Guilderland Invitational

9/12/09 @ Tawasentha Park

Main Menu    Cross Country    Indoor Track   Outdoor Track   Message Board   JB's Blawg    Links    Contact

Boys: Large School, Small School, J.V., Frosh

Girls: Large School, Small School, J.V., Frosh

Varsity Girls-Large School

 
Event 3  Girls 2.7 Mile Run CC large var
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Irving, Nicole               Shenendehowa            6:11.3   16:42.30    1   
  2 Predmore, Lizzie             Shenendehowa            6:12.2   16:44.75    2   
  3 Simonson, Danika             Shenendehowa            6:20.3   17:06.77    3   
  4 Janeczko, Cara               Shenendehowa            6:23.2   17:14.41    4   
  5 Norman, Emma                 1000 Islands            6:28.5   17:28.96    5   
  6 Westcott, Jordan             Shenendehowa            6:32.6   17:40.03    6   
  7 Kowalczyk, Bailey            Ballston Spa            6:35.2   17:46.87    7   
  8 Martin, Becky                Ballston Spa            6:37.2   17:52.21    8   
  9 Osso, Lindsay                1000 Islands            6:40.6   18:01.58    9   
 10 Burtnick, Alex               Shenendehowa            6:42.4   18:06.34   10   
 11 Kent, Shelby                 1000 Islands            6:44.7   18:12.56   11   
 12 Macbeth, Erin                Schenectady             6:45.9   18:15.85        
 13 Pickett, Anna                Guilderland             6:46.1   18:16.24   12   
 14 Stalica, Gina                Shenendehowa            6:47.3   18:19.73   13   
 15 Slyer, Julia                 Averill Park            6:47.5   18:20.06   14   
 16 Finocchio, Alexandra         Ballston Spa            6:56.1   18:43.24   15   
 17 Tucci, Emily                 Averill Park            6:58.5   18:49.94   16   
 18 Levy, Abby                   Guilderland             6:59.5   18:52.63   17   
 19 Moorcroft, Fern B            Albany                  7:03.6   19:03.58   18   
 20 Cure, Lea                    Guilderland             7:05.4   19:08.38   19   
 21 Collins, Meghan              Guilderland             7:10.1   19:21.06   20   
 22 Mai, Julie                   Averill Park            7:11.1   19:23.74   21   
 23 Graham, Megan                1000 Islands            7:11.2   19:24.10   22   
 24 Willsey, Jackie              Averill Park            7:11.8   19:25.82   23   
 25 Joynt, Anya                  Guilderland             7:12.2   19:26.91   24   
 26 Slyer, Amanda                Averill Park            7:16.6   19:38.79   25   
 27 Harper, Jillian              1000 Islands            7:22.4   19:54.24   26   
 28 Carlson, Rachel              Albany                  7:24.4   19:59.67   27   
 29 Gnirrep, Amanda              Guilderland             7:26.8   20:06.36   28   
 30 France, Alex                 Albany                  7:27.4   20:07.98   29   
 31 Stevens, Amber               Ballston Spa            7:32.0   20:20.30   30   
 32 Myers, Molly                 Ballston Spa            7:35.1   20:28.59   31   
 33 Scott, Hannah                Guilderland             7:38.0   20:36.60   32   
 34 Rosenberg, Carleigh          Ballston Spa            7:39.1   20:39.37   33   
 35 Laroche, Kelcie              Ballston Spa            7:39.3   20:39.93   34   
 36 McIntyre, Marissa            Averill Park            7:40.0   20:41.92   35   
 37 Dunks, Ashley                Mohonasen               8:01.3   21:39.50   36   
 38 Manjak, Molly                Albany                  8:03.7   21:45.83   37   
 39 Ohora, Kia                   1000 Islands            8:09.5   22:01.47   38   
 40 Duggon, Katie                Albany                  8:37.7   23:17.74   39   
 41 Ciraulo, Jess                Mohonasen               8:37.8   23:18.05   40   
 42 August, Mollie               Mohonasen               8:55.4   24:05.54   41   
 43 Hale, Dasia                  Mohonasen               9:07.1   24:37.18   42   
 44 Egan, Leanne                 Mohonasen               9:13.5   24:54.42   43   
 45 Collins, Caitlyn             Mohonasen               9:54.3   26:44.47   44   
 46 Hollister, Hannah            Averill Park           10:02.0   27:05.39   45   
 47 Martin, Katherine            Mohonasen              10:50.7   29:16.68   46   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Shenendehowa                 16    1    2    3    4    6   10   13           
      Total Time:  1:25:28.26                                                     
         Average:    17:05.66                                                     
   2 1000 Islands                 73    5    9   11   22   26   38                
      Total Time:  1:33:01.44                                                     
         Average:    18:36.29                                                     
   3 Ballston Spa                 91    7    8   15   30   31   33   34           
      Total Time:  1:35:11.21                                                     
         Average:    19:02.25                                                     
   4 Guilderland High School      92   12   17   19   20   24   28   32           
      Total Time:  1:35:05.22                                                     
         Average:    19:01.05                                                     
   5 Averill Park                 99   14   16   21   23   25   35   45           
      Total Time:  1:35:38.35                                                     
         Average:    19:07.67                                                     
   6 Albany                      150   18   27   29   37   39                     
      Total Time:  1:44:14.80                                                     
         Average:    20:50.96                                                     
   7 Mohonasen                   202   36   40   41   42   43   44   46           
      Total Time:  1:58:34.69                                                     
         Average:    23:42.94                                                     

Varsity Girls-Small School

 
Event 4  Girls 2.7 Mile Run CC small var.
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Tedeschi, Courtney           Berne-Knox-Westerlo     6:31.6   17:37.14        
  2 Melendez, Larissa            Cobleskill-Richm        6:44.2   18:11.27    1   
  3 Hitchcock, Marisa            Cobleskill-Richm        6:46.2   18:16.64    2   
  4 Lodge, Kellie                Hopkinton               6:49.0   18:24.25    3   
  5 Shults, Kate                 John A Coleman          6:57.0   18:45.72        
  6 Lawton, Kellie               Gloversville            7:08.9   19:17.89        
  7 Anderson, Haley              Hopkinton               7:15.0   19:34.26    4   
  8 Reagan, Lena                 John A Coleman          7:16.8   19:39.35        
  9 Garcia-Fine, Sandra          Cobleskill-Richm        7:24.1   19:58.88    5   
 10 Kruglak, Kaitlin             Cobleskill-Richm        7:24.1   19:59.09    6   
 11 Dourney, Devin               Hopkinton               7:26.1   20:04.24    7   
 12 Pleickhardt, Ali             Cobleskill-Richm        7:26.3   20:04.93    8   
 13 Lagoy, Alice                 Hopkinton               7:39.1   20:39.33    9   
 14 Kelly, Mary                  Hopkinton               7:41.8   20:46.65   10   
 15 Bielli, Samantha             Gloversville            7:43.9   20:52.34        
 16 Peck, Stef                   Gloversville            7:47.7   21:02.58        
 17 Dupuy, Sheena                Hopkinton               7:50.0   21:08.87   11   
 18 Haig, Katelyn                Cobleskill-Richm        7:50.8   21:10.93   12   
 19 Galofaro, Diana              Notre Dame-Bisho        7:54.9   21:22.18        
 20 Maruska, Catie               Hopkinton               7:55.8   21:24.59   13   
 21 Wells, Tiana                 Hudson Falls            8:06.4   21:53.14   14   
 22 Lange, Emily                 Notre Dame-Bisho        8:09.1   22:00.52        
 23 Tedeschi, Allie              Berne-Knox-Westerlo     8:10.0   22:02.99        
 24 Griffiths, Samantha          Stillwater              8:13.0   22:10.93        
 25 Tschinkel, Taylor            John A Coleman          8:13.1   22:11.16        
 26 Cunningham, Angela           Berne-Knox-Westerlo     8:16.6   22:20.65        
 27 Avens, Faith                 Chatham                 8:18.9   22:27.02   15   
 28 Merchant, Jackie             Stillwater              8:28.1   22:51.79        
 29 Simpson, Shaena              Hudson Falls            8:30.2   22:57.56   16   
 30 Valastro, Marissa            Hudson Falls            8:31.7   23:01.52   17   
 31 Cipkowski, Sabrina           Chatham                 8:49.9   23:50.58   18   
 32 Cartier, Lexi                Hudson Falls            9:10.1   24:45.25   19   
 33 Paige, Shannon               Hudson Falls            9:14.6   24:57.25   20   
 34 Porlier, Claire              Hudson Falls            9:15.4   24:59.56   21   
 35 Caron, Amiee                 Chatham                 9:49.5   26:31.55   22   
 36 McSweeney, Laura             Berne-Knox-Westerlo    10:11.4   27:30.59        
 37 Roberts, Amanda              Chatham                10:41.9   28:53.14   23   
 38 Meyers, Marissa              Chatham                10:44.1   28:58.88   24   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Cobleskill-Richmondville     22    1    2    5    6    8   12                
      Total Time:  1:36:30.81                                                     
         Average:    19:18.17                                                     
   2 Hopkinton                    33    3    4    7    9   10   11   13           
      Total Time:  1:39:28.73                                                     
         Average:    19:53.75                                                     
   3 Hudson Falls                 86   14   16   17   19   20   21                
      Total Time:  1:57:34.72                                                     
         Average:    23:30.95                                                     
   4 Chatham                     102   15   18   22   23   24                     
      Total Time:  2:10:41.17                                                     
         Average:    26:08.24                                                     

J.V. Girls

 
Event 6  Girls 2.7 Mile Run CC JV
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Fresenius, Stefanie          Shenendehowa            6:51.1   18:29.85    1   
  2 Beyer, Hailey                Shenendehowa            7:04.2   19:05.17    2   
  3 Chieco, Jen                  Shenendehowa            7:04.4   19:05.76    3   
  4 Gemmell, Christine           1000 Islands            7:12.5   19:27.69    4   
  5 Foggia, Amanda               Guilderland             7:18.3   19:43.41    5   
  6 Danaher, Emily               Shenendehowa            7:23.1   19:56.39    6   
  7 Caher, Kerry                 Shenendehowa            7:24.2   19:59.23    7   
  8 Carr, MACKENZIE              1000 Islands            7:26.9   20:06.45    8   
  9 Candeloro, Katie             Guilderland             7:27.5   20:08.18    9   
 10 Blasko, Danielle             1000 Islands            7:31.2   20:18.12   10   
 11 Fusco, Maria                 Shenendehowa            7:35.6   20:30.08   11   
 12 Hanlon, Grace                Shenendehowa            7:37.4   20:34.88   12   
 13 Valada, Laura                Shenendehowa            7:39.2   20:39.76        
 14 Wilkes, Alison               Guilderland             7:42.3   20:48.10   13   
 15 Ostrander, Leigh             Cobleskill-Richm        7:46.4   20:59.14   14   
 16 Der Ohanessian, Danielle     Guilderland             7:50.2   21:09.55   15   
 17 Klippel, Shelby              Ballston Spa            7:51.9   21:13.92   16   
 18 Ramos, Beth                  Shenendehowa            7:52.0   21:14.35        
 19 Oconnor, Kelsey              Guilderland             7:55.8   21:24.63   17   
 20 Ferriera, Elaina             Shenendehowa            7:59.4   21:34.26        
 21 Walsh, Sheila                Ballston Spa            8:00.6   21:37.40   18   
 22 Sheehan, Meghan              Guilderland             8:01.7   21:40.48   19   
 23 Silfer, Kate                 Shenendehowa            8:01.9   21:41.06        
 24 Dibble, Hannah               Cobleskill-Richm        8:02.1   21:41.51   20   
 25 Baldissera, Madeline         1000 Islands            8:02.2   21:41.85   21   
 26 Hedjazi, Amber               Guilderland             8:03.7   21:45.77   22   
 27 Krisowaty, Andrea            Cobleskill-Richm        8:04.2   21:47.22   23   
 28 Howe, Sarah                  Ballston Spa            8:07.9   21:57.19   24   
 29 Jensen, Alyssa               1000 Islands            8:08.5   21:58.72   25   
 30 Switser, Alicia              Guilderland             8:08.6   21:59.05        
 31 Harris, Alex                 Shenendehowa            8:09.3   22:01.11        
 32 Thomas, Kelsey               Shenendehowa            8:12.2   22:08.84        
 33 Laiacona, Danielle           Shenendehowa            8:13.1   22:11.21        
 34 Malsky, Beatrice             Guilderland             8:13.5   22:12.34        
 35 Philbrick, Sarah             Cobleskill-Richm        8:15.6   22:18.01   26   
 36 Terefenko, Kia               Cobleskill-Richm        8:16.2   22:19.54   27   
 37 Geel, Kayleigh               Shenendehowa            8:16.6   22:20.64        
 38 Lafave, Marissa              Guilderland             8:17.9   22:24.25        
 39 Kelley, Meaghan              Hopkinton               8:18.6   22:26.05        
 40 Harris, Dejana               Guilderland             8:22.0   22:35.36        
 41 Parker, Serena               Shenendehowa            8:23.6   22:39.48        
 42 Crall, Jessica               Shenendehowa            8:24.0   22:40.70        
 43 Beale-Macbeth, Maxene        Guilderland             8:25.2   22:44.06        
 44 Perry, Sarah                 1000 Islands            8:26.5   22:47.50   28   
 45 Swyer, Caitlin               Guilderland             8:26.8   22:48.31        
 46 Bodo, Meghan                 Guilderland             8:27.0   22:48.92        
 47 Rysedorph, Alexa             Shenendehowa            8:30.0   22:56.97        
 48 Salinero, Abby               Albany                  8:32.5   23:03.55        
 49 Broadwell, Stephanie         Cobleskill-Richm        8:35.7   23:12.35   29   
 50 Prescott, Sam                Hopkinton               8:38.1   23:18.89        
 51 Broadwell, Jenevieve         Cobleskill-Richm        8:49.0   23:48.23   30   
 52 Mickle, Maureen              Guilderland             8:49.5   23:49.57        
 53 Guilifoyle, Johanna          Ballston Spa            8:54.8   24:03.72   31   
 54 Scally, Kristin              Guilderland             8:55.6   24:05.97        
 55 Farstad, Rachel              Ballston Spa            8:56.6   24:08.61   32   
 56 Young, Paige                 1000 Islands            9:02.1   24:23.58   33   
 57 Elling, Caitlin              Guilderland             9:04.1   24:28.95        
 58 Slyer, Toni                  Averill Park            9:07.8   24:39.08        
 59 McGraw, Rachel               Shenendehowa            9:16.3   25:01.97        
 60 Harrison, Erin               Cobleskill-Richm        9:16.6   25:02.59        
 61 Cortese, Alexis              Guilderland             9:19.5   25:10.64        
 62 Robert, Elizabeth            Averill Park            9:22.5   25:18.75        
 63 Hutson, Katherine            Guilderland             9:26.7   25:30.09        
 64 Ortiz, Adrianna              Shenendehowa            9:28.5   25:34.94        
 65 Cameron, Jessica             Guilderland             9:34.9   25:52.03        
 66 Travers, Halli               Guilderland             9:38.2   26:01.00        
 67 Shave, Jill                  Schenectady             9:39.9   26:05.61        
 68 Ellis, Shaye                 Hopkinton               9:52.6   26:39.93        
 69 Callahan, Dayna              John A Coleman          9:57.5   26:53.16        
 70 Sanchez, Emma                John A Coleman          9:58.4   26:55.70        
 71 Ashmore, Amanda              John A Coleman          9:58.6   26:56.09        
 72 McDonough, Alicia            Averill Park           10:07.3   27:19.53        
 73 Graubart, Rachael            Hopkinton              10:11.7   27:31.43        
 74 Osso, Sandra                 1000 Islands           11:10.4   30:10.00        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Shenendehowa                 19    1    2    3    6    7   11   12           
      Total Time:  1:36:36.40                                                     
         Average:    19:19.28                                                     
   2 Guilderland High School      59    5    9   13   15   17   19   22           
      Total Time:  1:43:13.87                                                     
         Average:    20:38.78                                                     
   3 1000 Islands                 68    4    8   10   21   25   28   33           
      Total Time:  1:43:32.83                                                     
         Average:    20:42.57                                                     
   4 Cobleskill-Richmondville    110   14   20   23   26   27   29   30           
      Total Time:  1:49:05.42                                                     
         Average:    21:49.09                                                     
   5 Ballston Spa                121   16   18   24   31   32                     
      Total Time:  1:53:00.84                                                     
         Average:    22:36.17                                                     

Frosh Girls

                            
 
Event 8  Girls 1.7 Mile Run CC frosh
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Fish, Michelle               Guilderland             6:42.5   11:24.15    1   
  2 Williams, Talya              Notre Dame-Bisho        6:53.6   11:42.98        
  3 Robinson, Jenna              Guilderland             6:56.5   11:47.99    2   
  4 Selleck, Emma                1000 Islands            7:15.3   12:19.90    3   
  5 Hampton, Caroline            Shenendehowa            7:18.3   12:25.00    4   
  6 MACKESEY, Shannon            Guilderland             7:20.3   12:28.46    5   
  7 Hulbert, Erin                Shenendehowa            7:21.3   12:30.14    6   
  8 Schutten, Missy              1000 Islands            7:23.3   12:33.57    7   
  9 Taylor, Valerie              Shenendehowa            7:26.4   12:38.87    8   
 10 Snider- Beausoleil, Shan     1000 Islands            7:33.0   12:50.07    9   
 11 Cain, Angelique              Notre Dame-Bisho        7:35.6   12:54.51        
 12 Bennett, Rachel              1000 Islands            7:40.7   13:03.13   10   
 13 Bolognino, Christine         Guilderland             7:43.1   13:07.20   11   
 14 Baldissera, Emily            1000 Islands            7:46.1   13:12.30   12   
 15 Lenzi, Shannon               Shenendehowa            7:47.4   13:14.52   13   
 16 Benson, Katie                Shenendehowa            7:49.1   13:17.48   14   
 17 Bone, Sarah                  Guilderland             7:49.7   13:18.35   15   
 18 Boehlke, Erika               Guilderland             7:51.9   13:22.18   16   
 19 Hitchcock, Mary              Averill Park            7:54.0   13:25.70        
 20 Christoffel, Becky           Shenendehowa            7:54.1   13:25.94   17   
 21 DE Thomasis, Julianna        Guilderland             8:02.1   13:39.45   18   
 22 Lloyd, Kelly                 Shenendehowa            8:02.6   13:40.31   19   
 23 Tommell, Taylor              Guilderland             8:02.8   13:40.69        
 24 Coy, Alexis                  Guilderland             8:03.4   13:41.76        
 25 Bulanda, Erica               1000 Islands            8:09.3   13:51.69   20   
 26 Korby, Mikala                Hopkinton               8:12.6   13:57.28        
 27 Gray, Emily                  Guilderland             8:13.0   13:58.02        
 28 Love, Jillian                Guilderland             8:15.6   14:02.52        
 29 Hunt, Alyssa                 Mohonasen               8:22.2   14:13.62        
 30 Armlin, Megan                Averill Park            8:25.4   14:19.07        
 31 Dytiuk, Nina                 Schenectady             8:26.6   14:21.20        
 32 Wallinger, Ema               Averill Park            8:28.0   14:23.56        
 33 Vendetti, Lexi               Notre Dame-Bisho        8:28.3   14:24.08        
 34 Dibiase, Julianna            Guilderland             8:28.5   14:24.38        
 35 Laprade, Alexa               Mohonasen               8:30.9   14:28.49        
 36 Jensen, Kaitlyn              1000 Islands            8:34.0   14:33.69   21   
 37 Pettit, Alexa                Albany                  8:38.8   14:41.82        
 38 Wall, Kelly                  Shenendehowa            8:40.8   14:45.25        
 39 Benson, Emily                Guilderland             8:42.1   14:47.53        
 40 Henderson, Lauren            Guilderland             8:43.5   14:49.83        
 41 Haig, Emily                  Shenendehowa            8:44.6   14:51.69        
 42 Maher, Colleen               Shenendehowa            8:44.7   14:51.97        
 43 Richmond, Stephanie          1000 Islands            8:50.5   15:01.71        
 44 Larosa, Ally                 Ballston Spa            8:51.5   15:03.40        
 45 Miceli, Rebecca              Guilderland             8:59.4   15:16.86        
 46 Osberg, Rosalie              Ballston Spa            9:03.4   15:23.79        
 47 Rogers, Janet                Guilderland             9:20.9   15:53.47        
 48 Dominiak, Emily              Albany                  9:25.3   16:00.95        
 49 Doscher, Marissa             Averill Park            9:26.4   16:02.81        
 50 Arnold, Sarah                Shenendehowa            9:28.2   16:05.87        
 51 Lee, Sam                     Hopkinton               9:29.3   16:07.82        
 52 Johnson, Noelle              Ballston Spa            9:38.2   16:22.86        
 53 Fancher, Zoe                 Gloversville            9:44.1   16:32.85        
 54 Hampton, Emily               Shenendehowa            9:44.2   16:33.15        
 55 Gilmore, Jamaica             Chatham                 9:49.1   16:41.42        
 56 Hess, Kaitlyn                Guilderland            10:00.3   17:00.37        
 57 Rice, Nicole                 Schenectady            10:20.4   17:34.61        
 58 Cramer, Chelsea              Shenendehowa           10:25.8   17:43.72        
 59 Gioia, Caroline              Shenendehowa           10:42.8   18:12.61        
 60 Wylie, Kierstenn             Shenendehowa           10:54.4   18:32.43        
 61 Smith, Leia                  Guilderland            11:15.6   19:08.50        
 62 Schettine, Mallory           Schenectady            12:05.7   20:33.59        
 63 KO, Anna                     Guilderland            12:54.7   21:56.87        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Guilderland High School      34    1    2    5   11   15   16   18           
      Total Time:  1:02:06.15                                                     
         Average:    12:25.23                                                     
   2 1000 Islands                 41    3    7    9   10   12   20   21           
      Total Time:  1:03:58.97                                                     
         Average:    12:47.80                                                     
   3 Shenendehowa                 45    4    6    8   13   14   17   19           
      Total Time:  1:04:06.01                                                     
         Average:    12:49.21                                                     

Varsity Boys-Large School

                  
 
Event 1  Boys 2.7 Mile Run CC large Var.
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Maughan, Scott               Burnt Hills             5:16.5   14:14.47    1   
  2 Harris, Dan                  Shenendehowa            5:16.7   14:15.07    2   
  3 Fernandez, Chris             Burnt Hills             5:23.9   14:34.53    3   
  4 Groves, Max                  Ballston Spa            5:27.0   14:42.92    4   
  5 Jaspers-Fayer, Sam           1000 Islands            5:28.8   14:47.60    5   
  6 Kimmey, Sam                  Shenendehowa            5:30.2   14:51.53    6   
  7 Flynt, Jake                  Ballston Spa            5:30.8   14:53.12    7   
  8 Fernandez, Dan               Burnt Hills             5:31.0   14:53.52    8   
  9 Dorset, Ian                  Shenendehowa            5:31.7   14:55.53    9   
 10 Deeks, Robbie                1000 Islands            5:32.7   14:58.18   10   
 11 Hance, Fred                  Shenendehowa            5:33.4   14:59.94   11   
 12 Wynands, John                1000 Islands            5:36.6   15:08.62   12   
 13 Bennett, Devin               Ballston Spa            5:37.4   15:10.75   13   
 14 Coy, Andrew                  Guilderland             5:37.8   15:11.88   14   
 15 Windolf, Charlie             Collegiate              5:38.2   15:12.92   15   
 16 Todorov, Mitch               Shenendehowa            5:38.5   15:13.76   16   
 17 Delaney, Liam                1000 Islands            5:39.2   15:15.66   17   
 18 Liang, Kevin                 Shenendehowa            5:39.5   15:16.57   18   
 19 Custer, Adam                 Ballston Spa            5:42.2   15:23.88   19   
 20 Shartrand, Chris             Shenendehowa            5:43.3   15:26.73   20   
 21 Nolan, Tyler                 1000 Islands            5:44.1   15:28.84   21   
 22 Turek, Nico                  Guilderland             5:44.6   15:30.41   22   
 23 Hollinger, Rob               Averill Park            5:44.8   15:30.98   23   
 24 Chapman, Joe                 Burnt Hills             5:45.1   15:31.57   24   
 25 Badger, Mike                 Mohonasen               5:45.3   15:32.21   25   
 26 McGuinness, Thomas           Burnt Hills             5:45.7   15:33.28   26   
 27 McDuffie, William            Collegiate              5:46.0   15:33.97   27   
 28 Pettit, John                 Albany                  5:48.4   15:40.45   28   
 29 Klug, Andrew                 Guilderland             5:49.8   15:44.30   29   
 30 Doyle, Sean                  Guilderland             5:50.7   15:46.76   30   
 31 Kiley-Bergen, Peter          Averill Park            5:51.6   15:49.30   31   
 32 Terbush, Kevin               Burnt Hills             5:52.2   15:50.72   32   
 33 McFadden, Sam                Averill Park            5:54.1   15:56.00   33   
 34 Jung, Greg                   Albany                  5:54.9   15:58.16   34   
 35 Comer-Leva, Joseph           Schenectady             5:56.0   16:01.05   35   
 36 Zikry, Bassel                Collegiate              5:58.6   16:08.04   36   
 37 Parisella, Jack              Schenectady             5:59.7   16:11.11   37   
 38 Herkenham, Buddy             Burnt Hills             6:00.1   16:12.10   38   
 39 Thiem, Walter                Ballston Spa            6:00.3   16:12.63   39   
 40 Park, Keon Wan               Guilderland             6:02.1   16:17.44   40   
 41 Constantine, Shane           Ballston Spa            6:03.8   16:22.26   41   
 42 Pasanen, Jacob               Averill Park            6:08.0   16:33.41   42   
 43 Stufflebeam, Dylan           Averill Park            6:09.2   16:36.68   43   
 44 Chiesa, Nick                 Schenectady             6:09.8   16:38.23   44   
 45 Giardina, Thomas             Collegiate              6:10.0   16:38.79   45   
 46 Applegate, Jason             Mohonasen               6:11.2   16:42.18   46   
 47 Grant-Knight, Connor         Ballston Spa            6:11.8   16:43.64   47   
 48 Olvia, Stefan                Collegiate              6:12.2   16:44.92   48   
 49 Cauley, Chris                1000 Islands            6:12.4   16:45.37   49   
 50 Minick, Kyle                 Albany                  6:12.5   16:45.76   50   
 51 Barth, Peter                 Albany                  6:13.2   16:47.52   51   
 52 Donohue, Justin              Guilderland             6:13.7   16:48.91   52   
 53 Bahm, Scott                  1000 Islands            6:14.8   16:51.90   53   
 54 Norton, Tyler                Albany                  6:15.2   16:53.00   54   
 55 Battease, Matt               Schenectady             6:15.4   16:53.38   55   
 56 Conboy, Thomas               Albany                  6:19.3   17:03.98   56   
 57 Regar, Dylan                 Mohonasen               6:21.6   17:10.29   57   
 58 Kennedy, Nick                Schenectady             6:23.0   17:13.86   58   
 59 Miller, Austin               Guilderland             6:23.1   17:14.15   59   
 60 Dias-Carlton, Grant          Albany                  6:24.0   17:16.72   60   
 61 Mitchell, Joe                Mohonasen               6:26.3   17:22.97   61   
 62 Lamalfa, Jake                Schenectady             6:31.5   17:36.95   62   
 63 Kim, Doug                    Collegiate              6:32.2   17:38.96   63   
 64 Perkins, Nick                Schenectady             6:35.1   17:46.61   64   
 65 Blackburn, Matthew           Collegiate              6:36.5   17:50.47   65   
 66 Gicewicz, Kyle               Averill Park            6:46.0   18:15.99   66   
 67 Cifarelli, Dave              Mohonasen               6:50.5   18:28.35   67   
 68 Dixon, Kevin                 Mohonasen               6:51.2   18:30.00   68   
 69 Dean, CJ                     Mohonasen               6:52.9   18:34.66   69   
 70 Hartke, Tyler                Averill Park            7:29.5   20:13.42   70   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Shenendehowa                 44    2    6    9   11   16   18   20           
      Total Time:  1:14:15.83                                                     
         Average:    14:51.17                                                     
   2 Burnt Hills                  62    1    3    8   24   26   32   38           
      Total Time:  1:14:47.37                                                     
         Average:    14:57.48                                                     
   3 1000 Islands                 65    5   10   12   17   21   49   53           
      Total Time:  1:15:38.90                                                     
         Average:    15:07.78                                                     
   4 Ballston Spa                 82    4    7   13   19   39   41   47           
      Total Time:  1:16:23.30                                                     
         Average:    15:16.66                                                     
   5 Guilderland High School     135   14   22   29   30   40   52   59           
      Total Time:  1:18:30.79                                                     
         Average:    15:42.16                                                     
   6 Collegiate                  171   15   27   36   45   48   63   65           
      Total Time:  1:20:18.64                                                     
         Average:    16:03.73                                                     
   7 Averill Park                172   23   31   33   42   43   66   70           
      Total Time:  1:20:26.37                                                     
         Average:    16:05.28                                                     
   8 Albany                      217   28   34   50   51   54   56   60           
      Total Time:  1:22:04.89                                                     
         Average:    16:24.98                                                     
   9 Schenectady                 229   35   37   44   55   58   62   64           
      Total Time:  1:22:57.63                                                     
         Average:    16:35.53                                                     
  10 Mohonasen                   256   25   46   57   61   67   68   69           
      Total Time:  1:25:16.00                                                     
         Average:    17:03.20                                                     

Varsity Boys-Small School

                                                        
 
Event 2  Boys 2.7 Mile Run CC small var.
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Richards, David              Cobleskill-Richm        5:28.8   14:47.69    1   
  2 Devine, Connor               Berne-Knox-Westerlo     5:34.0   15:01.82    2   
  3 Reynolds, Sean               Berne-Knox-Westerlo     5:41.4   15:21.67    3   
  4 Peterson, Patrick            Gloversville            5:46.1   15:34.39        
  5 Urys, Jacob                  Schenectady Chri        5:49.9   15:44.70    4   
  6 Driscoll, Brendan            Hopkinton               5:50.5   15:46.34    5   
  7 Struck, Derek                Berne-Knox-Westerlo     5:54.7   15:57.62    6   
  8 Fairbanks, Cam               Hopkinton               5:56.0   16:01.08    7   
  9 Knapick, David               Notre Dame-Bisho        5:56.5   16:02.32        
 10 Carrai, Dan                  Hopkinton               5:56.8   16:03.36    8   
 11 Fink, Tyler                  Hopkinton               6:04.0   16:22.82    9   
 12 Murphy, Christopher          Schenectady Chri        6:07.5   16:32.18   10   
 13 Suchocki, Mike               Cobleskill-Richm        6:08.8   16:35.54   11   
 14 Dicesare, Jonathan           Cobleskill-Richm        6:14.9   16:52.16   12   
 15 Kissinger, Mike              Cobleskill-Richm        6:15.3   16:53.11   13   
 16 Dry, Matt                    Hopkinton               6:15.3   16:53.32   14   
 17 Roskey, Brett                Hopkinton               6:18.9   17:02.83   15   
 18 Arnold, Bryan                Hopkinton               6:24.1   17:16.89   16   
 19 Zigich, Nick                 Stillwater              6:25.3   17:20.23   17   
 20 Dellarocco, Taylor           Berne-Knox-Westerlo     6:29.4   17:31.24   18   
 21 Moore, Tim                   Schenectady Chri        6:31.8   17:37.62   19   
 22 Mastrosimone, Phillip        Chatham                 6:32.9   17:40.68   20   
 23 Bell, Cameron                Cobleskill-Richm        6:33.5   17:42.42   21   
 24 Deneve, Brett                John A Coleman          6:34.2   17:44.26   22   
 25 Delong, Jon                  Berne-Knox-Westerlo     6:37.2   17:52.33   23   
 26 St John, Iain                Notre Dame-Bisho        6:40.1   18:00.27        
 27 Gerhardt, Gabe               Cobleskill-Richm        6:41.3   18:03.27   24   
 28 Albrecht, Matt               Gloversville            6:41.5   18:03.81        
 29 Pinkerton, Darryl            Gloversville            6:42.3   18:06.00        
 30 Flavell, Logan               Berne-Knox-Westerlo     6:48.3   18:22.17   25   
 31 Urys, Jared                  Schenectady Chri        6:48.5   18:22.87   26   
 32 Taft, Samuel                 Schenectady Chri        6:49.4   18:25.24   27   
 33 Bowman, John                 Notre Dame-Bisho        6:54.1   18:38.01        
 34 Okawa-Scannell, Wade         Chatham                 6:56.2   18:43.74   28   
 35 Sinkora, Tom                 Notre Dame-Bisho        6:56.6   18:44.58        
 36 Collier, James               Chatham                 6:56.9   18:45.53   29   
 37 Dudla, Austin                Stillwater              6:57.3   18:46.62   30   
 38 Becker, Ben                  Berne-Knox-Westerlo     7:09.8   19:20.42   31   
 39 Miller, Carson               Chatham                 7:11.4   19:24.77   32   
 40 Calhoun, Quinn               Chatham                 7:13.6   19:30.52   33   
 41 Linendoll, Jason             Hudson Falls            7:16.5   19:38.52   34   
 42 Wager, Nathan                Schenectady Chri        7:19.8   19:47.36   35   
 43 Kranick, Joe                 Stillwater              7:20.6   19:49.58   36   
 44 Barringer, Zadok             John A Coleman          7:21.1   19:50.97   37   
 45 Guyette, Kevin               Hudson Falls            7:21.3   19:51.30   38   
 46 Lyman, Geoff                 Stillwater              7:23.2   19:56.55   39   
 47 Kneidler, William            Stillwater              7:24.4   19:59.76   40   
 48 Miller, Cameron              Chatham                 7:34.9   20:28.02   41   
 49 Collins, Keith               Stillwater              7:37.0   20:33.81   42   
 50 Curwick, James               Schenectady Chri        7:47.2   21:01.46   43   
 51 Rockwell, Nick               John A Coleman          7:47.8   21:03.02   44   
 52 Kearney, Reese               John A Coleman          7:53.2   21:17.40   45   
 53 Spano, Joseph                John A Coleman          7:54.3   21:20.43   46   
 54 Porlier, Zach                Hudson Falls            7:54.4   21:20.73   47   
 55 Vanevery, Zach               Hudson Falls            7:58.8   21:32.70   48   
 56 Wells, Stephen               Hudson Falls            7:59.7   21:35.00   49   
 57 Taylor, Dylan                Hudson Falls            8:06.6   21:53.60   50   
 58 Goff, Christian              Hudson Falls           10:00.5   27:01.20   51   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Hopkinton                    43    5    7    8    9   14   15   16           
      Total Time:  1:21:06.92                                                     
         Average:    16:13.39                                                     
   2 Berne-Knox-Westerlo          52    2    3    6   18   23   25   31           
      Total Time:  1:21:44.68                                                     
         Average:    16:20.94                                                     
   3 Cobleskill-Richmondville     58    1   11   12   13   21   24                
      Total Time:  1:22:50.92                                                     
         Average:    16:34.19                                                     
   4 Schenectady Christian        86    4   10   19   26   27   35   43           
      Total Time:  1:26:42.61                                                     
         Average:    17:20.53                                                     
   5 Chatham                     142   20   28   29   32   33   41                
      Total Time:  1:34:05.24                                                     
         Average:    18:49.05                                                     
   6 Stillwater                  162   17   30   36   39   40   42                
      Total Time:  1:35:52.74                                                     
         Average:    19:10.55                                                     
   7 John A Coleman              194   22   37   44   45   46                     
      Total Time:  1:41:16.08                                                     
         Average:    20:15.22                                                     
   8 Hudson Falls                216   34   38   47   48   49   50   51           
      Total Time:  1:43:58.25                                                     
         Average:    20:47.65                                                     

J.V Boys

 
Event 5  Boys 2.7 Mile Run CC JV
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Gamino, Jon                  Shenendehowa            5:48.6   15:41.03    1   
  2 Unter, Mark                  Shenendehowa            5:52.3   15:50.99    2   
  3 Soeller, Gary                Shenendehowa            5:53.5   15:54.35    3   
  4 Arnold, Kyle                 Shenendehowa            5:55.1   15:58.73    4   
  5 Cody, ED                     Shenendehowa            5:56.8   16:03.21    5   
  6 Marois, Will                 Shenendehowa            5:56.9   16:03.65    6   
  7 Rodley, Garrett              1000 Islands            5:59.3   16:10.09    7   
  8 Annis, Dan                   Shenendehowa            6:00.0   16:11.95    8   
  9 King, Dan                    Burnt Hills             6:01.1   16:14.90    9   
 10 Kaya, Okan                   Shenendehowa            6:01.7   16:16.37        
 11 Harris, Brian                Shenendehowa            6:01.7   16:16.58        
 12 Mango, James                 Burnt Hills             6:04.2   16:23.13   10   
 13 Muztafago, Taylor            Guilderland             6:06.6   16:29.65   11   
 14 Benson, Tom                  Guilderland             6:11.1   16:41.95   12   
 15 Tocco, Zach                  Shenendehowa            6:11.4   16:42.61        
 16 Loeffler, Drew               Burnt Hills             6:12.7   16:46.21   13   
 17 Machina, Brian               Shenendehowa            6:13.3   16:47.88        
 18 Scott, Nathan                Guilderland             6:14.5   16:50.98   14   
 19 Bradt, Stephen               Shenendehowa            6:15.6   16:54.02        
 20 Richmond, Chris              1000 Islands            6:15.7   16:54.23   15   
 21 Schaub, Ben                  1000 Islands            6:16.2   16:55.55   16   
 22 Garcia, Will                 Collegiate              6:17.0   16:57.75   17   
 23 Mahoney, Dallis              Guilderland             6:18.0   17:00.51   18   
 24 Bahm, Alex                   1000 Islands            6:18.2   17:01.08   19   
 25 Gates, Dashawn               Albany                  6:19.1   17:03.52   20   
 26 Dejong, Scott                1000 Islands            6:19.7   17:05.02   21   
 27 Melcher, Brad                1000 Islands            6:20.0   17:05.93   22   
 28 Dyer, Bryan                  Guilderland             6:20.7   17:07.65   23   
 29 Robinson, Martin             Albany                  6:21.7   17:10.60   24   
 30 Madigan, Nathan              1000 Islands            6:23.1   17:14.34   25   
 31 Whalen, Chris                Guilderland             6:23.8   17:16.08   26   
 32 Evans, John                  Guilderland             6:23.9   17:16.33   27   
 33 Pickett, Zach                Guilderland             6:25.3   17:20.27        
 34 Loman, Dan                   Guilderland             6:27.0   17:24.90        
 35 Staples, Jilane              Ballston Spa            6:27.8   17:26.97   28   
 36 Scott, Nate                  Guilderland             6:28.6   17:29.22        
 37 Matera, Matthew              Collegiate              6:29.8   17:32.48   29   
 38 McDonald, Alex               Collegiate              6:34.0   17:43.77   30   
 39 Williams, AJ                 Collegiate              6:34.3   17:44.55   31   
 40 Benosky, Eli                 Burnt Hills             6:34.6   17:45.42   32   
 41 Marcinkowski, Adam           Burnt Hills             6:35.1   17:46.60   33   
 42 Holland, Tucker              Burnt Hills             6:35.2   17:46.82   34   
 43 Japikse, Matthew             Guilderland             6:35.3   17:47.19        
 44 Golden, Brian                Shenendehowa            6:35.9   17:48.84        
 45 Cotnoir, Patrick             Shenendehowa            6:36.4   17:50.10        
 46 Lape, Mike                   Cobleskill-Richm        6:36.7   17:51.03        
 47 Campbell, Dan                Hopkinton               6:37.4   17:52.96   35   
 48 Baldwin, Zach                Schenectady             6:38.9   17:56.83        
 49 Gunther, Robert              Cobleskill-Richm        6:39.2   17:57.76        
 50 Burton, Bradley              1000 Islands            6:39.7   17:59.02        
 51 Morse, Brendan               Albany                  6:40.7   18:01.87   36   
 52 Fellner, Brad                Guilderland             6:42.1   18:05.68        
 53 Gross, Mike                  Berne-Knox-Westerlo     6:42.6   18:06.88   37   
 54 Pasquini, Matt               Guilderland             6:44.3   18:11.43        
 55 Kline, Jared                 Guilderland             6:44.5   18:11.93        
 56 Kudlacik, Nick               Burnt Hills             6:45.4   18:14.47   38   
 57 Nelson, Brady                Shenendehowa            6:45.8   18:15.63        
 58 Chevalier, Mike              Guilderland             6:46.1   18:16.44        
 59 Friedman, Harry              Albany                  6:46.3   18:16.96   39   
 60 Woodmansee, Dominic          Berne-Knox-Westerlo     6:46.6   18:17.82   40   
 61 Scavullo, Austin             Cobleskill-Richm        6:48.6   18:23.08        
 62 Buffa, Vinnie                Hopkinton               6:49.9   18:26.53   41   
 63 Dixon, Connor                Albany                  6:54.2   18:38.24   42   
 64 Reed, Taylor                 Ballston Spa            6:55.1   18:40.76   43   
 65 Braiman, Noah                Burnt Hills             6:56.2   18:43.51        
 66 Henry, John P.               Guilderland             6:56.2   18:43.76        
 67 Ropitzky, James              Burnt Hills             6:57.0   18:45.73        
 68 Favreau, Zachary             Guilderland             6:57.8   18:47.83        
 69 Willing, Alon                Berne-Knox-Westerlo     7:00.5   18:55.25   44   
 70 Bellinger, Ryan              Berne-Knox-Westerlo     7:02.2   18:59.94   45   
 71 Daniels, Chris               Hopkinton               7:02.3   19:00.19   46   
 72 Gormerly, Ethan              Ballston Spa            7:04.1   19:04.90   47   
 73 Campbell, Ian                Guilderland             7:04.4   19:05.68        
 74 Olson, Greg                  Hopkinton               7:04.8   19:06.85   48   
 75 Metzger, James               Ballston Spa            7:05.1   19:07.63   49   
 76 Murphy, Elijah               Berne-Knox-Westerlo     7:05.8   19:09.49   50   
 77 Poskanzer, Ethan             Guilderland             7:06.7   19:11.93        
 78 Jarvis, Chris                Hopkinton               7:07.3   19:13.63   51   
 79 Roberts, David               Collegiate              7:07.6   19:14.38   52   
 80 Poelma, Matt                 Guilderland             7:07.7   19:14.58        
 81 Wolfe, Kyle                  Hopkinton               7:07.9   19:15.19   53   
 82 Nolan, Matt                  1000 Islands            7:08.8   19:17.72        
 83 Hanley, James                Shenendehowa            7:10.7   19:22.85        
 84 Szczepankiewicz, Matt        Hopkinton               7:11.4   19:24.74   54   
 85 Knunkle, Zach                Ballston Spa            7:12.1   19:26.58   55   
 86 Rivera, Juan                 Albany                  7:13.9   19:31.55   56   
 87 Konopinski, Steve            Ballston Spa            7:14.3   19:32.62   57   
 88 Lewandowski, Austin          Burnt Hills             7:14.7   19:33.46        
 89 Ritz, Andy                   Hopkinton               7:14.8   19:33.81        
 90 Smith, Barrett               Guilderland             7:16.6   19:38.75        
 91 Gong, Chen                   Guilderland             7:17.9   19:42.11        
 92 Kraushaar, Josh              Guilderland             7:19.6   19:46.83        
 93 Bellick, Daniel              Schenectady             7:25.0   20:01.38        
 94 Myatt, Dylan                 1000 Islands            7:26.6   20:05.61        
 95 Ratner, Steven               Guilderland             7:26.8   20:06.26        
 96 Carr, Joe                    Burnt Hills             7:27.6   20:08.43        
 97 Cronmiller, Evan             Albany                  7:27.7   20:08.63   58   
 98 Bachor, Jacob                John A Coleman          7:28.6   20:11.08        
 99 Laccetti, William            Albany                  7:31.7   20:19.51        
100 Jill, Aaron                  Guilderland             7:31.9   20:20.13        
101 Smith, Josh                  Guilderland             7:32.3   20:21.07        
102 Piombino, Phil               Ballston Spa            7:33.0   20:22.89   59   
103 Burke, Finn                  Hopkinton               7:35.7   20:30.38        
104 Collins, Kevin               Guilderland             7:37.3   20:34.51        
105 Houghtalen, Eric             Burnt Hills             7:39.1   20:39.51        
106 Hardt, Drew                  Guilderland             7:44.1   20:52.93        
107 Gerety, Dan                  Guilderland             7:45.7   20:57.19        
108 Horvath, Jake                Schenectady             7:47.1   21:01.10        
109 Hendry, Ryan                 Hopkinton               7:48.2   21:03.98        
110 Crevatas, David              Berne-Knox-Westerlo     8:01.1   21:38.87   60   
111 Binder, Ken                  Berne-Knox-Westerlo     8:02.4   21:42.24   61   
112 Reed, Brian                  Guilderland             8:05.8   21:51.43        
113 Vagianelis, Troy             Guilderland             8:07.8   21:56.85        
114 Tamez, Justin                Chatham                 8:10.0   22:02.96        
115 Rowley, Joe                  Shenendehowa            8:10.1   22:03.26        
116 Moore, Justin                Gloversville            8:11.7   22:07.38        
117 Thomas, Simon                1000 Islands            8:20.5   22:31.23        
118 Wellington, Keeden           1000 Islands            8:37.9   23:18.17        
119 Klein, Austin                Chatham                 8:38.2   23:19.09        
120 Diacova, Kristopher          John A Coleman          9:21.5   25:15.92        
121 Memhard, Nick                John A Coleman          9:21.6   25:16.13        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Shenendehowa                 15    1    2    3    4    5    6    8           
      Total Time:  1:19:28.31                                                     
         Average:    15:53.67                                                     
   2 1000 Islands                 78    7   15   16   19   21   22   25           
      Total Time:  1:24:05.97                                                     
         Average:    16:49.20                                                     
   3 Guilderland High School      78   11   12   14   18   23   26   27           
      Total Time:  1:24:10.74                                                     
         Average:    16:50.15                                                     
   4 Burnt Hills                  97    9   10   13   32   33   34   38           
      Total Time:  1:24:56.26                                                     
         Average:    16:59.26                                                     
   5 Collegiate                  159   17   29   30   31   52                     
      Total Time:  1:29:12.93                                                     
         Average:    17:50.59                                                     
   6 Albany                      161   20   24   36   39   42   56   58           
      Total Time:  1:29:11.19                                                     
         Average:    17:50.24                                                     
   7 Berne-Knox-Westerlo         216   37   40   44   45   50   60   61           
      Total Time:  1:33:29.38                                                     
         Average:    18:41.88                                                     
   8 Hopkinton                   221   35   41   46   48   51   53   54           
      Total Time:  1:33:40.16                                                     
         Average:    18:44.04                                                     
   9 Ballston Spa                222   28   43   47   49   55   57   59           
      Total Time:  1:33:46.84                                                     
         Average:    18:45.37                                                     

Frosh Boys

 
Event 7  Boys 1.7 Mile Run CC frosh
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Lange, Matthew               Notre Dame-Bisho        5:49.4    9:53.86    1   
  2 Pantalone, Jordan            Notre Dame-Bisho        5:52.5    9:59.20    2   
  3 Wynands, Eric                1000 Islands            5:57.1   10:07.08    3   
  4 Janeczco, Dan                Shenendehowa            5:57.7   10:08.00    4   
  5 Borini, Mike                 Shenendehowa            5:58.8   10:09.85    5   
  6 Lange, Jason                 Notre Dame-Bisho        6:00.7   10:13.06    6   
  7 Girard, Joe                  Burnt Hills             6:11.3   10:31.17    7   
  8 Anzai, Isao                  Collegiate              6:12.0   10:32.38    8   
  9 Germano, Philo               Albany                  6:16.6   10:40.22    9   
 10 Miles, Kevin                 Shenendehowa            6:17.2   10:41.14   10   
 11 Miller, Matt                 Averill Park            6:27.9   10:59.40        
 12 Pasquali, Matt               Guilderland             6:28.6   11:00.57   11   
 13 McGuinness, Patrick          Burnt Hills             6:30.0   11:02.94   12   
 14 West, Nick                   Hopkinton               6:31.0   11:04.57        
 15 Savarese, Michael            Collegiate              6:31.8   11:05.91   13   
 16 Stalica, Danny               Shenendehowa            6:32.8   11:07.73   14   
 17 Meredith, J.P                Collegiate              6:33.4   11:08.63   15   
 18 Brown, Lincoln               Hopkinton               6:33.5   11:08.92        
 19 Kopff, Erick                 Guilderland             6:41.6   11:22.66   16   
 20 Armstrong, Knute             Guilderland             6:42.5   11:24.23   17   
 21 Benson, Robert               Shenendehowa            6:43.1   11:25.16   18   
 22 Eyre, Jason                  1000 Islands            6:44.8   11:28.10   19   
 23 Rabideau, John               Burnt Hills             6:46.4   11:30.79   20   
 24 Brazeau, Kade                1000 Islands            6:47.8   11:33.23   21   
 25 Huneck, Austin               Shenendehowa            6:48.5   11:34.41   22   
 26 Hurford, Tristan             1000 Islands            6:50.0   11:36.98   23   
 27 Doyle, Brian                 Hopkinton               6:52.4   11:41.09        
 28 Gideon, James                Burnt Hills             6:52.8   11:41.73   24   
 29 Chrzan, Brian                Shenendehowa            6:54.1   11:43.82   25   
 30 Stalker, Brendan             Burnt Hills             6:54.2   11:44.15   26   
 31 Liebers, Austin              Schenectady             6:55.6   11:46.37        
 32 Daunt, Sean                  Burnt Hills             6:57.7   11:50.09   27   
 33 Dixon, Steve                 Notre Dame-Bisho        6:58.0   11:50.48   28   
 34 Gialarella, Aaron            Albany                  6:58.1   11:50.70   29   
 35 Flynt, Jesse                 Ballston Spa            6:59.8   11:53.52   30   
 36 Przekurat, Nick              Notre Dame-Bisho        7:01.2   11:56.05   31   
 37 Ludorf, Mike                 Hopkinton               7:02.6   11:58.37        
 38 Rothwell, Kyle               Shenendehowa            7:04.4   12:01.45        
 39 Drapeau, Trevor              Burnt Hills             7:05.3   12:02.86   32   
 40 Chico, Lucas                 Notre Dame-Bisho        7:08.6   12:08.56   33   
 41 Driscoll, Conor              Albany                  7:09.4   12:09.84   34   
 42 Soden, Aaron                 Ballston Spa            7:10.0   12:10.91   35   
 43 Blackburn, Brandon           Collegiate              7:12.7   12:15.52   36   
 44 Vite, Jack                   Shenendehowa            7:14.0   12:17.75        
 45 Gunn, Ben                    Mohonasen               7:15.9   12:20.89        
 46 Parsons, Brian               Ballston Spa            7:17.5   12:23.67   37   
 47 Wade, Steve                  Ballston Spa            7:17.7   12:23.99   38   
 48 Sheehan, John                Guilderland             7:25.5   12:37.30   39   
 49 Marcinkowski, Bill           Burnt Hills             7:26.0   12:38.11        
 50 Gillich, Rob                 Shenendehowa            7:37.5   12:57.66        
 51 Markham, Sam                 Burnt Hills             7:42.8   13:06.67        
 52 Sinkora, Mike                Notre Dame-Bisho        7:44.2   13:09.03   40   
 53 Zanchetta, Cole              1000 Islands            7:45.0   13:10.48   41   
 54 Malsky, Isaac                Guilderland             7:45.4   13:11.16   42   
 55 Grant, Rob                   Guilderland             7:45.8   13:11.71   43   
 56 Aquirre, Brandon             Collegiate              7:45.9   13:12.01   44   
 57 Kudlacik, Chris              Burnt Hills             7:47.4   13:14.53        
 58 Moore, Andrew                Schenectady Chri        7:50.4   13:19.63        
 59 Blaauboer, James             Shenendehowa            7:59.3   13:34.71        
 60 Taft, Brendon                Shenendehowa            8:00.4   13:36.53        
 61 Berck, Kyle                  Gloversville            8:01.2   13:37.90        
 62 Dyer, Cody                   Guilderland             8:03.6   13:42.09   45   
 63 Williams, Paris              Albany                  8:20.6   14:10.93   46   
 64 Harris, Andrew               Burnt Hills             8:21.0   14:11.57        
 65 Dreisbach, Alex              Burnt Hills             8:22.6   14:14.30        
 66 Grimard, Marlow              Guilderland             8:25.7   14:19.56        
 67 Pickett, Josiah              Albany                  8:28.2   14:23.88   47   
 68 Starkman, Aaron              Guilderland             8:28.8   14:24.81        
 69 Swyer, Nate                  Guilderland             8:34.2   14:34.08        
 70 Lewandowski, Reed            Burnt Hills             8:39.5   14:43.02        
 71 Gaspery, Alec                Ballston Spa            9:37.2   16:21.10   48   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Shenendehowa                 51    4    5   10   14   18   22   25           
      Total Time:    53:31.88                                                     
         Average:    10:42.38                                                     
   2 Notre Dame-Bishop Gibbons    68    1    2    6   28   31   33   40           
      Total Time:    53:52.65                                                     
         Average:    10:46.53                                                     
   3 Burnt Hills                  89    7   12   20   24   26   27   32           
      Total Time:    56:30.78                                                     
         Average:    11:18.16                                                     
   4 1000 Islands                107    3   19   21   23   41                     
      Total Time:    57:55.87                                                     
         Average:    11:35.18                                                     
   5 Collegiate                  116    8   13   15   36   44                     
      Total Time:    58:14.45                                                     
         Average:    11:38.89                                                     
   6 Guilderland High School     125   11   16   17   39   42   43   45           
      Total Time:    59:35.92                                                     
         Average:    11:55.19                                                     
   7 Albany                      165    9   29   34   46   47                     
      Total Time:  1:03:15.57                                                     
         Average:    12:39.12                                                     
   8 Ballston Spa                188   30   35   37   38   48                     
      Total Time:  1:05:13.19                                                     
         Average:    13:02.64