Section 2 Outdoor Track and Field

Boys All-Time Bests

Huge help from Rich Stellrecht from the Daily Gazette for the lists

Note: I will no longer accept hand held times for the 100 meters, 200 meters, and the 110 hurdles. I also will not accept results from dual meets. There are too many variables. Starting in 2013, what I will do from now on is list them according to their best FAT time and also include their best hand-held time if it's better.

Jump to: Relays, Field Events

100 Meters (HH + .24 = FAT)

Section 2 record: Winston Lee (Hudson) - 10.56

Winston Lee Hudson 2013 10.56
Kevon Boucaud Amsterdam 2017 10.73
Rodolfo Edwards Schenectady 1991 10.5
Lee Ansaldo Bethlehem 1999 10.5 (10.73w)
Gary Ramsey Albany High 1987 10.79
Andrew Davis Niskayuna 1997 10.83
R.J. Harvey Colonie 2001 10.6 (10.61w)
Lemel Covington Troy 1989 10.6
Alon Byers Colonie 1992 10.6
Dave Byrd C.B.A. 1993 10.6
Krishaun Gilmore Bishop Maginn 1994 10.6
Leroy Collins Hudson/Catskill 1995 10.6
Tony Tanksley Averill Park 1997 10.6
J.J. Harvey Colonie 2000 10.6
Joe Carr Burnt Hills-Ballston Lake 2012 10.6 (10.87)
Izaiah Brown Amsterdam 2015 10.84
Art Allen Mont Pleasant 1980 10.87
John Drabik Colonie 2009 10.87
Lamine Gueye Albany Academy 2016 10.87
Lawrence Smalling Shaker 2012 10.92 (10.5h)
Leo Pavoldi Schalmont 2013 10.92
Connor Reilly Niskayuna 2009 10.93
Matthew McLaughlin Shenendehowa 2017 10.93
Antonio Brown Rensselaer 1984 10.7
Dave Riggi Schalmont 1993 10.7
Howard Mackey Hudson/Catskill 1995 10.7
Mike Mack Hudson Falls 1997 10.7
Kyle MacNaughton Fonda-Fultonville 1997 10.7
Milton Young Saratoga Springs 1997 10.7
Rob Gardner Niskayuna 1999 10.7
Willie Rhoades Niskayuna 2000 10.7
Marquis Harrison Shaker 2001 10.7
Bryan Susser Colonie 2001 10.7
Mike Hepp Lansingburgh 2007 10.7
Robert Wright Linton 1984 10.94
Marc Edney Albany High 1994 10.94
Kareem Morris Albany High 2010 10.97
Eric Stoddard Queensbury 1998 10.99
Mike Capra Schenectady 2001 11.00
Jaah-Mel Arrington Albany High 2010 11.02
Tim McCrossen Ballston Spa 1984 10.8
Chuck Dukes Colonie 1989 10.8
Eddie Brown Mont Pleasant 1989 10.8
Dan VanCott Saratoga Springs 1991 10.8
Derrick Jones C.B.A. 1992 10.8
Jason Whitt Colonie 1993 10.8
Deval Sanders Schenectady 1994 10.8
Ibe Abdul-Matin Troy 1995 10.8
Greg Miller Albany High 1996 10.8
Jason Usher Guilderland 1996 10.8
Marcus Thompson Shaker 1998 10.8
Nelson English Guilderland 2001 10.8
Robert Salisbury Schenectady 2001 10.8
Drew Wirfel South Glens Falls 2002 10.8
Tony Clemente Troy 2002 10.8
C.J. Berghela Ravena 2002 10.8
Darnell Douglas Bethlehem 2003 10.8
Reggie Brown Schenectady 2003 10.8
Apollo Hayden Catskill 2005 10.8
Chris Miller Averill Park 2011 10.8


100 Yard Dash

Andy Spodris Hudson 1959 9.6
Herman Simon Troy 1976 9.7
Dick Edmunds Glens Falls 1956 9.8
John Gregg Colonie 1957 9.8
Tom Sargent Niskayuna 1966 9.8
Dennis Pelkey Mont Pleasant 1968 9.8
Bernie Gansle Colonie 1970 9.8
Ed Dingman Taconic Hills 1976 9.8
Buddy Clarke Saratoga Springs 1979 9.8

200 Meters (yds to m -.1) (HH + .24 = FAT)

Section 2 record: Izaiah Brown (Amsterdam) - 21.10

Izaiah Brown Amsterdam 2015 21.10
Joe Carr Burnt Hills-Ballston Lake 2012 21.33
Art Allen Mont Pleasant 1980 21.3
Andrew Davis Niskayuna 1997 21.54
Josh Jenkins Catskill 2003 21.3
Antonio Brown Rensselaer 1984 21.75
Kareem Morris Albany High 2010 21.76
David Williams Colonie 1972 21.7y
Tim McCrossen Ballston Spa 1984 21.6
Eric Stoddard Queensbury 1999 21.6
Lee Ansaldo Bethlehem 1999 21.6
Rodolfo Edwards Schenectady 1991 21.86
Jesse Henderson Linton 1977 21.8y
Herman Simon Troy 1977 21.8y
Chuck Matthews Albany Academy 1985 21.7
Gary Ramsey Albany High 1986 21.7
Dave Byrd C.B.A. 1993 21.7
Bryan Susser Colonie 1999 21.7
Wes Carr Burnt Hills-Ballston Lake 1978 21.96
Chris Miller Averill Park 2011 22.02
Kevon Boucaud Amsterdam 2017 22.03
Dave Cross Queensbury 1970 21.9y
Eric Vogel Shenendehowa 1975 21.9y
Nelson English Guilderland 2002 22.04
Rob Carr Ballston Spa 2006 22.05
Matthew White Amsterdam 2012 22.05
Travon Alert Hudson 2015 22.11
Buddy Clarke Saratoga Springs 1979 22.0y
Tom Iwanow Amsterdam 1994 21.9
C.J. Berghela Ravena 2002 21.9
Verrol Jackson Schenectady 2003 21.9
Jamal King LaSalle 2004 21.9
Darian Blanks Hudson 2013 22.14
Akida Knicrumah Albany High 1994 22.18
Sakim McNeil Schenectady 2016 22.20
Dave McGuirk Lansingburgh 2006 22.21
Ray Johnson Mont Pleasant 1972 22.1y
Kevin Drummond Scotia 1975 22.1y
Winston Lee Hudson 2013 22.23
Robert Wright Linton 1984 22.0
Rodney Johnson Hudson 1990 22.0
Howard Mackey Hudson/Catskill 1995 22.0
R.J. Harvey Colonie 2001 22.0
Felipe Reyes C.B.A. 2003 22.0
Ebube Abara Shaker 2008 22.0

220 Yard Dash (Straight)

Dick Edmunds Glens Falls 1956 21.0
John Gregg Colonie 1957 21.0
Ernie Marshall Mont Pleasant 1937 21.6
Andy Spodris Hudson 1958 21.8
Dave Busick Bethlehem 1963 21.8
Cliff McCarg Cardinal McCloskey 1969 21.8

400 Meters (yds to m -.2) (HH + .24 = FAT)

Section 2 record: Izaiah Brown (Amsterdam) - 46.40

Izaiah Brown Amsterdam 2013 46.40
Dave Byrd C.B.A. 1994 47.51
Tracy Baskin Albany High 1984 47.4
Rob McRae Shenendehowa 2004 48.06
Dave Edwards Columbia 1997 48.12
Bryan Susser Colonie 2001 48.17
Art Allen Mont Pleasant 1980 48.2y
Josh Jenkins Catskill 2003 48.28
Ray Johnson Mont Pleasant 1972 48.3y
Tim McCrossen Ballston Spa 1984 48.45
Syeed Holtzclaw Albany High 2017 48.60
James Matarese Columbia 1997 48.73
Tom Iwanow Amsterdam 1994 48.75
Chuck Matthews Albany Academy 1985 48.83
Ken Bruce C.B.A. 1979 48.6y
Rob Haughton Saratoga Springs 2014 48.84
Jim Scott Mont Pleasant 1959 48.8y
Mark Domaracki Guilderland 2006 48.90
Patrell Brown Shenendehowa 2008 48.90
Nelson English Guilderland 2001 48.91
Tim Mount Saratoga Springs 2010 48.94
Brian Campoli Shenendehowa 2010 48.95
Mike Novenche Shenendehowa 1992 48.8
Andrew Parkin C.B.A. 1980 48.9
Bill Brightman Saratoga Springs 1983 48.9
Gary Ramsey Albany High 1987 48.9
Mike Gathen Colonie 2000 48.9
Aaron Portee C.B.A. 1980 48.97
Steve Gomez Colonie 1973 49.0y
Liam Lynch Rensselaer/Doane Stuart 2015 49.06
Marcel Burke Albany High 1996 49.09
Dave Gamble Colonie 1989 49.11
Joe Belokopitsky Shaker 2005 49.12
Dave Williams Colonie 1972 49.2y
Rachaud Hill Glens Falls 2005 49.18
John Reilly Niskayuna 2005 49.21
Anthony Lynch Lansingburgh 2005 49.21
Nick Gizzi Colonie 1998 49.0
Malick Diamonde Bethlehem 2016 49.26
David Benson Shenendehowa 2017 49.26
Colin Frederickson Colonie 2006 49.29
Robert Haughton Saratoga Springs 2016 49.29
Ernie Marshall Mont Pleasant 1938 49.4y
Dick Edmunds Glens Falls 1956 49.4y
Rocco Serafini Niskayuna 1977 49.4y
Jesse Henderson Linton 1977 49.4y

800 Meters (yds to m -.6) (HH + .24 = FAT)

Section 2 record: John Maloy (Shaker) - 1:51.51

John Maloy Shaker 2006  1:51.51
John Moore Fonda-Fultonville 2006  1:51.59
Brian Rhodes-Devey Guilderland 2007  1:51.68
Tyler Stewart Colonie 2009  1:52.00
Christian Delago Shaker 2012  1:52.20
Tom Day Bishop Gibbons 1983  1:52.44
Giancarlo Sainato Colonie 2011  1:52.44
Aaron Lozier Columbia 2006  1:52.54
Marcel Burke Albany High 1995  1:52.81
Noah Tindale Guilderland 2017  1:52.90
Jim Westman Columbia 1979  1:52.7
Miles Irish Burnt Hills-Ballston Lake 1983  1:52.7
Collin Rowe Shenendehowa 2015  1:52.97
Chris Fernandez Burnt Hills-Ballston Lake 2010  1:52.99
Zac Suriano Shenendehowa 2008  1:53.06
Jay Navin Saratoga Springs 2013  1:53.12
Paul Lupi Niskayuna 1991  1:52.9
Dylan Welsh Saratoga Springs 1999  1:52.9
Jake Urys Mekeel Christian 2013  1:53.15
Chris Kellett Guilderland 1997  1:53.24
Paul John Niskayuna 2003  1:53.27
Mark LeBeau Bethlehem 1986  1:53.28
Nick Santos Colonie 2008  1:52.37
Gered Burns Guilderland 2002  1:53.38
Jake Johnson Colonie 2014  1:53.53
Patrick Peterson Gloversville 2010  1:53.61
Dan McManamon Shenendehowa 2006  1:53.62
Dwight Fowler Lansingburgh 1972  1:54.0y
Kevin Scheuer Bishop Gibbons 1975  1:54.0y
Ken Bruce C.B.A. 1979  1:54.0y
Mark Lavery Ballston Spa 1987  1:53.54
Louis Serafini Niskayuna 2009  1:53.3
Roger Chadwick Hudson Falls 1970  1:54.4y
Dan Tebbano Shenendehowa 1999  1:53.5
Aidan Tooker Saratoga Springs 2016  1:53.80
Noah Carey Guilderland 2017  1:53.87
Austin Becker Broadalbin-Perth 2012  1:53.7
Matt Crawford Bethlehem 2012  1:53.97
Rob Cloutier Shenendehowa 1999  1:53.8
O.J. Kastberg Granville 1984  1:54.0
Hugh Willig Burnt Hills-Ballston Lake 1979  1:54.7y
Howie Sellers Albany High 1989  1:54.1
Kyle O'Connor Niskayuna 2007  1:54.1
Russ Bellamy C.B.A. 1978  1:54.8y
Joe Belokopitsky Shaker 2005  1:54.30
Ryan Jones Shenendehowa 2008  1:54.49
Alney Tobias Lansingburgh 2009  1:54.50
Ruben Feinman Shaker 2011  1:54.60
Jeremy Spiezio Greenwich 2015  1:54.66
Jim Trembley Colonie 2000  1:54.5
Isarael Reyes Amsterdam 1994  1:54.7
Eric Stuart Schalmont 1973  1:55.3y
Dave Wallingford Bishop Gibbons 1962  1:55.3y
Al Derry Vincentian 1964  1:55.3y
Matthew Jean-Pierre Shaker 2016  1:54.95
John Jordan Shenendehowa 1995  1:54.8
Matt DeNyse Guilderland 1998  1:54.8
Mike Keefrider Albany Academy 2000  1:54.8
Greg Kiley Saratoga Springs 2006  1:54.8

1500 Meters (yds to m -.6) (HH + .24 = FAT)

Todd Orvis Colonie 1989  3:52.50
Miles Irish Burnt Hills-Ballston Lake 1982  5:52.7
O.J. Kastberg Granville 1983  3:56.14
Zach Shea Columbia 1985  3:59.0
Ben Wright Averill Park 1996  3:59.19

1600 Meters/1 Mile Run (yds to m -1.6) (HH + .24 = FAT)

Section 2 record: Jeremy Spiezio (Greenwich) - 4:09.39

Dylan Welsh Saratoga Springs 1999  4:09.17y
Brian Rhodes-Devey Guilderland 2007  4:09.92y
Aidan Tooker Saratoga Springs 2016  4:10.57y
Jeremy Spiezio Greenwich 2015  4:09.39
Miles Irish Burnt Hills-Ballston Lake 1983  4:10.20
Dan Tebbano Shenendehowa 1999  4:10.1
Todd Orvis Colonie 1989  4:10.55
Jay Navin Saratoga Springs 2013  4:13.01y
Jake Johnson Colonie 2015  4:11.47
Dwight Woodruff Gloversville 1981  4:11.8
Noel Scidmore Glens Falls 1977  4:13.4y
Noah Carey Guilderland 2016  4:12.26
Dan McManamon Shenendehowa 2005  4:14.12y
Bill McCartan Guilderland 1978  4:12.7
Hugh Willig Burnt Hills-Ballston Lake 1979  4:13.2
Zach Shea Columbia 1985  4:13.52
Louis Serafini Niskayuna 2009  4:13.58
Scott LeMay Shaker 1987  4:15.1y
Seton McAndrews Queensbury 2001  4:13.92
Greg Kiley Saratoga Springs 2006  4:14.01
Jacob Urys Mekeel Christian 2013  4:14.51
Don Brady Columbia 1976  4:16.2y
Mark Lavery Ballston Spa 1987  4:16.63y
Noah Tindale Guilderland 2016  4:14.98
Maazin Ahmed Schenectady 2016  4:14.99
Olivier Tassinari Albany Academy 2001  4:15.03
Alex Luechanka Shenendehowa 2009  4:15.0
Scott Maughan Burnt Hills-Ballston Lake 2010  4:16.74y
Rob Cloutier Shenendehowa 1999  4:15.2
Cristian Delago Shaker 2012  4:17.12y
Jeff Dybas Queensbury 1987  4:17.18y
Steve Booker Bethlehem 2013  4:15.67
Tyler Raymond Scotia-Glenville 2002  4:15.87
Mark Wickham Guilderland 1979  4:16.1
O.J. Kastberg Granville 1984  4:16.1
Mark Delfs Colonie 1990  4:16.1
Quentin Howe Queensbury 1985  4:16.19
Austin Lane Greenwich 2012  4:16.49
Zac Suriano Shenendehowa 2007  4:16.7
Joe Belokopitsky Shaker 2004  4:16.84
John Maloy Shaker 2006  4:16.86
Ken Johnson Shaker 1977  4:18.0y
Mike Moffett Niskayuna 1978  4:18.1y
Matt Shaffer Bethlehem 2006  4:18.28y
Rich Langford Voorheesville 1971  4:18.3y
Mike Danaher Shenendehowa 2008  4:17.00
Aaron Lozier Columbia 2006  4:17.06
Otis Ubriaco Burnt Hills-Ballston Lake 2010  4:18.72y
Dan Harris Shenendehowa 2010  4:17.41
Adam Goold Albany Academy 1992  4:17.2
Jeremy Rogers Hoosic Valley 1992  4:17.3
Jeremy McAllister Fonda-Fultonville 2006  4:17.54
Philo Germano Albany High 2012  4:17.55
Nick Sarro Chatham 2004  4:17.56
Jake Krong Amsterdam 2002  4:17.5

3000 Meters (HH + .24 = FAT)

Aidan Tooker Saratoga Springs 2015  8:27.34
Jeremy Spiezio Greenwich 2014  8:27.56
Miles Irish Burnt Hills-Ballston Lake 1983  8:27.7
Jeff Dybas Queensbury 1987  8:27.7

3200 Meters/2 Mile Run (yds to m -3.3) (HH + .24 = FAT)

Section 2 record: Otis Ubriaco (Burnt Hills-Ballston Lake) 9:04.75

Jeremy Spiezio Greenwich 2015  8:46.10
Aidan Tooker Saratoga Springs 2016  8:49.27
Otis Ubriaco Burnt Hills-Ballston Lake 2010  9:06.8y
Todd Orvis Colonie 1989  9:04.2
Noah Carey Guilderland 2017  9:04.97
Brian Rhodes-Devey Guilderland 2007  9:06.22
Alex Luechanka Shenendehowa 2009  9:06.3
Jeff Dybas Queensbury 1986  9:07.16
Seton McAndrews Queensbury 2001  9:08.30
Mike Moffett Niskayuna 1978  9:08.8
Tom Shiland Cambridge 1969  9:13.0y
Andrew Tario Averill Park 2013  9:10.54
Miles Irish Burnt Hills-Ballston Lake 1982  9:11.18
Dylan Welsh Saratoga Springs 1999  9:11.3
Stephen Booker Bethlehem 2014  9:12.54
Zach Predmore Shenendehowa 2007  9:12.61
John Knox Gloversville 2013  9:12.96
Dan Harris Shenendehowa 2009  9:12.8
Matt Flint Queensbury 2008  9:13.43
Demetri Goutos Saratoga Springs 2009  9:14.2
Kerry Boyle C.B.A. 1985  9:14.70
Greg Kiley Saratoga Springs 2006  9:15.20
Pete Howe Queensbury 1983  9:15.2
Shea Weilbaker Saratoga Springs 2017  9:15.75
Ray DeMarco Voorheesville 1971  9:19.2y
Mike Sgambelluri Shaker 1985  9:16.49
Sean Curran Saratoga Springs 2002  9:16.67
Jake Krong Amsterdam 2002  9:16.95
Joe Wirgau Shenendehowa 1994  9:20.19y
Austin Lane Greenwich 2012  9:17.12
Jay Navin Saratoga Springs 2013  9:17.24
Jim O'Connell Glens Falls 1979  9:20.6y
Nolan Tully Saratoga Springs 2001  9:17.53
Kevin Catlett Albany Academy 2002  9:17.87
Drew Houghtalen Burnt Hills-Ballston Lake 2006  9:17.97
Bob Russell South Glens Falls 1976  9:21.6y
Matt Shaffer Bethlehem 2005  9:18.31
Mark Sheehan Queensbury 1979  9:18.4
Steve Murdock Shenendehowa 2007  9:18.5
Bruce Wells Schuylerville 1983  9:18.8
Greg Kiley Saratoga Springs 2006  9:20.26
Dan Harris Shenendehowa 2010  9:23.4y
Justin Corelli Shaker 2000  9:20.42
O.J. Kastberg Granville 1982  9:20.6
Chris Hughes Glens Falls 2017  9:20.89
Don Shrader C.B.A. 1975  9:24.0y
Jake Gurzler Shenendehowa 2004  9:21.2
Sam Place Saratoga Springs 2010  9:21.45
Gary Connor Niskayuna 1969  9:24.8y
Rich Langford Voorheesville 1971  9:24.8y
Jason Lange Bishop Gibbons 2012  9:22.03
Jeremy Rogers Hoosic Valley 1992  9:21.9
Bob Horan Shenendehowa 1982  9:22.2
Dan McManamon Shenendehowa 2005  9:22.3
Ken Johnson Shaker 1976  9:25.3y

5000 Meters (HH + .24 = FAT)

Jeff Dybas Queensbury 1987  15:08.9

10000 Meters (HH + .24 = FAT)

Bruce Wells Schuylerville 1982  32:36.4
Tim Hubert Queensbury 1982  32:40.8

3000 Steeplechase (HH + .24 = FAT)

Section 2 record: Greg Kelsey (Saratoga Springs) - 9:11.15

Aidan Tooker Saratoga Springs 2015  9:06.37
O.J. Kastberg Granville 1984  9:09.84
Greg Kelsey Saratoga Springs 2006  9:11.15
Miles Irish Burnt Hills-Ballston Lake 1982  9:16.1
Ryan Gaedje Shenendehowa 2004  9:21. 4
Chris Mulford Burnt Hills-Ballston Lake 1995  9:21.93
Phil Roach Shenendehowa 2004  9:26.3
Dawson Homer Bethlehem 2016  9:28.93
Marty Dolan Niskayuna 2017  9:29.33
Ross Wightman Chatham 2013  9:30.28
Jordan Johnson Colonie 2014  9:30.66
Scott Maughan Burnt Hills-Ballston Lake 2010  9:32.93
Kyle Wegner Saratoga Springs 2011  9:32.98
Steve Klein Shenendehowa 1999  9:33.93
Noah Bell Bethlehem 2013  9:34.27
Craig Weiss Shaker 2009  9:34.4
Jordan Pantalone Bishop Gibbons 2012  9:35.54
Nolan Tully Saratoga Springs 2001  9:35.79
Matt Flint Queensbury 2008  9:36.2
Ethan Clary Schuylerville 2008  9:36.82
Dieter Drake Guilderland 1989  9:37.9
Justin Corelli Shaker 2000  9:38.27
Sean McAneny Greenville 2016  9:38.73
Todd Raymond Scotia-Glenville 2002  9:39.30
Casey Gilboy Shaker 2010  9:39.44
Lou DiNuzzo Shaker 2000  9:39.4
Gary Serbent Columbia 1986  9:39.64
Loren Shipley Glens Falls 1986  9:40.1
Bryan Murphy Colonie 2005  9:40.3
Kevin Catlett Albany Academy 2000  9:41.2
Jamie Glover Shenendehowa 2009  9:41.6
Jared Paul Shaker 2002  9:41.9
Curt Bliss Scotia-Glenville 1983  9:41.98
Willie Underwood Lake George 2010  9:42.37
Steve Clarke Guilderland 1991  9:43.0
Scott Wirgau Shenendehowa 1997  9:43.1
Ethan North Saratoga Springs 2016  9:43.92
Matt Bogdan Shaker 2007  9:44.0
Todd Weiss Shaker 1996  9:44.62

2000 Steeplechase (HH + .24 = FAT)

O.J. Kastberg Granville 1983  5:53.71
Greg Kiley Saratoga Springs 2006  6:02.13
Ryan Gaedje Shenendehowa 2004  6:02.58
Steve Klein Shenendehowa 1999  6:03.46
Ross Wightman Chatham 2012  6:04.06
Matt Flint Queensbury 2008  6:08.1
Casey Gilboy Shaker 2011  6:12.06
Bryan Murphy Colonie 2005  6:12.75
Kyle Wegner Saratoga Springs 2011  6:14.2
Ethan Clary Schuylerville 2008  6;14.9
Phil Roach Shenendehowa 2004  6:15.88
Adam Quinn Shenendehowa 2007  6:16.29
Sean Pezzulo Burnt Hills-Ballston Lake 2010  6:17.04
Jordan Johnson Colonie 2014  6:17.74
Matt Bogdan Shaker 2007  6:18.71

1600 Meter Walk (yds to m -1.6) (HH + .24 = FAT)

Tim Lewis  Shenendehowa 1980  6:22.2y
Jim Mann Bishop Gibbons 1982  6:29.3
Pat Maroney Bishop Gibbons 1981  6:39.4y
Butch Ostrander Albany High 1982  6:52.40
Ed Kasch Burnt Hills-Ballston Lake 1982  6:54.71
Bob Coll Burnt Hills-Ballston Lake 1979  7:00.2y
Todd Satterlee Gloversville 1978  7:01.3y
Tom Rapple Burnt Hills-Ballston Lake 1980  7:02.3y
Dave Smith Shaker 1978  7:02.7y
Ray Peck Johnstown 1982  7:01.5
Pat Murphy Columbia 1980  7:04.0y
Tim Ulrich Mayfield 1980  7:05.2
Dave Eggleston Glens Falls 1978  7:08.3y

110m/120yd High Hurdles (HH + .24 = FAT)

Section 2 Record: T.J. Petersen (Fonda-Fultonville) & Amadou Gueye (Albany Academy) - 13.8

Verrol Jackson Schenectady 2003 13.85
T.J. Petersen Fonda-Fultonville 1992 13.8
Amadou Gueye Albany Academy 2009 13.8
Jeremiah House Colonie 2017 14.10
Vic Peppers C.B.A. 1983 13.9
Jeff York Troy 1989 14.0
Shane Wagner Schuylerville 2009 14.0
Shawn Bleichert Shenendehowa 2015 14.30
Jim Kehrer Colonie 2007 14.31
Glester Thorpe Albany High 1999 14.1
Todd Joki Schuylerville 2002 14.39
Anthony Robibero Scotia-Glenville 2002 14.42
Ned Ferguson Gloversville 1978 14.2
Jim Nuss Niskayuna 1981 14.2
Trini Woods Albany High 1986 14.2
Brian Bonnano Amsterdam 1992 14.50
Nick Michalowski Shenendehowa 2016 14.53
Dave Petersen Johnstown 1965 14.3y
Jim Casey Colonie 1977 14.3
Tom Fisk Burnt Hills-Ballston Lake 1978 14.3
Ken Cotich Colonie 1979 14.3
Wendell Champion C.B.A. 1982 14.3
Devon Willis Schalmont 2013 14.54
Jeremy Chen Shaker 2017 14.56
Dashawn Gates Albany High 2011 14.58
Jim White Glens Falls 1970 14.4y
Eric Schultz Niskayuna 1977 14.4y
Steve Decker Shenendehowa 1978 14.4y
Nate Gerhardt Cobleskill-Richmondville 2015 14.63
Mark Lurz Bishop Gibbons 1985 14.4
Lenny Griffin Mont Pleasant 1987 14.4
Marcus Pryor Albany Academy 1987 14.4
Mark Barolo Niskayuna 1989 14.4

400 Meter Hurdles (HH + .24 = FAT)

Section 2 Record: Riker Wikoff (Albany Academy) - 53.07

Riker Wikoff Albany Academy 2008 53.07
Corey Briggs Saratoga Springs 2015 53.24
Vic Peppers C.B.A. 1984 53.37
Andy White Shenendehowa 1993 53.3
Shane Wagner Schuylerville 2008 53.65
Jeremiah House Colonie 2017 53.66
Verrol Jackson Schenectady 2003 53.77
Casey Gilbert Berlin 2009 53.6
Dashawn Gates Albany High 2011 54.04
Ron Chen Shaker 1996 53.9
Todd Joki Schuylerville 2002 54.17
Ben Goodman Greenwich 1989 54.30
Mark Barolo Niskayuna 1989 54.31
Kevin Mitchell Albany High 2017 54.33
Sean Murphy C.B.A. 1986 54.1
Trini Woods Albany High 1986 54.1
Logan Sharpe Schoharie 2009 54.1
Max Comer Schuylerville 2013 54.36
Steven Kuzina Saratoga Springs 2012 54.39
Oluebebe Abara Shaker 2009 54.43
Bob Healy C.B.A. 1982 54.2
Kurt Boluch Bethlehem 1981 54.2
Joel Vasquez Amsterdam 1996 54.48
Rob McRae Shenendehowa 2005 54.51
Ian Weykamp Shaker 2013 54.56
Dave Handron Gloversville 1988 54.69
Mike Kippins Shaker 2006 54.83
Jaquell Chandler Shaker 2010 54.85
Brian Bonnano Amsterdam 1992 54.7
Gered Burns Guilderland 2002 54.8
Brendan Dolan Shaker 2010 55.27
Jim Kehrer Colonie 2007 55.31
David Graveley Amsterdam 2014 55.33
Marcus Pryor Albany Academy 1987 55.1
Tom Wutz C.B.A. 1991 55.1
Mark Collins Bishop Maginn 1984 55.34
Brian Woods Shaker 2009 55.37
Easton Reagan Schalmont 2017 55.39
Zach Grandy Saratoga Springs 2013 55.40
Tarcy Baskin Albany High 1983 55.2
John Mallory C.B.A. 1987 55.2
Wagner Samaniego Shenendehowa 2001 55.47
Pete Rowell Scotia-Glenville 2006 55.47
Jake Coveney Broadalbin-Perth 2014 55.52
Jim Nuss Niskayuna 1981 55.4
Ryan Dunham South Glens Falls 1991 55.4
Gavin Clark-Gardner Ichabod Crane 2012 55.56
Paul Salasznyk Columbia 1999 55.57
Nick Michalowski Shenendehowa 2017 55.60
J.B. Northrup Shaker 2001 55.61
Kiofordis Khasdis Troy 1991 55.5
O.J. Kastberg Granville 1983 55.5
Dave Vickers Shenendehowa 2001 55. 5
Joe Soblosky Colonie 2006 55.75
David Graham Guilderland 1991 55.6
Dan Goss LaSalle 2015 55.83
Dan Briggs Burnt Hills-Ballston Lake 2002 55.86

400m/440yd Relay (HH + .24 = FAT)

Section 2 Record: Colonie (Williams, Johnson, Lenge, Fredrickson) - 42.14

Colonie 2006 42.14
Colonie 2000 42.1
Shaker 2013 42.26
Shenendehowa 2017 42.31
Colonie 2001 42.48
Saratoga Springs 2017 42.71
Colonie 2007 42.72
Hudson 2013 42.80
Schenectady 2002 42.83
Albany High 2010 42.6
Schenectady 2001 42.89
Colonie 2005 42.93
C.B.A. 1992 42.7
Sha 2012 42.97
Amsterdam 2015 42.98
Bishop Gibbons 1968 43.0y
Schenectady 2003 42.8
Albany High 2009 42.8
Hudson 2011 43.04
Queensbury 1999 43.07
Lansingburgh 2005 43.08
Colonie 2012 43.08
Hudson 2015 43.08
Mont Pleasant 1973 43.1y
Albany High 2017 43.13
Colonie 1999 42.9
Colonie 2010 43.16
Albany High 2013 43.17
Albany High 2014 43.17
Watervliet 2010 43.19
Bethlehem 1999 43.0
Shaker 2004 43.0
Saratoga Springs 2006 43.31
Shenendehowa 2015 43.33
Albany High 1981 43.1
Bethlehem 2003 43.1
Schenectady 2004 43.1
Linton 1984 43.37
Saratoga Springs 1987 43.37
Schenectady 2015 43.37
Amsterdam 2012 43.39
Burnt Hills-Ballston Lake 2012 43.40
Schenectady 2016 43.43
Mont Pleasant 1989 43.2
C.B.A. 1991 43.2
Scotia-Glenville 2009 43.2
Mont Pleasant 1970 43.4y
Burnt Hills-Ballston Lake 1976 43.5y
Schalmont 2013 43.49
Albany High 2015 43.53
Saratoga Springs 1991 43.3
Schenectady 1993 43.3
Bethlehem 1998 43.3
Amsterdam 2014 43.54
Saratoga Springs 2010 43.55
Shenendehowa 2011 43.60
Schenectady 2012 43.61

800m/880yd. Relay (yds to m -.4) (HH + .24 = FAT)

Schenectady 2001  1:28.88
Colonie 2006  1:29.13
C.B.A. 1980  1:28.9
Colonie 2000  1:28.9
Shenendehowa 2004  1:29.29
Mont Pleasant 1971  1:29.6y
Colonie 1971  1:29.6y
Linton 1977  1:29.6y
Colonie 2001  1:29.2
Colonie 2005  1:29.49
Schenectady 2002  1:29.7
C.B.A. 1980  1:30.2y
Colonie 1999  1:30.04
Colonie 1972  1:30.3y
Schenectady 2000  1:30.0
Colonie 2007  1:30.0

1600 Relay (yds to m -1.1) (HH + .24 = FAT)

Section 2 Record: Amsterdam (Graveley, Gallup, Druziak, Brown) - 3:17.87

Amsterdam 2014  3:17.03
Colonie 2006  3:17.62
C.B.A. 1978  3:17.8
Shenendehowa 2007  3:18.50
C.B.A. 1979  3:18.4
Shenendehowa 2010  3:18.79
Columbia 1997  3:18.81
Amsterdam 2015  3:18.85
Colonie 2001  3:18.89
Amsterdam 2013  3:19.23
Colonie 2008  3:19.40
Saratoga Springs 2015  3:19.75
Colonie 2017  3:19.91
Colonie 1977  3:20.9y
Shenendehowa 2008  3:20.05
Shaker 2009  3:19.9
Shenendehowa 1993  3:20.25
Burnt Hills-Ballston Lake 2012  3:20.30
Colonie 1999  3:20.37
Colonie 2000  3:20.43
Albany High 2017  3:20.52
Saratoga Springs 2009  3:20.3
Schenectady 2001  3:20.56
Amsterdam 1994  3:20.57
Shenendehowa 1998  3:20.63
Shenendehowa 2004  3:20.63
Colonie 2009  3:20.4
Saratoga Springs 2013  3:20.94
Guilderland 2007  3:21.13
Shenendehowa 2009  3:21.1
Shaker 2012  3:21.41
Shaker 2010  3:21.59
Bethlehem 2003  3:21.69
Saratoga Springs 2014  3:21.69
Mont Pleasant 1972  3:22.8y
C.B.A. 1975  3:23.1y
Amsterdam 1992  3:21.91
Shenendehowa 2005  3:21.91
Amsterdam 2016  3:22.15
Albany High 1982  3:22.1

3200 Relay (yds to m -2.7) (HH + .24 = FAT)

Section 2 Record: Shenendehowa (Schmidt, Halpern, ? ,?) - 7:40.55

Shaker 2011  7:35.65
Shaker 2005  7:38.14
Shaker 2010  7:39.69
Shenendehowa 2015  7:40.55
Shenendehowa 1999  7:44.66
Bethlehem 2005  7:45.23
Guilderland 2015  7:45.24
Shenendehowa 2006  7:45.25
Colonie 1973  7:48.4y
Burnt Hills-Ballston Lake 2010  7:46.44
Shaker 2006  7:46.56
Shenendehowa 2005  7:46.64
Saratoga Springs 2014  7:47.73
Shaker 2004  7:47.91
Shaker 1995  7:47.93
Colonie 2008  7:48.03
Burnt Hills-Ballston Lake 2007  7:48.40
Guilderland 2006  7:48.50
Ballston Spa 2010  7:48.58
Shaker 1979  7:48.5
Burnt Hills-Ballston Lake 1999  7:48.5
Niskayuna 1990  7:48.8
Saratoga Springs 2013  7:49.22
Shenendehowa 2003  7:49.84
Shenendehowa 1995  7:50.71
Burnt Hills-Ballston Lake 2006  7:50.89
Saratoga Springs 2012  7:51.56
Shenendehowa 2004  7:51.70
Burnt Hills-Ballston Lake 2009  7:51.7
Queensbury 2006  7:51.96
Burnt Hills-Ballston Lake 1990  7:51.9
Niskayuna 2005  7:52.76
Shaker 2009  7:52.8
Colonie 2011  7:53.07
Fonda-Fultonville 2006  7:53.08
Niskayuna 2006  7:53.14
Colonie 2013  7:53.17
Colonie 2013  7:53.23
Shaker 2003  7:53.2
Saratoga Springs 2006  7:53.60
Burnt Hills-Ballston Lake 1995  7:53.4
Shenendehowa 1994  7:53.5
Saratoga Springs 2016  7:53.80
Shenendehowa 2009  7:53.7
Queensbury 1987  7:53.8
Bethlehem 2011  7:54.06
Guilderland 1978  7:56.7y
Colonie 1972  7:56.8y
Shaker 1976  7:56.9y
Shenendehowa 1978  7:54.2
Colonie 1989  7:54.7

Sprint Medley Relay (100-100-200-400) (HH + .24 = FAT)

Shenendehowa 2010  1:33.36
Colonie 2006  1:34.03

Sprint Medley Relay (400-200-200-800) (HH + .24 = FAT)

Colonie 2008  3:26.79

Distance Medley Relay (HH + .24 = FAT)

Burnt Hills-Ballston Lake 2010  10:00.06
Shenendehowa 2008  10:07.65
Shenendehowa 2004  10:07.77
Guilderland 2007  10:08.41
Shenendehowa 1999  10:11.05
Guilderland 2006  10:12.46
Shenendehowa 2007  10:12.47
Shenendehowa 2009  10:13.17
Shenendehowa 2003  10:16.48
Burnt Hills-Ballston Lake 2007  10:18.34
Niskayuna 2005  10:18.41
Burnt Hills-Ballston Lake 2009  10:18.98
Colonie 2008  10:20.68
Shaker 1985  10:20.6
Shenendehowa 1998  10:21.02
Shenendehowa 2008  10:21.70
Shenendehowa 1995  10:22.13
Shaker 2006  10:24.04
Shaker 2000  10:24.64
Bethlehem 2012  10:25.9
Shaker 2012  10:26.2
Columbia 1987  10:26.7
Ballston Spa 2010  10:26.7
Shaker 2005  10:27.58

4x1600 (HH + .24 = FAT)

Shenendehowa 2004  17:25.32y
Shenendehowa 2009  17:40.53y
Shenendehowa 2003  17:45.50y
Guilderland 2015  17:46.60y
Burnt Hills-Ballston Lake 2010  17:41.5

High Jump

Section 2 Record: Dan Olson (Albany Academy) 7' 3" -State Record

Dan Olson Albany Academy 2001 7'  3"-State Record
Noah Mason Mont Pleasant 1977 6'10"
Shane Cassidy Saratoga Springs 1990 6'10"
Jim Murphy Cardinal McCloskey 1976 6'  9 1/4"
Jason Usher Guilderland 1995 6'  9 1/4"
Dave Coney Linton 1981 6'  9"
Dave Walker Albany High 1985 6'  9"
Steve Baker Queensbury 1989 6'  8 1/2"
Steve Doran Colonie 1997 6'  8 1/2"
George Brewer Albany High 1982 6'  8 1/4"
Brian Lange Burnt Hills-Ballston Lake 1978 6'  8"
Bob Berkeley Troy 1979 6'  8"
Phil Bergeron Schenectady 1992 6'  8"
Sean Gross Colonie 1993 6'  8"
Adrial Inyear Shaker 1997 6'  8"
Tim Johnson Fonda-Fultonville 2000 6'  8"
Eugene Kennedy Troy 2006 6'  8"
Fred Brown Amsterdam 1996 6'  7 1/2"
Dontay Fowler Canajoharie 1998 6'  7 1/4"
Jack Fitzgerald Ballston Spa 2016 6'  7 1/4"
Gary Przybylo Linton 1968 6'  7"
Dave O'Brien Fonda-Fultonville 1983 6'  7"
John DeCrescente Bishop Gibbons 1986 6'  7"
Peter Beaty Burnt Hills-Ballston Lake 1988 6'  7"
David DiSorbo Mohonasen 1988 6'  7"
Justin Glen Niskayuna 1997 6'  7"
Joe Denio Hoosic Valley 2000 6'  7"
Keith Esch Lake George 2005 6'  7"
Mike Loszynski Hoosic Valley 1979 6'  6 3/4"
Jahez Salahuddin Schenectady 1993 6'  6 3/4"
Johnny Jones Ravena 1976 6'  6 1/2"
Dave Cozzens Waterford 1976 6'  6 1/2"
Chuck Fowler Canajoharie 1980 6'  6 1/2"
Keith Parrish Schalmont 1975 6'  6 1/4"
Mark Humphrey Mohonasen 1976 6'  6 1/4"
Glen Scoles Burnt Hills-Ballston Lake 1976 6'  6 1/4"
Isiah Turek Ichabod Crane 2013 6'  6 1/4"

Pole Vault

Section 2 Record: Joel Carusone (Guilderland) - 16' 5"

Joel Carusone Guilderland 1999 16'  5"
Adam Hume South Glens Falls 2010 16'  0"
Richard Tremblay Granville 1991 15'  3"
Ryan Gregory Shenendehowa 2005 15'  3"
Drew Fitzgerald Ballston Spa 2007 15'  3"
Jake Platel Bethlehem 2009 15'  3"
Kevin Smythe Shaker 1989 15'  1 1/4"
Steve Montone Mohonasen 1995 15'  1"
Jared O'Connor Shenendehowa 2004 15'  1"
Joe Steiger C.B.A. 1980 15'  0"
Rick Stewart Greenwich 1989 15'  0"
Dave MacKenzie Shenendehowa 1999 15'  0"
Nick Gerardi Queensbury 2009 15'  0"
Alex Schettino Albany High 2010 14'10"
Jeff Farrington Schalmont 1993 14'  9 1/4"
Kevin Montimuro Albany High 1990 14'  9"
Jake Zanetti Saratoga Springs 2005 14'  9"
James Steck Shaker 2013 14'  9"
Neil Howard Hudson 1983 14'  7"
Rob Garren Fonda-Fultonville 1999 14'  7"
Nick Jones Shenendehowa 2004 14'  7"
Justin Metzger Shenendehowa 2005 14'  7"
Dale Rochford Burnt Hills-Ballston Lake 1985 14'  6 1/2"
Ben Hess Shenendehowa 1997 14'  6 1/4"
Adam Solodow C.B.A. 1991 14'  6"
Craig Lindell Bethlehem 1976 14'  6"
Rick Zalucki Mohonasen 1980 14'  6"
Rob Ward Niskayuna 1983 14'  6"
Mike Couch Colonie 2001 14'  6"
Dave Vickers Shenendehowa 2001 14'  6"
Dave Parker Niskayuna 2004 14'  6"
Thomas Conboy Saratoga Springs 2015 14'  6"
Shane Racey Ravena 2017 14'  6"
Steve Schoonover Niskayuna 1965 14'  4 3/4"
Tom Monticup Shenendehowa 1993 14'  3"
Sean Strizzi Shaker 2004 14'  3"
Ron DeBenedetti Guilderland 1969 14'  2 1/2"
Gray Watkins Niskayuna 1969 14'  2 1/2"
Tyler Kadle Gloversville 2011 14'  1"
Vinnie Saccicio Voorheesville 2012 14'  1"
Robert Slater Hudson Falls 1968 14'  0 1/4"
Joe DeMaria C.B.A. 1974 14'  0 1/4"
Tony Mahar Fonda-Fultonville 1976 14'  0"
Bob McArthur Bethlehem 1981 14'  0"
Matt Benz Burnt Hills-Ballston Lake 1982 14'  0"
Jeff Murray Niskayuna 1991 14'  0"
John Hayes C.B.A. 1984 14'  0"
Pete Wersted Shenendehowa 1995 14'  0"
Shawn Empie Scotia-Glenville 2000 14'  0"
Adam Kash Columbia 2001 14'  0"
Jamayne Jasewicz Colonie 2001 14'  0"
Matt DeFillippo Ballston Spa 2001 14'  0"
Joe Samaniuk Shenendehowa 2002 14'  0"
Patrick Krug Averill Park 2006 14'  0"
Kyle Jacobs Voorheesville 2006 14'  0"
Jeff Reinker Shenendehowa 2008 14'  0"
Shane Wagner Schuylerville 2009 14'  0"
Josh Glick Berne-Knox-Westerlo 2009 14'  0"
Caleb Brochu Glens Falls 2010 14'  0"
Tim Schmitt Ballston Spa 2010 14'  0"
Connor TenEyck Shenendehowa 2011 14'  0"
Dan Gavin Shaker 2013 14'  0"
Donald Jones Albany Academy 2016 14'  0"
Casey Gribben Shenendehowa 2017 14'  0"

Long Jump

Section 2 Record: Felipe Reyes (C.B.A.) - 24' 3 3/4"

Felipe Reyes C.B.A. 2003 24'  3 3/4"
Champ Guiry Albany High 1957 23'11 3/4"
Gary Hamm Middleburgh 1969 23'  7 1/2"
Rich Hughes Bishop Maginn 1983 23'  7 1/4"
Travis Gaddy Albany High 1987 23'  7 1/4"
Tony Delgado Mont Pleasant 1969 23'  6 1/4"
Dexter Greenlee Ravena 1983 23'  4"
Dolwaine Green Hudson 1976 23'  3 1/2"
Peter Beaty Burnt Hills-Ballston Lake 1988 23'  3 1/4"
Jerry Judd Columbia 1976 23'  3"
Kevon Boucaud Amsterdam 2017 23'  3"
Don Smith Albany High 1979 23'  2 1/4"
Todd Joki Schuylerville 2001 23'  1 1/2"
Chris Fagan Albany High 2008 23'  0 1/2"
Rudy St.Pierre Glens Falls 1934 23'  0 1/4"

Triple Jump

Section 2 Record: Jahez Salahuddin (Schenectady) - 49' 3 1/2"

Jahez Salahuddin Schenectady 1992 49'  3 1/2"
Lamont Sullivan Glens Falls 1979 49'  1"
Quentin Armstrong Albany High 1994 49'  1"
Ronel Forde Shaker 2016 49'  1"
Tony Delgado Mont Pleasant 1969 48'11 1/4"
Devon Willis Schalmont 2013 48'10 1/4"
Steve Crouse Colonie 2007 48'  9 1/2"
Ed Roskiewicz Shaker 1978 48'  6 1/4"
Jelani Currie Albany Academy 2012 48'  6"
John Ashley Colonie 1985 48'  5 1/2"
Felipe Reyes C.B.A. 2004 47'10"
Jeff Jause Queensbury 1981 47'  4 1/2"
Brian Greenberg Bethlehem 2014 47'  3 1/2"
Scott Pladel Columbia 1980 47'  3"
Max Anderson Bethlehem 1999 47'  1 1/2"
Noah Mason Mont Pleasant 1979 46'10"
Jamal Smith LaSalle 2006 46'10"
Mark Haskins Bethlehem 1966 46'  9 1/4"
Anthony Lynch Lansingburgh 2005 46'  9 1/4"
Paul Buehler Bethlehem 2010 46'  9"
Marquis Harrison Shaker 2000 46'  7 3/4"
Chris D'Orazio Shaker 1966 46'  7 1/2"
Errol Jones Johnstown 1967 46'  7 1/2"
Woody Edwards Lansingburgh 1995 46'  7 1/2"
Rick Sicko Lansingburgh 1976 46'  6 1/2"
Arnel Joyner Guilderland 1989 46'  6"
Omahri Sturdivant Amsterdam 2016 46'  6"

Shot Put

Section 2 Record: Joe Zelezniak (Mont Pleasant) - 62' 3"

Andy Bloom Niskayuna 1991 64'  2 1/2"
John Dunn Taconic Hills 1974 62'11"
Joe Zelezniak Mont Pleasant 1970 62'  3"
Larry Stone C.B.A. 1990 61'10"
Fred Ecker C.B.A. 1979 61'  6"
Kevin Clemente C.B.A. 1968 61'  1 1/4"
Jeff Derwin Broadalbin-Perth 2017 60'  8 3/4"
Shane Smith Fonda-Fultonville 2010 60'  3 1/2"
Matt Kieley C.B.A. 1987 60'  3"
John Rudd Shaker 1975 59'11 3/4"
Tony Coluccio Albany High 1982 59'  7 1/4"
Ron Oyer Linton 1962 59'  3 1/2"
Dan Terwilliger Niskayuna 1978 59'  1 1/2"

Discus

Section 2 Record: Andy Bloom (Niskayuna) - 202' 9"

Andy Bloom Niskayuna 1991 202'  9"
Emory Parsons Ichabod Crane 2007 192'  5"
Brad Dean Troy 1989 187'  3"
Shane Smith Fonda-Fultonville 2010 183'10"
Kevin Clemente C.B.A. 2011 183'  7"
Rudy Winkler Averill Park 2000 183'  5"
Adam Terry Queensbury 1978 182'  5"
Dan Terwilliger Niskayuna 1997 181'  3"
Mike Craft Colonie 1989 180'  1"
Dan Jackson Voorheesville 2004 178'11"
Bryan Holland LaSalle 1989 177'11"
Dave Coleman Guilderland 1989 177'  6"
Mike Roth C.B.A. 1966 176'11"
Tony Carroll Watervliet 1991 176'  2"
John MacMenamin Granville 1976 175'  7"
John Porter Shenendehowa 1989 173'  7"
Aaron Isaacs Schenectady 2002 172'  7"
Jeff Derwin Broadalbin-Perth 2017 172'  5"
Brian Clemente C.B.A. 1970 171'11"
Corey McCormack Queensbury 2003 171'  7"
Marc Mercurio Burnt Hills-Ballston Lake 1981 171'  3"

Pentathlon

Section 2 Record: Mike Novenche (Shenendehowa) - 3,637

Mike Novenche Shenendehowa 1992 3,637
Matthew White Amsterdam 2012 3,577
Todd Joki Schuylerville 2002 3,555
Brian Bonnano Amsterdam 1992 3,494
Sam Smith Bethlehem 2008 3,486
Isiah Turek Ichabod Crane 2013 3,462
Fred Brown Amsterdam 1997 3,393
Jake Coveney Broadalbin-Perth 2014 3,378
Archie Williams Albany High 1998 3,330
Rick Rajter Fonda-Fultonville 2000 3,316
Sean Ranagan Shenendehowa 2002 3,315
Eric Denny Scotia-Glenville 2013 3,270
Travon Jackson Troy 2010 3,268
Russell Cameron Burnt Hills-Ballston Lake 2006 3,266
Ray Pasco Hudson Falls 2008 3,264
Joe Sullivan Albany High 1997 3,229
Tom Horan Burnt Hills-Ballston Lake 2004 3,228
Evan Welsh Saratoga Springs 2002 3,212
Jermaine Hammond Ballston Spa 2011 3,211
Dave Pitaniello LaSalle 2001 3,200
Josh Vale Shenendehowa 2007 3,199
Brian Cudmore Amsterdam 1998 3,170
Nick June South Glens Falls 2008 3,166
Derek Seward Burnt Hills-Ballston Lake 2008 3,163
Brandon Kallner Berne-Knox-Westerlo 2011 3,163
Justin Bishop Colonie 1999 3,159
Matt Jones Cobleskill-Richmondville 2007 3,158
Tyler Washington LaSalle 2009 3,145
Sean O'Donnell Ichabod Crane 1997 3,142
Zach Haskin Cobleskill-Richmondville 2015 3,133
Angelo Canale Queensbury 2006 3,127
Mike Tamul Scotia-Glenville 2005 3,125

Hammer Throw (12lbs-High School)

Rudy Winkler Averill Park 2013 260'  5"
Steve Dering C.B.A. 1987 207'  4"
Jim Schwendtner Shenendehowa 2007 200'  6"
Evan Palmer Shenendehowa 2009 185'  2"
Tyler Prendergast Shenendehowa 2010 179'  8"
Brian McKinney Shenendehowa 2004 179'  3"

Hammer Throw (6K-International)

Rudy Winkler Averill Park 2013 249'  0"

Javelin Throw

Eric DeCarlo Schalmont 1982 190'  7"