2020 Outdoor Track and Field
Invitational Schedule

Main Menu

Most of these are confirmed, If there are any changes or additions please send them to section2harrier@yahoo.com

 

Friday, April 10th

Watervliet Invitational @ Watervliet H.S.  

Saturday, April 11th

Bi-County Meet @ Gloversville C.S  
CBA/LaSalle Relays @ LaSalle  

Monday, April 13th

Ballston Spa Throw Off Invitational @ Ballston Spa H.S. Meet Entry and Info

Tuesday, April 14th

Fonda-Fultonville Fr/So Meet @ Fonda-Fultonville C.S.  

Friday, April 17th

Niskayuna Medley Relays @ Schenectady H.S. Meet Entry and Info

Saturday, April 18th

Niskayuna Warrior Classic @ Schenectady H.S. - 9:15am Meet Entry and Info
Lady Eagles Invitational @ Bethlehem H.S. (Girls only) Meet Entry and Info
Stillwater Warrior Relays @ Stillwater C.S.  

Thursday-Saturday, April 23rd-25th

Penn Relays @ Franklin Field Meet Website

Saturday, April 25th

Luciano Invitational @ Hudson Falls C.S.  
Cohoes Relays @ Cohoes H.S.  
Maple Hill Invitational @ Maple Hill H.S.  

Friday, May 1st

Johnstown Invitational @ Knox Field, Johnstown Jr. High Meet Entry and Info

Saturday, May 2nd

Colonie Relays @ Colonie H.S.  
George Muse Relays @ Glens Falls H.S.  
Marsh-Galotta Meet @ Middleburgh C.S.  

Monday, May 4th

Kuba Modified Invitational-Boys @ Greenwich C.S.  

Wednesday, May 6th

Kuba Modified Invitational-Girls @ Greenwich C.S.  

Thursday, May 7th

Bemus Frosh/Soph Meet @ Greenwich C.S.  

Friday, May 8th

Shenendehowa Invitational @ Shenendehowa H.S.  
The Futures Invitational @ Mohonasen H.S.  

Saturday, May 9th

Ballston Spa Invitational @ Ballston Spa C.S. Meet Entry and Info
Blackbird Track Invitational @ Clayton A. Bouton (Voorheesville) H.S. Meet Entry and Info
Queensbury Invitational @ Queensbury C.S.  

Wednesday, May 13th

Johnstown Modified Invitational @ Knox Field, Johnstown Meet Entry and Info

Thursday, May 14th

Foothills Council J.V. Championships  

Friday, May 15th

Schuylerville Classic @ Schuylerville C.S. - 3:30pm Meet Entry and Info

Saturday, May 16th

William F. Eddy Meet @ Schenectady H.S.  
Hudson Invitational @ Hudson H.S.  

Tuesday, May 19th

Colonial Council Championships @ Ravena C.S.  
Western Athletic Conference Championships @ Fonda-Fultonville C.S.  

Wednesday, May 20th

Foothills Council Championships @ TBA  
Patroon Conference Championships @ TBA  
Wasaren League Championships @ Stillwater C.S.  

Monday-Tuesday, May 25th & 26th

Stillwater Modified Invitational @ Stillwater C.S.  

Tuesday, May 26th

Group 3 Championships @ Ravena-Coeymans-Selkirk C.S. - 4:00pm  
Group 5 Championships @ Fonda-Fultonville C.S. - 4:00pm  

Wednesday, May 27th

Group 2 Championships @ Averill Park H.S. - 4:00pm  
Group 1 Championships @ Colonie H.S.  

Thursday, May 28th

Group 4 Championships @ Stillwater C.S. - 4:00pm  

Thursday, June 4th & Friday, June 5th

Section 2 State Qualifiers @ Shenendehowa H.S. - 4:00pm  

Friday, June 12th & Saturday, June 13th

New York State Championships @ Cicero-North Syracuse (Section 3)