The Section 2 Harrier Website

Boys Indoor All-Time List

Back to Main Page

Anything missed or any additions, please email me at section2harrier@yahoo.com

 

45 Meters (As of 2013, I am only accepting FAT Times)
Chuck Matthews Albany Academy 1986 5.3
Lester Freeman Albany High 1986 5.3
Lemel Covington Troy 1989 5.3
Dan VanCott Saratoga Springs 1992 5.3
Damion Joyner Shenendehowa 1993 5.3
David Byrd C.B.A. 1995 5.3
Andre' Davis Niskayuna 1996 5.3
Lee Ansaldo Bethlehem 1999 5.3
Ammar Brown Schenectady 2013 5.3
Malik Murray Schenectady 2013 5.3
Vic Peppers C.B.A. 1984 5.4
James McGraw Albany High 1988 5.4
Vaughn Chestmut Troy 1988 5.4
Save Robinson Colonie 1988 5.4
Krishaun Gilmore Bishop Maginn 1994 5.4
Carson Johnson LaSalle 1996 5.4
Marcus Thompson Shaker 1998 5.4
Mike Capra Schenectady 2001 5.4
Mike Birdsall Troy 2001 5.4
Alex Daskalakis Albany High 2004 5.4


55 Meters (As of 2013, I am only accepting FAT Times)

John Drabik Colonie 2010 6.1
Lee Ansaldo Bethlehem 2000 6.37
David Byrd C.B.A. 1995 6.42
Marquis Harrison Shaker 2001 6.44
Andre' Davis Niskayuna 1996 6.45
Kevon Boucaud Amsterdam 2017 6.45
Greg Miller Albany High 1997 6.45
Lamine Gueye Albany Academy 2015 6.48
Damion Joyner Shenendehowa 1993 6.49
Dan VanCott Saratoga Springs 1992 6.51
Lemel Covington Troy 1989 6.51
Mike Capra Schenectady 2001 6.51
Lloyd Smalling Shaker 2014 6.52
Krishaun Gilmore Bishop Maginn 1994 6.3
Vic Peppers C.B.A. 1984 6.55
Bob Wright Linton 1984 6.55
Felipe Reyes C.B.A. 2004 6.56
Kareem Morris Albany High 2009 6.56
Joe Carr Burnt Hills-Ballston Lake 2012 6.57
Trebor Davis Schenectady 2019 6.57
Josiah Kemp Colonie 2019 6.57
Ed Hilts Schenectady 2001 6.58
Chris Miller Averill Park 2011 6.60
Alon Byers Colonie 1991 6.61
Andrew Wirfel South Glens Falls 2001 6.61
60 Meters

John Drabik Colonie 2010 6.95
Kareem Morris Albany High 2009 6.97
Kevon Boucaud Amsterdam 2017 6.98
Lamine Gueye Albany Academy 2015 7.12
Ammar Brown Schenectady 2013 7.14

200 Meters
David Byrd C.B.A. 1995 21.45
Kareem Morris Albany High 2010 22.38
John Drabik Colonie 2010 22.42
Trebor Davis Schenectady 2019 22.54
Michael Hermance Colonie 2019 22.58
Tyler Johnson Colonie 2007 22.77
Fabien DeSilva Colonie 2020 22.86
Dashawn Gates Albany High 2011 22.90
Bryan Susser Colonie 2000 22.94

300 Meters
David Byrd C.B.A. 1995 33.54
Izaiah Brown Amsterdam 2013 34.30
Gary Ramsey Albany High 1987 34.60
Bryan Susser Colonie 2000 34.64
Andre' Davis Niskayuna 1996 34.91
Chuck Matthews Albany Academy 1986 34.7
Loxie Shaw Mohonasen 2020 35.07
Joe Carr Burnt Hills-Ballston Lake 2011 35.19
Nelson English Guilderland 2002 35.31
Art Allen Mont Pleasant 1980 35.1
Robert Haughton Saratoga Springs 2015 35.50
Josh Jeffes Scotia-Glenville 2019 35.51
Fabien DeSilva Colonie 2020 35.53
Derek Smith Niskayuna 2012 35.57
Baden Seabury Ichabod Crane 2020 35.70
Giancarlo Sainato Colonie 2011 35.73
Rob McRae Shenendehowa 2004 35.76
Syeed Holtzclaw Albany High 2017 35.76
Jay Adams Schenectady 1988 35.80
Josh Landy LaSalle 2012 35.88
Dave Edwards Columbia 1997 35.94
Mike Capra Schenectady 2001 35.94
Vic Peppers C.B.A. 1984 35.8
Todd Joki Schuylerville 2002 36.04
Abube Abara Shaker 2007 36.04
Kevon Boucaud Amsterdam 2017 36.14
Jose Perez Gloversville 1992 35.9
John Reilly Niskayuna 2006 36.17

400 Meters
Izaiah Brown Amsterdam 2015 47.32
Bryan Susser Colonie 2001 48.15
David Byrd C.B.A. 1995 48.31
Art Allen Mont Pleasant 1980 49.38
Kareem Morris Albany High 2010 49.57
Felipe Reyes C.B.A. 2004 49.63
Josh Jeffes Scotia-Glenville 2020 49.78
David Ramsey Albany High 1987 49.84
Syeed Holtzclaw Albany High 2016 49.93
Michael Gathen Colonie 2000 50.16
Heath Furbeck Colonie 2007 50.60
James Keher Colonie 2008 50.63
Fabien DeSilva Colonie 2019 50.75
Wesley Clayton Averill Park 2014 50.96
Joe Carr Burnt Hills-Ballston Lake 2012 50.97
Robert Kirsty Burnt Hills-Ballston Lake 2013 51.03
Robert Haughton Saratoga Springs 2014 51.09
Nathaniel LaSorba Colonie 2019 51.15
Halian McQueen Colonie 2019 51.65
Kewsi Burgess Albany High 2008 51.67
Kareem Morris Albany High 2010 51.69

500 Meters
Tyler Stewart Colonie 2009  1:05.59
Fabien DeSilva Colonie 2020  1:06.20
Aaron Portee C.B.A. 1980  1:06.72
Bryan Susser Colonie 2001  1:06.83
Noah Flanders Saratoga Springs 2019  1:08.11
Jeremiah House Colonie 2016  1:09.30
Jake Stephenson Colonie 2009  1:09.59

600 Meters
Giancarlo Sainato Colonie 2012  1:19.97
Matt Crawford Bethlehem 2012  1:20.62
Tyler Stewart Colonie 2009  1:20.76
Miles Irish Burnt Hills-Ballston Lake 1983  1:20.8
Gered Burns Guilderland 2001  1:21.63
Matt Conti Shaker 2010  1:21.79
Josh Jeffes Scotia-Glenville 2020  1:21.85
Marcel Burke Albany High 1996  1:22.04
Joe Belokopitsky Shaker 2005  1:22.09
Nick Santos Colonie 2008  1:22.36
Tyson Evensen Averill Park 2001  1:22.1
Mike Gathen Colonie 2000  1:22.71
Rob Smith Shaker 2013  1:22.71
John Reilly Niskayuna 2007  1:22.75
Rob McRae Shenendehowa 2005  1:22.77
Chris Fernandez Burnt Hills-Ballston Lake 2010  1:22.82
Tyler Schmidt Shenendehowa 2016  1:22.91
Keegan Cochrane Schenectady 2018  1:23.04
Robert Kirsty Burnt Hills-Ballston Lake 2014  1:23.13
Ruben Feinman Shaker 2011  1:23.14
Tyler LoPresti Columbia 2019  1:23.20
Collin Rowe Shenendehowa 2015  1:23.32
Mike Novenche Shenendehowa 1992  1:23.1
Rece Gobel Burnt Hills-Ballston Lake 2019  1:23.39
Bryan Susser Colonie 2000  1:23.43
Jason Hoffman Shenendehowa 1999  1:23.55
Chris Herman Shaker 2010  1:23.61
Tom Day Bishop Gibbons 1983  1:23.4
Ian Weykamp Shaker 2013  1:23.67
Ryan Postlewait Saratoga Springs 2019  1:23.69
Patrick Peterson Gloversville 2010  1:23.5
Ryan Jones Shenendehowa 2008  1:23.79
Wesley Clayton Averill Park 2014  1:23.80
Odin Schaepkens Shenendehowa 2019  1:23.85
Noah Flanders Saratoga Springs 2020  1:23.94
Sean Murphy C.B.A. 1986  1:23.98
Willie Cacioppo Scotia-Glenville 1982  1:23.8
Gary Ramsey Albany High 1987  1:23.8
Bill Gathen Colonie 1988  1:23.8
Rob Cloutier Shenendehowa 1998  1:23.8

800 Meters

Jake Johnson Colonie 2015  1:52.00
Tyler Stewart Colonie 2009  1:52.15
Dylan Welsh Saratoga Springs 1999  1:53.43
Gered Burns Guilderland 2002  1:54.00
Christian Delago Shaker 2012  1:54.30
Miles Irish Burnt Hills-Ballston Lake 1983  1:54.4-Enroute
Marcel Burke Albany High 1996  1:55.39
Giancarlo Sainato Colonie 2011  1:55.45
Matt Crawford Bethlehem 2012  1:55.94
Kevin LaFleche C.B.A. 2016  1:56.57
Mark Lavery Ballston Spa 1987  1:56.73
Nick Santos Colonie 2008  1:56.78
Todd Orvis Colonie 1989  1:57.0
Bill Gathen Colonie 1988  1:57.27
Mickey Thomas Ballston Spa 1987  1:57.60

1000 Meters

Miles Irish Burnt Hills-Ballston Lake 1983  2:24.1
Jay Navin Saratoga Springs 2014  2:27.72
Jeremy Spiezio Greenwich 2015  2:27.76
Aidan Tooker Saratoga Springs 2016  2:27.80
Todd Orvis Colonie 1989  2:27.81
Jake Johnson Colonie 2014  2:28.48
Alney Tobias Lansingburgh 2010  2:28.61
Christian Delago Shaker 2012  2:28.84
Dylan Welsh Saratoga Springs 1999  2:29.2
O.J.Kastberg Granville 1984  2:29.3
Tyler Stewart Colonie 2009  2:29.74
Rob Cloutier Shenendehowa 1999  2:29.89
Mike Libruk Shaker 2012  2:29.96
Tom Day Bishop Gibbons 1983  2:30.12
Mark Lavery Ballston Spa 1987  2:30.17
Mark Delfs Colonie 1990  2:30.62
Patrick Peterson Gloversville 2010  2:30.6
Jeremy Rogers Hoosic Valley 1993  2:30.7
Wes Neary Niskayuna 1991  2:30.99
Collin Rowe Shenendehowa 2015  2:31.07
Mitchell Halpern Shenendehowa 2016  2:31.12
Louis Serafini Niskayuna 2009  2:31.20
John Maloy Shaker 2006  2:31.24
Francisco Beltran Schalmont 2018  2:31.72
Tyson Evensen Averill Park 2001  2:31.7
Paul John Niskayuna 2003  2:31.98
Jack Huber Bethlehem 2018  2:32.05
Dan McManamon Shenendehowa 2006  2:32.19
Jason Palmer Averill Park 1990  2:32.66

1500 Meters
Jeremy Spiezio Greenwich 2015  3:55.02
Shea Weilbaker Saratoga Springs 2019  3:55.93
Miles Irish Burnt Hills-Ballston Lake 1983  3:55.9-en route
Brian Rhodes-Devey Guilderland 2007  3:57.0
Todd Orvis Colonie 1989  3:59.0
Zach Shea Columbia 1986  3:59.3

1600 Meters/Mile
Aidan Tooker Saratoga Springs 2015  4:07.94 (4:09.38y)
Jeremy Spiezio Greenwich 2015  4:08.35 (4:09.80y)
Dan McManamon Shenendehowa 2006  4:09.06 (4:10.72y)
Miles Irish Burnt Hills-Ballston Lake 1983  4:10.17 (4:11.84y)
Dylan Welsh Saratoga Springs 1999  4:11.34 (4:13.02y)
Brian Rhodes-Devey Guilderland 2006  4:11.51 (4:13.19y)
Shea Weilbaker Saratoga Springs 2019  4:12.27 (4:13.74y)
Todd Orvis Colonie 1989  4:12.31 (4:13.99y)
Greg Kiley Saratoga Springs 2006  4:13.12 (4:14.81y)
Greg Kelsey Saratoga Springs 2006  4:13.27 (4:14.96y)
Steven Murdock Shenendehowa 2007  4:13.52 (4:15.21y)
Jay Navin Saratoga Springs 2013  4:14.20 (4:15.80y)
Christian Delago Shaker 2011  4:14.40 (4:16.00y)
Rob Cloutier Shenendehowa 1999  4:14.5
Jeremy Rogers Hoosic Valley 1993  4:14.95 (4:16.65y)
Matt Shaffer Bethlehem 2006  4:15.11 (4:16.81y)
Maazin Ahmed Schenectady 2018  4:15.55
Dan Tebbano Shenendehowa 1999  4:16.19 (4:17.90y)
Alex Leuchanka Shenendehowa 2009  4:16.46 (4:18.06y)
Scott LeMay Shaker 1981  4:17.2
Stephen Booker Bethlehem 2014  4:17.46 (4:19.06y)
Zach Shea Columbia 1997  4:17.59
Jake Johnson Colonie 2016  4:17.63 (4:19.13y)
Donnovan Tucker Niskayuna 2018  4:17.64 (4:19.14y)
Tyler Raymond Scotia-Glenville 2002  4:17.92

3000 Meters
Miles Irish Burnt Hills-Ballston Lake 1983  8:16.3
Aidan Tooker Saratoga Springs 2015  8:21.34
Jeremy Spiezio Greenwich 2015  8:26.84
Brian Rhodes-Devey Guilderland 2006  8:31.41
Steve Murdock Saratoga Springs 2007  8:33.1
Jeremy Rogers Hoosic Valley 1993  8:36.2
Rich Langford Vooheesville 1971  8:37.2
Kyle Gronostaj Columbia 2014  8:37.45
Tyler Berg Burnt Hills-Ballston Lake 2019  8:38.06
Kevin Treadway Colonie 2006  8:40.36
Gitch Hayes LaSalle 2020  8:40.57
Mike Libruk Shaker 2012  8:44.23
Todd Orvis Colonie 1987  8:44.98
Jonathan Vallecorsa Shaker 2012  8:46.75
Mike Foley Saratoga Springs 2003  8:47.33
Colin Beasor Greenwich 2017  8:48.87
Jamie Rodriguez C.B.A. 1997  8:49.47

3200 Meters/2 Mile
Aidan Tooker Saratoga Springs 2015  8:53.05 (8:56.16y)
Steve Murdock Shenendehowa 2007  9:04.67 (9:07.85y)
Shea Weilbaker Saratoga Springs 2019  9:04.62
Miles Irish Burnt Hills-Ballston Lake 1983  9:08.62
Tyler Berg Burnt Hills-Ballston Lake 2019  9:09.16
Greg Kelsey Saratoga Springs 2006  9:12.48
Austin Lane Greenwich 2011  9:15.10 (9:18.34y)
John Knox Gloversville 2013  9:16.72 (9:19.97y)
Jeremy Rogers Hoosic Valley 1993  9:16.60 (9:20.85y)
Sean O'Brien Guilderland 2020  9:18.22
Kyle Gronostaj Columbia 2014  9:18.87 (9:22.13y)
Joe Curtin Bishop Gibbons 1981  9:18.7
Otis Ubriaco Burnt Hills-Ballston Lake 2009  9:19.02 (9:22.28y)
Matt Bogdan Shaker 2007  9:19.07 (9:22.33y)
Todd Orvis Colonie 1989  9:21.5
Jim O'Connell Glens Falls 1979  9:21.82 (9:25.1y)
Phil Watson Burnt Hills-Ballston Lake 1978  9:23.02 (9:26.3y)
Alex Leuchanka Shenendehowa 2009  9:23.64
Dan Tebbano Shenendehowa 1999  9:23.66
Andrew Tario Averill Park 2013  9:23.98 (9:27.27y)
Aidan Gillooley Burnt Hills-Ballston Lake 2019  9:24.53
Brian Rhodes-Devey Guilderland 2006  9:25.09
Kevin Treadway Colonie 2006  9:25.39
Marty Dolan Niskayuna 2019  9:25.41 (9:28.71y)
Ryan Allison Burnt Hills-Ballston Lake 2020  9:25.66 (9:28.96y)
Demetri Goutos Saratoga Springs 2008  9:26.02
Joe Wirgau Shenendehowa 1994  9:26.3
Justin Corelli Shaker 2001  9:26.4
Max Groves Ballston Spa 2010  9:26.75
Scott Maughan Burnt Hills-Ballston Lake 2009  9:26.94 (9:30.25y)
Donnovan Tucker Niskayuna 2018  9:28.08
Sean Curran Saratoga Springs 2002  9:28.44

50 Meter Hurdles (As of 2013, I am only accepting FAT Times)

Verrol Jackson Schenectady 2003 6.90
Jim Nuss Niskayuna 1981 6.7
Jeff York Troy 1989 6.7
Brian Bonnano Amsterdam 1993 6.7
Wendall Champion C.B.A. 1982 6.8
VanTassel Taconic Hills 1982 6.8
Vic Peppers C.B.A. 1983 6.8
Trini Woods Albany High 1986 6.8
T.J. Petersen Fonda-Fultonville 1992 6.8
Andy White Shenendehowa 1992 6.8
Jeremy Chen Shaker 2018 7.10
Anthony Robibero Scotia-Glenville 2002 7.11
Rich Johnson Albany High 1982 6.9
Jay Willis Mont Pleasant 1989 6.9
Eric Williams Albany High 1991 6.9
Devin Willis Schalmont 2013 6.9
Brandon Abraham Schenectady 2001 7.22

55 Meter Hurdles (As of 2013, I am only accepting FAT Times)
Jeff York Troy 1989 7.0
Jim Kehrer Colonie 2008 7.35
Shawn Bleichert Shenendehowa 2015 7.35
Vic Peppers C.B.A. 1983 7.37
Verrol Jackson Schenectady 2003 7.38
Amadou Gueye Albany Academy 2008 7.44
Josiah Kemp Colonie 2019 7.52
T.J. Petersen Fonda-Fultonville 1992 7.53
Jeremy Chen Shaker 2018 7.53
Dashawn Gates Albany High 2011 7.54
Jeremiah House Colonie 2017 7.54
Jim Nuss Niskayuna 1981 7.3
Nick Michalowski Shenendehowa 2017 7.55
Steve Crouse Colonie 2008 7.57
Anthony Robibero Scotia-Glenville 2002 7.58
Nate Gerhardt Cobleskill-Richmondville 2015 7.63
Brian Bonnano Amsterdam 1993 7.4
Andy White Shenendehowa 1993 7.4
Shane Wagner Schuylerville 2009 7.66
Devon Willis Schalmont 2013 7.67
Todd Joki Schuylerville 2002 7.68
Lenny Griffin Schenectady 1987 7.71
Jason Willis Schenectady 1989 7.71
Corey Anderson Schenectady 2019 7.72
Connor McCauslin Colonie 2018 7.73
Ahmad Praileau Albany Academy 2020 7.73
Cristian Hubbard Colonie 2020 7.74
Reynaldo Reid Shaker 2020 7.78
Travon Jackson Troy 2011 7.83
Jake Alviene Columbia 2012 7.83
Jake Coveney Broadalbin-Perth 2015 7.83
David Graveley Amsterdam 2015 7.83
Brandon Abraham Schenectady 2001 7.84
Brian Ragule Albany High 1981 7.6
Richard Johnson Albany High 1982 7.6
Trini Woods Albany High 1986 7.6
Gabe Girard Greenwich 1992 7.6
Justin Burke LaSalle 2016 7.85

60 Meter Hurdles

Shawn Bleichert Shenendehowa 2015 7.93
James Keher Colonie 2008 7.95
Jeremiah House Colonie 2017 8.22
Dashawn Gates Albany High 2011 8.26

1 Mile Steeplechase

Ross Wightman Chatham 2013  4:38.44
Connor Buhrmeister Shenendehowa 2015  4:48.99
Simon Powhida Bethlehem 2015  4:53.36
Marty Dolan Niskayuna 2018  4:55.01
Noah Bell Bethlehem 2014  4:55.68
Jordan Johnson Colonie 2013  4:56.66
Jordan Pantalone Bishop Gibbons 2012  4:57.64
Jared Craw Colonie 2018  5:00.67
Nick Przekurat Bishop Gibbons 2012  5:02.75
Gregory Langone Shenendehowa 2018  5:08.42
Ian Allen Chatham 2013  5:12.51
Connor Newton Colonie 2015  5:19.94

800 Relay
Colonie 2006    1:29.66
Colonie 2019    1:30.09
Shenendehowa 2019    1:30.72
Albany High 2017    1:31.13
Colonie 2001    1:31.27
Colonie 2003    1:31.34
Shenendehowa 2018    1:31.45
Colonie 2008    1:31.49
Saratoga Springs 2015    1:31.51
Colonie 2007    1:31.73
Shenendehowa 2020    1:31.78
Schenectady 2002    1:31.79
Schenectady 2001    1:32.10
Scotia-Glenville 2007    1:32.24
Colonie 2018    1:32.28
Shaker 2013    1:32.58
Schenectady 2019    1:32.58
Colonie 2020    1:32.58
Schenectady 2018    1:32.64
Colonie 2013    1:32.66
Colonie 2016    1:32.71
Shaker 2020    1:32.72
Colonie 2005    1:32.79
Albany High 2006    1:32.86
Albany High 2010    1:32.87
Burnt Hills-Ballston Lake 2012    1:32.96
Colonie 2000    1:33.00
Schenectady 2003    1:33.00
Shenendehowa 2004    1:33.00
Colonie 2012    1:33.30
Colonie 2002    1:33.33
Mohonasen 2020    1:33.53
Shaker 2017    1:33.55
Colonie 1999    1:33.56
Schenectady 2020    1:33.62
Schuylerville 2016    1:33.74
Colonie 2011    1:33.80
Burnt Hills-Ballston Lake 2013    1:33.82
Green Tech 2020    1:33.83
Shenendehowa 2007    1:33.90

1600 Relay
Colonie 2000    3:19.51
Amsterdam 2015    3:20.66
Colonie 2019    3:22.04
Shenendehowa 2010    3:23.10
Colonie 2018    3:23.14
Shaker 2010    3:23.77
Shenendehowa 2003    3:24.14
Columbia 1997    3:24.81
Colonie 2017    3:25.01
Colonie 2009    3:25.41
Colonie 2008    3:25.42
Shenendehowa 1998    3:25.64
Shaker 2009    3:25.69
Shenendehowa 2004    3:25.83
Shenendehowa 2007    3:25.88
Columbia 2018    3:26.03
Colonie 2012    3:26.41
Shaker 2007    3:26.55
Shaker 2005    3:26.97
Albany High 2017    3:27.04
Colonie 2003    3:27.23
Colonie 2006    3:27.28
Colonie 2011    3:27.42
Albany High 1993    3:27.52
Colonie 2016    3:28.08
Shenendehowa 2003    3:28.75
C.B.A. 1989    3:28.93
Shenendehowa 2009    3:28.98
Saratoga Springs 2020    3:29.04
C.B.A. 1983    3:29.21
Shaker 2008    3:29.29
Shenendehowa 1982    3:29.5 (3:30.6y)

3200 Relay
Shaker 2005    7:42.84
Shaker 2011    7:46.87
Shaker 2010    7:48.45
Shenendehowa 2015    7:49.55
Shaker 2012    7:49.96
Shenendehowa 1999    7:52.32
Shaker 2006    7:52.63
Shenendehowa 2004    7:53.19
Shenendehowa 1995    7:53.26
Burnt Hills-Ballston Lake 2010    7:54.69
Burnt Hills-Ballston Lake 2007    7:55.26
Burnt Hills-Ballston Lake 1997    7:55.43
Colonie 2008    7:55.49
Colonie 2012    7:55.58
Ballston Spa 2010    7:55.83
Saratoga Springs 2019    7:56.60
Shenendehowa 2007    7:58.06
Burnt Hills-Ballston Lake 2000    7:58.08
Saratoga Springs 2013    7:58.45
Albany High 1982    7:58.48
Colonie 2006    7:58.49
Shenendehowa 2019    7:58.70
Shaker 2008    7:59.02
Bethlehem 2018    8:00.09
Burnt Hills-Ballston Lake 2014    8:00.14
Shenendehowa 2003    8:00.19
Shenendehowa 1991    8:00.29
Shaker 2004    8:00.68
Shenendehowa 2008    8:01.05
Burnt Hills-Ballston Lake 2009    8:01.39
Shenendehowa 2016    8:01.43
Saratoga Springs 2018    8:01.71
Shaker 2007    8:01.79

Sprint Medley Relay

Colonie 2008    3:29.67
Colonie 2006    3:30.63
Colonie 2000    3:30.91
Shenendehowa 2007    3:31.06
Shenendehowa 2016    3:31.80
Schenectady 2018    3:32.63
Colonie 2007    3:34.68
Colonie 2011    3:34.91
Colonie 2012    3:35.12

Distance Medley Relay

Saratoga Springs 2014    10:07.11
Burnt Hills-Ballston Lake 2010    10:09.25
Saratoga Springs 2006    10:09.37
Shaker 2011    10:10.10
Shenendehowa 1999    10:10.93
Shenendehowa 2009    10:14.44
Shenendehowa 2010    10:16.14
Saratoga Springs 2018    10:17.41
Burnt Hills-Ballston Lake 1997    10:18.69
Scotia-Glenville 2002    10:19.29
Shaker 2012    10:21.54
Shenendehowa 2003    10:25.23
Shenendehowa 1998    10:26.12
Colonie 2014    10:26.14
Colonie 1990    10:26.35
Colonie 1990    10:30.0y
Shenendehowa 1995    10:27.15
Burnt Hills-Ballston Lake 1996    10:28.59
Saratoga Springs 2012    10:29.36

4xmile Relay
Shaker 2012    17:21.56
Shenendehowa 2004    17:25.98
Shenendehowa 2007    17:26.12
Saratoga Springs 2013    17:27.31
Burnt Hills-Ballston Lake 2019    17:34.12
Shenendehowa 2010    17:45.75
Shaker 2010    17:59.14
Shenendehowa 2015    18:12.09
Burnt Hills-Ballston Lake 2013    18:24.95
Niskayuna 2005    18:25.46
Colonie 2014    18:27.67
Colonie 1975    18:36.8

4x55 Shuttle Hurdles

Colonie 2019   31.49
Colonie 2006   31.86
Shenendehowa 2019   31.90
Guilderland 2016   32.47
Colonie 2017   32.65
Shenendehowa 2016   33.18

Intersectional State Relay
O'Connor, McGuirk, Buell, Treadway 2006  8:52.28
Bashant, Fredricks, Hickey Kelsey 2017  8:54.66
Brennan, Cozzy, Wallace, Menis   2019  8:55.07
Cusato, Rodriguez, Hazaz, Tooker   2020  8:57.04
Marois, Cornell, Becker, Lange 2012  8:57.40
O'Connor, Fredrickson, Craben, Little 2005  8:57.97
Hickey, Wright, Zukowski, Hunziker 2018  8:58.17
Booker, Plumadore, Wells, Leicht 2014  8:58.54
Hurlbert, Accousti, Williams, Morrow 2011  8:58.95
Burns, Garcia, Bott, Curran 2002  8:59.07
Norton, Lynch, Feil, Moeckel 2015  8:59.47
Ubriaco, Tobias, Williams, Burgess 2008  9:00.03
Johnson, Williams, Rowe, Borini 2013  9:01.62
  2001  9:03.64
Evensen, English, Carramore, Correlli 2000  9:06.16
Marthy, Villano, Crawford, Taylor 2010  9:12.69
Rivera, Santos, Serafini, Slingerland 2007  9:12.96
  2003  9:13.21
Bennett, Gates, Treadway, Pagano 2009  9:14.38
Culley, Wilson, Diomande, Bashant 2016  9:15.11
  2004  9:19.39

High Jump

Dan Olson Albany Academy 2001 7'  4"-State Record
George Brewer Albany High 1982 6'10"
Shane Cassidy Saratoga Springs 1990 6'10"
Phil Bergeron Schenectady 1992 6'10"
Isaiah Turek Ichabod Crane 2013 6'  9"
Jahez Salahuddin Schenectady 1992 6'  8"
Sean Gross Colonie 1994 6'  8"
Tim McMurray Glens Falls 1994 6'  8"
David DiSorbo Mohonasen 1989 6'  7 3/4"
Jarmin Blanton Guilderland 1992 6'  7"
Mark Stephan LaSalle 2004 6'  7"
John Chaney Albany High 1984 6'  6 3/4"
Dan Byron Vincentian Institute 1969 6'  6"
Jim Murphy Cardinal McCloskey 1975 6'  6"
Rich Johnson Albany High 1982 6'  6"
Ed Pentak Guilderland 1982 6'  6"
Jamie Middleton Troy 1992 6'  6"
Eric Charbonneau Cohoes 1992 6'  6"
Steve Hicks Burnt Hills-Ballston Lake 1993 6'  6"
Brandon Abraham Schenectady 2000 6'  6"
Rob Hosgood Shenendehowa 2000 6'  6"
Robert Salisbury Schenectady 2002 6'  6"
Sam Smith Bethlehem 2009 6'  6"
Michael Urbanski C.B.A. 2010 6'  6"
Devon Willis Schalmont 2014 6'  6"
Harrison Bickmore Guilderland 2015 6'  6"
Zavir Berry Guilderland 2016 6'  6"

Pole Vault
Shane Racey Ravena 2020 16'  6"
Donald Jones Albany Academy 2019 15'11
Jared O'Connor Shenendehowa 2004 15'10"
Jake Platel Bethlehem 2009 15'  4"
Ryan Gregory Shenendehowa 2005 15'  3 1/2"
Joel Carusone Guilderland 1999 15'  2"
Rob Ward Niskayuna 1984 15'  1 3/4"
Ben Radtke C.B.A. 1984 15'  1 1/4"
Nick Jones Shenendehowa 2004 15'  0"
James Steck Shaker 2013 15'  0"
Kevin Smythe Shaker 1989 14'10"
Dale Rochford Burnt Hills-Ballston Lake 1986 14'  9"
Tom Monticup Shenendehowa 1993 14'  9"
Rob Smythe Shenendehowa 2003 14'  9"
Matti Levasimi Bethlehem 2019 14'  8"
Joe Steiger C.B.A. 1980 14'  6"
Jeff Murray Niskayuna 1991 14'  6"
Patrick Krug Averill Park 2007 14'  6"
Drew Fitzgerald Ballston Spa 2007 14'  6"
Alex Schettino Albany High 2010 14'  6"
Tom Conboy Saratoga Springs 2016 14'  6"
Casey Gribben Shenendehowa 2018 14'  6"
Fred Frese Scotia-Glenville 2000 14'  4"

Long Jump

Felipe Reyes C.B.A. 2004 24'  5"
Kirk Francis Saratoga Springs 2019 23'11 3/4"
Damion Joyner Shenendehowa 1993 23'  4"
Nick Cavotta Saratoga Springs 2017 23'  0"
Todd Joki Schuylerville 2001 22'11 3/4"
Kevin Bouchard Amsterdam 2015 22'11 1/2"
Kareem Morris Albany High 2010 22'11 1/4"
Scot Straight Scotia-Glenville 1993 22'11"
Omahri Sturdivant Amsterdam 2015 22'10"
Steve Crouse Colonie 2008 22'  9 3/4"
Jamaal Smith LaSalle 2006 22'  8 1/4"
Rafiq Umar Bethlehem 2003 22'  8"
Paul Buehler Bethlehem 2010 22'  8"
Lemel Covington Troy 1991 22'  6 1/2"
Fred Casimo Shaker 2006 22'  6 1/4"
Geoff Picard C.B.A. 1994 22'  5 1/2"
Justice Ramsey Shaker 2012 22'  5 1/2"
William Cooper Mont Pleasant 1990 22'  5"
Kyle Nadler Colonie 2005 22'  5"
Reynoldo Reid Shaker 2019 22'  5"
Chris Fagan Albany High 2008 22'  4 1/2"
Jayson Gayle Colonie 2012 22'  4 1/4"
Peter Beaty Burnt Hills-Ballston Lake 1988 22'  3 3/4"
Ed Brown Schenectady 1989 22'  3 1/2"
Andy Hoffman Duanesburg 1987 22'  3"
Marquis Harrison Shaker 2001 22'  3"

Triple Jump

Ronel Forde Shaker 2016 51'  6'-State Record
Quentin Armstrong Albany High 1994 48'10"
Steve Crouse Colonie 2008 48'  9 1/4"
Devon Willis Schalmont 2014 48'  4"
Jahez Salahuddin Schenectady 1992 48'  3 1/2"
Jamie Middleton Troy 1992 48'  0 3/4"
Omahri Sturdivant Amsterdam 2016 48'  0 1/2"
Scott Pladel Columbia 1980 47'  1 1/2"
Ed Roskiewitz Shaker 1978 47'  1 1/4"
Isaiah Turek Ichabod Crane 2012 46'  8 1/4"
Franklin Abban Shaker 2012 46'  8"
John Ashley Colonie 1985 46'  7 1/2"
Lamont Sullivan Glens Falls 1979 46'  7 1/4"
Alexander Weinstein Columbia 2019 46'  5 1/4"
Marquis Harrison Shaker 2000 46'  4 3/4"
Colin James Schenectady 2018 46'  3 1/2"
Brian Greenberg Bethlehem 2014 46'  0 3/4"
Sean Meher Broadalbin-Perth 2019 45'11"
Rafiq Umar Bethlehem 2003 45'10"
Brian Repecki Lansingburgh 1990 45'  9"
Paul Buehler Bethlehem 2009 45'  5 1/2"
Mike Kippins Shaker 2006 45'  4 1/2"
Geoff Change Niskayuna 1990 45'  3 1/2"
Todd Williams Mont Pleasant 1984 45'  3"
Tyler Washington LaSalle 2010 45'  3"
Mike Harrington Shenendehowa 1977 45'  2 1/2"
Mike Ofosu Shaker 2009 45'  2 1/2"
Kwaku Ofoso Shaker 2017 45'  2 1/4"

Shot Put

Andy Bloom Niskayuna 1991 62'  4 1/2"
John Dunn Taconic Hills 1974 60'10 1/2"
Fred Decker C.B.A. 1979 60'  9"
John Rudd Shaker 1975 59'  9 1/2"
Larry Stone C.B.A. 1990 59'  3"
Matt Kieley C.B.A. 1987 59'  2 1/2"
Tony Coluccio Albany High 1982 58'  4"
Shane Smith Fonda-Fultonville 2010 57'  9"
Jim Monaco C.B.A. 1979 57'  5"
Joe Zelezniak Mont Pleasant 1970 57'  4 3/4"
Paul Paquin Schenectady 1991 57'  3 1/2"
Bill Nason Shenendehowa 1979 57'  2"
Bryan Holland LaSalle 2004 57'  2"
Trent Hermann Burnt Hills-Ballston Lake 1984 56'  7 1/2"
Steve Dering C.B.A. 1987 56'  6"
Evan Palmer Shenendehowa 2008 56'  2"
Bo Parker Albany High 1978 55'11 1/2"

Weight Throw
Rudy Winkler Averill Park 2013 83'  6"
Michael Gabriel Greenwich 2018 70'  6"
James Cocca Averill Park 2019 67'  2 1/4"
Jim Schwendtner Shenendehowa 2007 66'  8 3/4"
Scott Dochat Shenendehowa 2020 65'  5 1/4"
Tyler Prendergast Shenendehowa 2010 64'10"
Ibraham Seidou-Bakari Colonie 2019 62'  7 1/2"
Anthony Santoro South Glens Falls 2014 61'  3"
Will McFee Greenwich 2013 60'  7"
Kwasi Addo-Baffour Shaker 2017 60'  5 3/4"
Andrew Stein Bethlehem 2018 60'  4"

Pentathlon

Alex Riley C.B.A. 1988 3,623
Michael Novenche Shenendehowa 1992 3,573
Josh Zitomer Guilderland 1991 3,462
Matt Taylor Shenendehowa 1992 3,394
James Kehrer Colonie 2006 3,254
Joseph Sullivan Albany High 1997 3,246