2016 Outdoor Track and Field Invitational Schedule |
If you want to add any entries or have any changes, please let me know at section2harrier@yahoo.com
Saturday, April 9th
|
Postponed | |
Patroon Conference Relays @ Rensselaer C.S. | ||
Kiwanis Bi-County Meet @ Knox Field, Johnstown Jr. High | Top 6 Results |
Friday, April 15th
Niskayuna Medley Challenge @ Niskayuna H.S. - 4:30pm | Results |
Saturday, April 16th
Niskayuna Warrior Classic @ Niskayuna H.S. - 9:15am | Results |
Fleet Feet Lady Eagles Invitational @ Bethlehem H.S. - 10:00am | Results |
Stillwater Warrior Relays @ Stillwater C.S. - 9:00am | Results |
Maple Hill Invitational @ Maple Hill H.S. - 10:00am | Results |
Albright Invitational @ The Albany Academies - 10:00am | Results |
Wednesday, April 20th
Johnstown Modified Invitational @ Knox Field, Johnstown Jr. High - 4:30pm | Results |
Friday, April 22nd
Watervliet Invitational @ Watervliet H.S. | Results |
Monday, April 25th
C.B.A./LaSalle Relay Meet @ Bethlehem H.S. - 9:00am | Results |
Thursday-Saturday, April 28th-30th
Penn Relays @ Franklin Field | Meet Website |
Saturday, April 30th
Monday, May 2nd
Steve Hoard Memorial Modified Invitational @ Schoharie C.S. -4pm |
Friday, May 6th
Johnstown Invitational @ Knox Field, Johnstown Jr. High | Results |
Saturday, May 7th
Colonie Relays @ Colonie H.S. | Results |
George Muse Relays @ Glens Falls H.S. | Results |
Marsh-Galotta Meet @ Middleburgh C.S. |
Monday, May 9th
Kuba Modified Invitational-Boys @ Greenwich C.S. |
Wednesday, May 11th
Kuba Modified Invitational-Girls @ Greenwich C.S. |
Thursday, May 12th
Bemus Frosh/Soph Meet @ Greenwich C.S. | Results |
Friday, May 13th
Shenendehowa Invitational @ Shenendehowa H.S. | Results |
The Futures Invitational @ Mohonasen H.S. | Results |
Saturday, May 14th
Queensbury Invitational @ Queensbury C.S. | Results |
Monday, May 16th
Foothills Council J.V. Championships @ Scotia-Glenville C.S. |
Tuesday, May 17th
Colonial Council Championships @ Ichabod Crane | Results |
Suburban Council Championships-Boys @ Troy H.S. | Results |
Western Athletic Conference Championships @ Fort Plain 2:00pm | Results |
Wednesday, May 18th
Foothills Council Championships @ Schuylerville C.S. | Results |
Patroon Conference Championships @ Taconic Hills C.S. | Results |
Suburban Council Championships-Girls @ Mohonasen C.S. | Results |
Wasaren League Championships @ Stillwater C.S | Results |
Wednesday, May 19th
Suburban Council J.V. Championships Boys @ Saratoga Springs H.S. | |
Suburban Council J.V. Championships-Girls @ Averill Park H.S. |
Friday, May 20th
Schuylerville Classic @ Schuylerville C.S. - 3:30pm | Results |
Saturday, May 21st
William F. Eddy Meet @ Schenectady H.S. | Results |
TartanStrong Invitational @ Scotia-Glenville H.S. - 4:00pm | Results |
Monday, May 23rd
R-C-S Invitational @ Voorheesville H.S. | Results |
Tuesday, May 24th
Group 1 Championships @ Guilderland H.S. - 4:00pm | Results |
Wednesday, May 25th
Group 2 Championships @ Knox Field, Johnstown Junior High - 4:00pm | Results |
Thursday, May 25th
Group 3 Championships @ Schuylerville - 4:00pm | Results |
Friday, May 27th
Group 4 Championships @ Stillwater C.S. - 4:00pm | Results |
Saturday, May 28th
Group 5 Championships @ Fort Plain - 10:00am | Results |
Thursday, June 2nd & Friday, June 3rd
Section 2 State Qualifiers @ Shenendehowa H.S. - 4:00pm | Results |
Friday, June 10th & Saturday, June 11th
New York State Championships @ Cicero-North Syracuse (Sec. 3) |