      30-01.75  3-10.25  31-06.25  31-05       
  4 Tallman, Gabriell         12 Scotia-Glenv          30-11.25    4   
      30-02  30-11.25  30-05.25  29-03.25      
  5 Darling, Madelyn           9 Scotia-Glenv          28-03.50    2   
      28-03.50  25-05.75  26-11.50  27-07.25      
  6 Obman, Maggie              9 Scotia-Glenv          27-03.75    1   
      FOUL  FOUL  27-03.75  26-07.50      
  7 Kaiser, Regan             11 Glens Falls           26-02.00  
      26-01.50  26-02  24-03  25-08.50      
  8 Letzring, Lillian          9 Schuylervill          25-00.00  
      24-06.50  25-00  24-10  24-06.50      
  9 Kelly, Emma               12 Amsterdam             23-11.00  
      23-04.50  23-01.50  23-11  23-02.50      
 
Event 83  Girls Shot Put FOOTHILLS FOOTHILLS
==========================================================================
 4 JUMPS
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Richard, Lea              12 South Glens           36-04.00   1  10   
      33-01.75  35-05  33-01  36-04       
  2 Hill, Destiny             12 Glens Falls           32-01.00   1   8   
      29-11  FOUL  32-01  FOUL      
  3 Bryant, Montana           11 Hudson Falls          29-07.00   1   6   
      28-07.25  26-04.50  26-04  29-07      
  4 Connor, Zoe               12 Scotia-Glenv          29-02.25   1   4   
      29-02.25  27-02.75  29-01.25  26-11      
  5 Ludovici, Shanna          11 Scotia-Glenv          27-06.75   1   2   
      26-09.75  26-07  26-04  27-06.75      
  6 Szcezpanik, Sydney        11 Amsterdam             27-01.50   1   1   
      FOUL  26-01  FOUL  27-01.50      
  7 Piraino, Hannah           11 Scotia-Glenv          26-05.75   1 
      26-00  24-05  26-05.75  25-09.50      
  8 Smith, Kayde              11 Broadalbin-P          26-05.00   1 
      26-05  FOUL  25-08.50  25-04      
  9 Stortz, Rachael           11 Schuylervill          25-03.50   2 
      25-03.50  24-10  23-07.50  23-01       
 10 Whorf, Skyler             12 South Glens           24-09.50   2 
      24-09.50  FOUL  24-06  24-06.50      
 11 Demagistris, Sidney       12 Gloversville          23-11.00   2 
      23-00.75  23-05  21-06.50  23-11       
 12 Thaler, Cheyenne          11 Hudson Falls          23-05.00   2 
      23-05  20-08  21-00  21-05      
 13 Goodsell, Emily           10 South Glens           22-11.00   2 
      22-11  22-06.50  20-06.50  20-05      
 14 Keating, Caitlin          10 Schuylervill          19-03.75   2 
      19-03.25  18-09.50  18-08  19-03.75      
 15 Kolesnokov, Hanna          9 Gloversville          15-09.00   2 
      15-01  14-11.25  15-09  14-11.50      
 15 Lanfear, Alex             11 Schuylervill          15-09.00   2 
      FOUL  13-07  15-09  14-07.50   
 
Event 45  Girls Weight Throw FOOTHILLS FOOTHILLS
=======================================================================
 4 JUMPS
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Richard, Lea              12 South Glens           44-05.00   10   
      43-09.50  44-05  44-01.25  42-08.50       
  2 Connor, Zoe               12 Scotia-Glenv          36-09.25    8   
      33-01.50  35-06.75  36-09.25  34-04.50      
  3 Whorf, Skyler             12 South Glens           33-06.00    6   
      33-06  FOUL  FOUL  31-11.75      
  4 Smith, Kayde              11 Broadalbin-P          31-06.50    4   
      28-10.50  30-04.50  31-06.50  28-05.75      
  5 Goodsell, Emily           10 South Glens           28-09.50    2   
      28-07.50  FOUL  28-09.50  25-08.75       
  6 Szcezpanik, Sydney        11 Amsterdam             28-00.00    1   
      26-00.25  28-00  26-04.25  27-03      
  7 Bryant, Montana           11 Hudson Falls          27-04.50  
      27-04.50  27-00.50  27-01.75  24-02.25      
  8 Ludovici, Shanna          11 Scotia-Glenv          27-01.50  
      27-01.50  FOUL  26-00  26-05.25      
  9 Piraino, Hannah           11 Scotia-Glenv          23-07.75  
      FOUL  FOUL  18-04  23-07.75      
 10 Thaler, Cheyenne          11 Hudson Falls          19-08.50  
      18-07.50  FOUL  18-09.50  19-08.50 
                         Male Team Scores -  1 FOOTHILLS Division                    
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 Scotia-Glenville                   SGSH            137  
                2 Broadalbin-Perth                   BPHS            128  
                3 Amsterdam                          AHS              73  
                4 South Glens Falls                  SGFS             50  
                5 Hudson Falls                       HFHS             35.5
                6 Schuylerville                      SCHU             28  
                7 Gloversville                       GLVR             25.5    
 Event 30  Boys 55 Meter Dash FOOTHILLS FOOTHILLS
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jackson, Zydain           12 Broadalbin-P              7.10   1  10   
  2 Travis, Dylan             11 Broadalbin-P              7.16   1   8   
  3 Studler-Morris, Xayn      12 Hudson Falls              7.27   1   6   
  4 Billington, Vincenzo       8 Amsterdam                 7.31   1   4   
  5 Palmer, Caden             10 Hudson Falls              7.34   2   1.50
  5 Abbas, Emran              11 Gloversville              7.34   2   1.50
  7 Ethan, Casavant           11 South Glens               7.43   1 
  8 Alexander, Lupia           9 South Glens               7.51   2 
  9 Masri, Feras              12 Gloversville              7.52   2 
 10 Wilson, Devon             10 Amsterdam                 7.57   2 
 11 Burridge, Lucas           11 Scotia-Glenv              7.65   2 
 12 Stachnik, Matthew         10 Amsterdam                 8.00   3 
 13 Obman, Derek              12 Scotia-Glenv              8.23   3 
 14 Haldeman, Aidan           12 Scotia-Glenv              8.41   3 
 15 Lane, Corey               11 Schuylervill              8.63   3 
 16 McCue, Derek               9 Schuylervill              8.73   3 
 17 Conklin, Andrew           12 Schuylervill              8.92   3 
 18 Lewis, Carter             11 Hudson Falls             10.73   1  
 
Event 14  Boys 300 Meter Dash FOOTHILLS FOOTHILLS
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jeffes, Josh              12 Scotia-Glenv             36.99   1  10   
  2 Gomez, Jacob              11 Amsterdam                38.80   1   8   
  3 Abbas, Emran              11 Gloversville             40.60   3   6   
  4 Billington, Vincenzo       8 Amsterdam                40.92   2   4   
  5 Studler-Morris, Xayn      12 Hudson Falls             40.93   3   2   
  6 Ramos, Chaun'J            11 Amsterdam                41.11   2   1   
  7 Pino, Mike                11 Scotia-Glenv             41.16   1 
  8 Henry, Kyle               12 Broadalbin-P             41.23   2 
  9 Ethan, Casavant           11 South Glens              41.91   4 
 10 Alexander, Lupia           9 South Glens              42.75   3 
 11 Obman, Derek              12 Scotia-Glenv             47.86   4 
 12 Nelson, Koen               9 Hudson Falls             48.60   4 
 13 Lane, Corey               11 Schuylervill             52.34   5 
 14 McCue, Derek               9 Schuylervill             54.35   5 
 15 Conklin, Andrew           12 Schuylervill             55.88   5 
 
Event 19  Boys 600 Meter Run MIXED FOOTHILLS
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jeffes, Josh              12 Scotia-Glenv           1:28.36   1  10   
  2 Tebano, Alex              11 Scotia-Glenv           1:32.16   1   8   
  3 Gomez, Jacob              11 Amsterdam              1:32.18   1   6   
  4 Taylor, Aidan             11 South Glens            1:34.98   1   4   
  5 Allen, Patrick            10 Scotia-Glenv           1:36.26   2   2   
  6 Philo, Tillman            10 South Glens            1:38.44   2   1   
  7 Ramos, Chaun'J            11 Amsterdam              1:38.73   1 
  8 Belden, Cody              11 Schuylervill           1:42.03   2 
  9 Anthony, Mallette          9 South Glens            1:42.38   2 
 10 Nelson, Koen               9 Hudson Falls           2:00.88   3 
 11 Bell, Garrett             10 Hudson Falls           2:17.59   3  
 
Event 25  Boys 1000 Meter Run FOOTHILLS
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tebano, Alex              11 Scotia-Glenv           2:47.53   1  10   
  2 Ostrander, Kyle           12 Scotia-Glenv           2:47.61   1   8   
  3 Dzikowicz, Trevor         11 Amsterdam              2:49.22   1   6   
  4 Decker, Luke               8 Schuylervill           2:58.52   1   4   
  5 Payant, Zachary           10 Schuylervill           3:02.69   2   2   
  6 Santiago, Joseph          12 Amsterdam              3:03.48   1   1   
  7 Hodge, Ethan              11 Scotia-Glenv           3:06.59   1 
  8 Byrne, Andrew             10 South Glens            3:10.30   2 
  9 Couperus, Connor           9 Broadalbin-P           3:11.09   1 
 10 Stevens, Jordan           10 South Glens            3:12.26   1 
 11 Sechler, Dylan            10 South Glens            3:15.51   2 
 12 Perna, Jordan             12 Broadalbin-P           3:35.23   2 
 13 Shaw, Eoin                 9 Schuylervill           3:44.00   2 
 
Event 16  Boys 1600 Meter Run FOOTHILLS
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Greski, Noah              11 Scotia-Glenv           4:44.56   1  10   
  2 Headen, Daryl             10 Schuylervill           4:46.17   1   8   
  3 Marbrey, Connor           11 Amsterdam              5:00.12   1   6   
  4 Dzikowicz, Trevor         11 Amsterdam              5:01.12   1   4   
  5 Bowstead, Tom             10 Hudson Falls           5:18.67   1   2   
  6 Sechler, Dylan            10 South Glens            5:19.52   2   1   
  7 Gagnon, Billy             12 Scotia-Glenv           5:22.64   2 
  8 Daigneault, Caleb         10 South Glens            5:34.74   2 
  9 Brockhum, Damien          11 Gloversville           5:42.34   2 
 10 Claus, Liam               11 Schuylervill           5:46.46   2 
 11 Port, Kaleb               11 Gloversville           5:52.80   2 
 12 Perna, Jordan             12 Broadalbin-P           6:02.73   2 
 -- Ostrander, Kyle           12 Scotia-Glenv               DNF   1  
 
Event 22  Boys 3200 Meter Run FOOTHILLS
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Greski, Noah              11 Scotia-Glenv          10:22.48   10   
  2 Marbrey, Connor           11 Amsterdam             10:48.04    8   
  3 Daley, Peyton             12 Hudson Falls          10:50.30    6   
  4 Greene, Tyler             10 Scotia-Glenv          10:51.80    4   
  5 Leininger, Cowen          11 South Glens           10:52.22    2   
  6 Dudley, Peter             10 Hudson Falls          11:24.41    1   
  7 Smith, Micah              12 Broadalbin-P          11:40.81  
  8 Hanhurst, Tyler           12 Scotia-Glenv          12:15.93  
  9 Rafferty, Evan            10 South Glens           12:27.34 
 
Event 8  Boys 55 Meter Hurdles FOOTHILLS FOOTHILLS
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Simmons, Jon              12 Broadalbin-P              9.13   10   
  2 Torres-Guzman, Isaias     12 Schuylervill              9.46    8   
  3 Smith, Micah              12 Broadalbin-P             11.31    6   
  4 Vanamburgh, Dan            9 Broadalbin-P             12.20    4 
 
Event 77  Boys 1500 Meter Race Walk FOOTHILLS
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Shaw, Eoin                 9 Schuylervill          10:12.23          
 
Event 3  Boys 4x200 Meter Relay FOOTHILLS FOOTHILLS
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Broadalbin-Perth  'A'                               1:43.32   1  10   
     1) Henry, Kyle 12                  2) Travis, Dylan 11               
     3) O'Dell, Hunter 9                4) Jackson, Zydain 12             
     5) Mancini, Tino 11                6)                                
  2 Scotia-Glenville  'A'                               1:43.69   1   8   
     1) Allen, Patrick 10               2) Turner, Jack 12                
     3) VanValkenberg, Evan 11          4) Tebano, Alex 11                
     5) Pino, Mike 11                   6)                                
  3 South Glens Falls  'A'                              1:50.85   2   6   
     1) Aedan, Mallory 8                2) Ethan, Casavant 11             
     3) William, Gordon 10              4) Shufelt, Grant 11              
  4 Gloversville  'A'                                   1:51.84   2   4   
  5 Amsterdam  'A'                                      1:52.24   2   2   
     1) Billington, Vincenzo 8          2) Stachnik, Matthew 10           
     3) Wilson, Devon 10                4) Husain, Syed 10                
 -- Hudson Falls  'A'                                        DQ   1  Interference    
 
Event 33  Boys 4x400 Meter Relay FOOTHILLS FOOTHILLS
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Broadalbin-Perth  'A'                               3:55.58   10   
     1) Henry, Kyle 12                  2) Simmons, Jon 12                
     3) Travis, Dylan 11                4) Jackson, Zydain 12             
     5) Vanamburgh, Dan 9               6)                                
  2 Scotia-Glenville  'A'                               3:56.83    8   
     1) Turner, Jack 12                 2) Pino, Mike 11                  
     3) Allen, Patrick 10               4) VanValkenberg, Evan 11         
     5) Hodge, Ethan 11                 6) Gagnon, Billy 12               
  3 Schuylerville  'A'                                  4:01.53    6   
     1) Belden, Cody 11                 2) Headen, Daryl 10               
     3) Payant, Zachary 10              4) Torres-Guzman, Isaias 12       
     5) Decker, Luke 8                  6)                                
  4 South Glens Falls  'A'                              4:09.12    4   
     1) Taylor, Aidan 11                2) Philo, Tillman 10              
     3) Leininger, Cowen 11             4) Corso, Logan 10                
  5 Amsterdam  'A'                                      4:23.26    2   
     1) Husain, Syed 10                 2) Stachnik, Matthew 10           
     3) Wilson, Devon 10                4) Santiago, Joseph 12     
 
Event 10  Boys 4x800 Meter Relay FOOTHILLS
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Scotia-Glenville  'A'                               9:00.64   10   
     1) Ostrander, Kyle 12              2) Greski, Noah 11                
     3) Greene, Tyler 10                4) Hanhurst, Tyler 12             
     5) Gagnon, Billy 12                6) Hodge, Ethan 11                
  2 South Glens Falls  'A'                              9:20.24    8   
     1) Taylor, Aidan 11                2) Philo, Tillman 10              
     3) Stevens, Jordan 10              4) Leininger, Cowen 11            
  3 Broadalbin-Perth  'A'                              10:33.23    6   
     1) Couperus, Connor 9              2) Perna, Jordan 12               
     3) Vanamburgh, Dan 9               4) Simmons, Jon 12                
 -- Amsterdam  'A'                                           DQ   Throw baton
     1) Ramos, Chaun'J 11               2) Marbrey, Connor 11             
     3) Dzikowicz, Trevor 11            4) Santiago, Joseph 12            
     5) Gomez, Jacob 11                 6)                       
 
Event 38  Boys High Jump FOOTHILLS
=======================================================================
 4'6 UP BY THEN BY
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Burridge, Lucas           11 Scotia-Glenv          J5-03.00   10   
     4-06 4-09 5-00 5-03 5-06 
        O    O    O   XO  XXX 
  2 Couperus, Connor           9 Broadalbin-P          J5-00.00    7   
     4-06 4-09 5-00 5-03 
        O    O    O  XXX 
  2 Smith, Micah              12 Broadalbin-P          J5-00.00    7   
     4-06 4-09 5-00 5-03 
        O    O    O  XXX 
  4 Ethan, Casavant           11 South Glens           J5-00.00    4   
     4-06 4-09 5-00 5-03 
        O    O  XXO  XXX 
  5 McCall, JaQuah            11 Gloversville          J4-09.00    2   
     4-06 4-09 5-00 
        O    O  XXX 
  6 Corso, Logan              10 South Glens           J4-06.00    1   
     4-06 4-09 
        O  XXX 
 
Event 40  Boys Pole Vault FOOTHILLS
=======================================================================
 7' UP BY THEN BY
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rittereiser, Gabe         12 South Glens           12-00.00   10   
     8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 12-00 13-00 
        P    P    P    P     P     P    XO     O     O   XXX 
  2 Shlomovich, Jeffrey       12 Broadalbin-P          11-06.00    8   
     8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 12-00 
        P    P    P    P     P     O    XO     O   XXX 
  3 Sheppie, Tyler            12 Gloversville          11-00.00    6   
     8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00 11-06 
        O    O    O    O     O     O     O   XXX 
 -- Nathan, Shirk             10 South Glens                 NH  
     8-00 
      XXX 
 -- Brockhum, Damien          11 Gloversville                NH  
     8-00 
      XXX 
 
Event 78  Boys Long Jump FOOTHILLS FOOTHILLS
==========================================================================
 4 JUMPS
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gomez, Jacob              11 Amsterdam             21-05.00   1  10   
      19-05.50  21-00  21-05  21-03.75       
  2 Jeffes, Josh              12 Scotia-Glenv          21-03.50   1   8   
      19-05.25  20-01  FOUL  21-03.50      
  3 O'Dell, Hunter             9 Broadalbin-P          18-03.75   1   6   
      17-00.25  18-03.75  PASS  PASS      
  4 Bowstead, Tom             10 Hudson Falls          17-08.00   1   4   
      15-05  16-03.75  16-08.50  17-08      
  5 Shlomovich, Jeffrey       12 Broadalbin-P          17-07.50   1   2   
      FOUL  17-07.50  FOUL  17-04      
  6 Alexander, Lupia           9 South Glens           16-00.25   1   1   
      15-04  5-06.75  15-01  16-00.25      
  7 McCall, JaQuah            11 Gloversville          15-04.50   1 
      14-06.50  15-04.50  14-02.25  14-04.25      
  8 Burridge, Lucas           11 Scotia-Glenv          14-04.50   2 
      FOUL  FOUL  13-10  14-04.50      
  9 William, Gordon           10 South Glens           14-03.25   2 
      14-02.75  14-03.25  12-10  12-06.25       
 10 Shaw, Eoin                 9 Schuylervill          13-03.25   2 
      12-11.75  12-03.25  11-00  13-03.25      
 11 Haldeman, Aidan           12 Scotia-Glenv          12-08.25   2 
      12-08.25  FOUL  FOUL  FOUL      
 12 Aedan, Mallory             8 South Glens           11-03.50   2 
      11-03.50  FOUL  FOUL  FOUL      
 13 Lane, Corey               11 Schuylervill           7-11.75   2 
      7-11.75  FOUL  FOUL  FOUL      
 -- Abbas, Emran              11 Gloversville              FOUL   1 
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL      
 
Event 80  Boys Triple Jump FOOTHILLS FOOTHILLS
=======================================================================
 4 JUMPS
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 O'Dell, Hunter             9 Broadalbin-P          40-01.75   10   
      39-04.50  FOUL  38-11.75  40-01.75       
  2 Shlomovich, Jeffrey       12 Broadalbin-P          36-05.00    8   
      FOUL  34-10  35-05.75  36-05      
  3 Sheppie, Tyler            12 Gloversville          35-10.50    6   
      35-10.50  FOUL  33-07.50  34-03.50      
  4 Palmer, Caden             10 Hudson Falls          35-10.00    4   
      34-03.25  FOUL  33-07  35-10      
  5 Turner, Jack              12 Scotia-Glenv          35-04.50    2   
      34-01  33-01  FOUL  35-04.50      
  6 VanValkenberg, Evan       11 Scotia-Glenv          35-01.00    1   
      34-02.50  35-01  34-05.25  34-07      
  7 Haldeman, Aidan           12 Scotia-Glenv          32-06.25  
      31-02.75  32-04.50  FOUL  32-06.25        
 
Event 82  Boys Shot Put FOOTHILLS FOOTHILLS
=======================================================================
 4 JUMPS
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mancini, Tino             11 Broadalbin-P          48-11.00   10   
      46-10.50  48-11  FOUL  48-03.75       
  2 Clouse, Logan             12 Hudson Falls          42-00.00    8   
      36-11.50  37-05.50  42-00  38-08.50      
  3 Shatas, James             11 Amsterdam             41-05.25    6   
      39-09.75  39-04.75  FOUL  41-05.25      
  4 Baum, Dominic             12 Scotia-Glenv          36-06.00    4   
      36-06  34-10.50  34-05.50  33-11.50      
  5 Wilson, Zach              12 Scotia-Glenv          35-00.00    2   
      FOUL  FOUL  FOUL  35-00      
  6 Baker, Ethan              12 Hudson Falls          34-03.00    1   
      34-03  30-08  33-06  32-08      
  7 Kline, Alex               11 Amsterdam             33-03.50  
      33-00  33-03.50  FOUL  33-01.50      
  8 Jeffes, Jarod             12 Scotia-Glenv          33-01.50  
      30-04.50  29-07.50  33-01.50  32-06      
  9 Mascaro, Noah             12 Amsterdam             30-08.50  
      26-02  30-08.50  27-10.50  FOUL      
 10 Sicker, Devin             11 Schuylervill          29-10.50  
      28-08  28-00  29-10.50  28-07.50      
 11 Ringer, Devon             10 Hudson Falls          29-03.00  
      27-01.50  27-06  28-10  29-03      
 12 Cochran, Lucas            11 South Glens           28-06.00  
      28-00.50  27-09.50  28-04.50  28-06      
 13 Baker, Simon               9 Schuylervill          25-00.50  
      25-00.50  24-01  22-01  24-01.50     
 
Event 46  Boys Weight Throw FOOTHILLS FOOTHILLS
=======================================================================
 4 JUMPS
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Wilson, Zach              12 Scotia-Glenv          48-01.00   10   
      47-04  48-01  42-07.25  45-02.75      
  2 Cochran, Lucas            11 South Glens           42-05.50    8   
      41-07.50  40-01.50  38-01.50  42-05.50       
  3 Mancini, Tino             11 Broadalbin-P         J42-05.50    6   
      42-05.50  FOUL  FOUL  FOUL       
  4 Shatas, James             11 Amsterdam             32-00.50    4   
      29-09.25  32-00.50  31-00.50  31-08.25      
  5 Baum, Dominic             12 Scotia-Glenv          31-11.00    2   
      FOUL  31-11  FOUL  FOUL      
  6 Mascaro, Noah             12 Amsterdam             31-07.50    1   
      FOUL  21-00  31-07.50  30-04.75      
  7 Clouse, Logan             12 Hudson Falls          29-04.00  
      FOUL  29-04  FOUL  FOUL      
  8 Kline, Alex               11 Amsterdam             28-04.75  
      27-02  27-01  25-00.50  28-04.75      
  9 Jeffes, Jarod             12 Scotia-Glenv          28-02.50  
      FOUL  26-08  26-11.50  28-02.50      
 10 Baker, Ethan              12 Hudson Falls          26-10.75  
      FOUL  22-08.50  26-10.75  24-04.25      
 11 Ringer, Devon             10 Hudson Falls          26-02.50  
      24-01  25-04.25  25-03.50  26-02.50