Section 2 Harrier Website

Past Sectional Champions-Girls

An incredible thanks to Mr. Wirgau for all of the information provided

 

Girls Section 2 Regional History

42 years (1976-2017)

Class A (Class AA: 2003-2010)

Class B (Class A: 2003-2010)

Class B (2003-2010)

Class C

Class D


Girls CLASS A

 

             GIRLS SECTION 2 CLASS A CHAMPIONSHIP SUMMARY
         DATE           TEAM WINNER      TEAM RUNNERUP      DIST  LOC
   -----------------  -----------------  -----------------  ----- ---
 1 1976 (SAT Nov  6)  Columbia       38  Gloversville  184  3.00m ASC
 2 1977 (SAT Oct 29)  Columbia       55  CCHS          117  2.84m SCP
 3 1978 (SAT Nov  4)  Columbia      100  Shenendehowa  107  3.10m TP
 4 1979 (SAT Nov  3)  Niskayuna      68  Guilderland   120  3.07m SSP
 5 1980 (SAT Nov  1)  Guilderland    75  Niskayuna      94  3.10m TP
 6 1981 (SAT Oct 31)  Columbia       78  Shaker         81  3.04m SSP
 7 1982 (SAT Oct 30)  Bethlehem      80  Niskayuna      88  3.04m SSP
 8 1983 (FRI Nov  4)  Niskayuna      42  Bethlehem      48  3.04m SSP
 9 1984 (FRI Nov  2)  Niskayuna      33  Bethlehem      72  3.04m SSP
10 1985 (FRI Nov  1)  COLONIE#       32  Bethlehem     108  3.04m SSP
11 1986 (FRI Oct 31)  Bethlehem      82  Colonie        90  3.04m SSP
12 1987 (FRI Nov  6)  SARATOGA#      43  Linton         78  3.04m SSP
13 1988 (FRI Nov  4)  Saratoga       35  Shaker         67  3.04m SSP
14 1989 (FRI Nov  3)  SARATOGA#@     24  Guilderland    62  3.04m SSP
15 1990 (FRI Nov  2)  SARATOGA#@     33  Guilderland    52  3.04m SSP
16 1991 (FRI Nov  1)  SARATOGA#@     19  Guilderland    89  3.04m SSP
17 1992 (FRI Nov  6)  SARATOGA@      26  Shenendehowa   61  3.04m SSP
18 1993 (FRI Nov  5)  SARATOGA#@     25  Shenendehowa   49  3.04m SSP
19 1994 (FRI Nov  4)  SHENENDEHOWA#  28  SARATOGA@      33  3.10m ACS
20 1995 (FRI Nov  3)  SHENENDEHOWA#  30  SARATOGA@      32  3.04m SSP
21 1996 (FRI Nov  1)  SARATOGA#@     15  Shaker         64  3.04m SSP
22 1997 (FRI Oct 31)  SARATOGA#@     40  Colonie        75  3.04m SSP
23 1998 (FRI Nov  6)  SARATOGA#@     32  Colonie        52  3.04m SSP
24 1999 (FRI Nov  5)  COLONIE#@      30  Saratoga       32  3.04m SSP
25 2000 (FRI Nov  3)  SARATOGA#@     19  Colonie        75  3.04m SSP
26 2001 (FRI Nov  2)  SARATOGA#@     41  Colonie        95  3.04m SSP
27 2002 (FRI Nov  1)  SARATOGA#@     25  Colonie        90  3.04m SSP
28 2003 (FRI Oct 31)  SARATOGA#@     21  Bethlehem      86  3.04m SSP
29 2004 (FRI Nov  5)  SARATOGA#@     16  Bethlehem      74  3.04m SSP
30 2005 (FRI Nov  4)  SARATOGA#@     21  Shenendehowa   89  3.10m QBY
31 2006 (FRI Nov  3)  Saratoga       42  Shenendehowa   70  3.04m SSP
32 2007 (FRI Nov  2)  Saratoga       30  Shenendehowa	73  3.04m SSP
33 2008 (FRI Oct 31)  Saratoga       25  Shenendehowa   34  3.04m SSP
34 2009 (FRI Nov  6)  SARATOGA@      27  Shenendehowa   31  3.04m SSP
35 2010 (FRI Nov  5)  SARATOGA@      20  Shenendehowa   49  3.04m SSP
36 2011 (FRI Nov  4)  Saratoga       22  Shenendehowa   88  3.04m SSP
37 2012 (FRI Nov  2)  SARATOGA@      32  Shenendehowa   66  3.04m SSP
38 2013 (FRI Nov  1)  Saratoga       50  Guilderland    64  3.10m QBY
39 2014 (FRI Oct 31)  Saratoga       42  Shenendehowa   42  3.04m SSP
40 2015 (FRI Nov  6)  Saratoga       29  Shenendehowa   69  3.04m SSP
41 2016 (FRI Nov  4)  Saratoga       46  Shenendehowa   50  3.04m SSP
42 2017 (FRI Nov  3)  Shenendehowa   40  Niskayuna      60  3.04m SSP
 
NOTE: Distance is in miles; SCP=Schenectady Central Park; ASC=Albany 
State Campus; TP=Tawasentha Park; SSP=Saratoga State Park; QBY=Queensbury
All caps indicates state champion at PUBLIC (#) or FEDERATION (@)
 

              GIRLS SECTION 2 CLASS A CHAMPIONSHIP SUMMARY
   DATE      1ST PLACE              2ND PLACE             3RD PLACE
   ----  --------------------  ------------------------ --------------------
 1 1976 BARB OESTERLIN@ (CLB)   Lois Buckout (CLB)      Sue Scott (GRAN)
 2 1977 Leslie Warren (BETH)    Inge Stockman (CLB)     Lynne Downs (SHK)
 3 1978 Leslie Warren (BETH)    Inge Stockman (CLB)     Deb Billow (CLB)
 4 1979 Judy Parker (BETH)      Sue Hay (NISK)          Leslie Warren (BETH)
 5 1980 Sue Hay (NISK)          Trisha Dirolf (CLN)     Rosie O'Connor (GUIL)
 6 1981 Colleen Mason (NISK)    Laura LaMena (SHK)      Laura Mesitt (LIN)
 7 1982 Colleen Mason (NISK)    Laura LaMena (SHK)      Mary Beth Allen (BM)
 8 1983 Mary Beth Allen (BM)    Jenny Bergstrom (NISK)  Laura LaMena (SHK)
 9 1984 Sabina Bednarsky(NISK)  Chris Ainsworth (BETH)  Jenny Bergstrom (NISK)
10 1985 Chrissy Smith (GUIL)    Michelle Simone (CLN)   Meredith Brewer (CLB)
11 1986 Chrissy Smith (GUIL)    Yola Strock (SAR)       Michelle Lauritzen(SHN)
12 1987 CHERI GODDARD@ (SAR)    Michelle Lauritzen(SHN) Becky Johnson (CLB)
13 1988 CHERI GODDARD#@ (SAR)   Michelle Lauritzen(SHN) Stacy Pearce (SAR)
14 1989 Krissy Haacke (SHK)     Stacy Pearce (SAR)      Amie Burtman (SAR)
15 1990 KRISSY HAACKE@ (SHK)    Staci Snider (SAR)      Jessica Milosch (SAR)
16 1991 JESSICA MILOSCH# (SAR)  Krissy Haacke (SHK)     Marissa Mathiesen(SAR)
17 1992 ERIN DAVIS#@ (SAR)      Krissy Haacke (SHK)     Tobey Kearns (SAR)
18 1993 ERIN DAVIS#@ (SAR)      Erin Karl (SAR)         Susanne Heyer (CLB)
19 1994 ERIN DAVIS#@ (SAR)      Dana Ostrander (SHN)    Marie Macander (SHN)
20 1995 DANA OSTRANDER#@ (SHN)  Erin Davis (SAR)        Laura Kearns (SAR)
21 1996 ERIN DAVIS#@ (SAR)      Laura Kearns (SAR)      Tami DeGrechie (SAR)
22 1997 DANIELLE COON# (SAR)    Katie Twarog (CLN)      Ryan Fagan (NISK)
23 1998 Danielle Coon (SAR)     KATIE TWAROG# (CLN)     Kate Markopolous (SAR)
24 1999 Katie Twarog (CLN)      Danielle Coon (SAR)     Kate Markopolous (SAR)
25 2000 Danielle Coon (SAR)     Catlin McTague (NISK)   Ali Rowe (SAR)
26 2001 NICOLE BLOOD# (SAR)     Eryka Perreault (CLN)   Anna Jankowski (CLN)
27 2002 NICOLE BLOOD@ (SAR)     Caitlin McTague (NISK)  Anna Jankowski (CLN)
28 2003 NICOLE BLOOD#@(SAR)     Lindsey Ferguson (SAR)  Emily Malinowski (BETH)
29 2004 NICOLE BLOOD#@(SAR)     Lindsey Ferguson (SAR)  Hannah Davidson (SAR)
30 2005 Lindsey Ferguson (SAR)  Hannah Davidson (SAR)   Chelsea Trant (NISK)
31 2006 Hannah Davidson (SAR)   Cara Janeczko (SHEN)    Cassie Goutos (SAR)
32 2007 Hannah Davidson (SAR)   Cassie Goutos (SAR)     Lizzie Predmore (SHEN)
33 2008 Lizzie Predmore (SHEN)  Sydney King (SAR)       Cara Janeczko (SHEN) 
34 2009 Keelin Hollowood (SAR)  Lizzie Predmore (SHEN)  Nicole Irving (SHEN)

35 2010 Lizzie Predmore (SHEN)  Keelin Hollowood (SAR)  Margaret MacDonald (SAR)
36 2011 Taylor Driscoll (SAR)   Keelin Hollowood (SAR)  Lizzie Predmore (SHEN)
37 2012 Taylor Driscoll (SAR)   Keelin Hollowood (SAR)  Maryanna Lansing (SHAK)
38 2013 Maryanna Lansing (SHAK) Samantha Vetter (SAR)   Danielle Jordan (SHEN)
39 2014 Danielle Jordan (SHEN)  Julia Zachgo (SHEN)     Peyton Engborg (SAR)
40 2015 Kelsey Chmiel (SAR)     Emily Bini (GUIL)       Peyton Engborg (SAR)
41 2016 KELSEY CHMIEL#@ (SAR)   Hannah Reale (SHEN)     Julia Zachgo (SHEN)
42 2017 Kelsey Chmiel (SAR)     Abigail Spiers (NISK)   Faith DeMars (BSPA)
 
******************FASTEST TIMES FOR CLASS A *********************
   1. 2017 Kelsey Chmiel (Saratoga)          16:40.7
   2. 1988 Cheri Goddard (Saratoga)          16:48
   3. 2002 Nicole Blood (Saratoga)           16:51   
   4. 2004 Nicole Blood (Saratoga)           16:57.3
   5. 1993 Erin Davis (Saratoga)             16:58
   6. 2015 Kelsey Chmiel (Saratoga)          16:59.6  
   7. 2007 Hannah Davison (Saratoga)         17:03.5 
   8. 2006 Hannah Davidson (Saratoga)        17:04.3
   9. 2010 Lizzie Predmore (Shenendehowa)    17:06.3
  10. 1995 Dana Ostrander (Shenendehowa)     17:10   
*****************************************************************

Girls CLASS B

 

             GIRLS SECTION 2 CLASS B CHAMPIONSHIP SUMMARY
         DATE           TEAM WINNER       TEAM RUNNERUP       DIST  LOC
   -----------------  -----------------  -------------------  ----- ---
 1 1977 (SAT Oct 29)  QUEENSBURY#    63  Johnstown       100  2.50m SCP
 2 1978 (SAT Nov  4)  Queensbury     27  Johnstown        44  3.10m TP
 3 1979 (SAT Nov  3)  Johnstown      61  Queensbury       61  3.07m SSP
 4 1980 (SAT Nov  1)  Gloversville   34  Queensbury       39  3.10m TP
 5 1981 (SAT Oct 31)  Queensbury     47  Gloversville     75  3.04m SSP
 6 1982 (SAT Oct 30)  Queensbury     58  Cohoes           66  3.04m SSP
 7 1983 (FRI Nov  4)  Queensbury     41  Cohoes           84  3.04m SSP
 8 1984 (FRI Nov  2)  Queensbury     33  Cohoes           83  3.04m SSP
 9 1985 (FRI Nov  1)  Queensbury     45  Johnstown        67  3.04m SSP
10 1986 (FRI Oct 31)  Queensbury     35  Johnstown        77  3.04m SSP
11 1987 (FRI Nov  6)  Queensbury     42  Averill Park     80  3.04m SSP
12 1988 (FRI Nov  4)  Queensbury     28  Averill Park     79  3.04m SSP
13 1989 (FRI Nov  3)  Averill Park   37  Queensbury       61  3.04m SSP
14 1990 (FRI Nov  2)  AVERILL PARK#  22  Lansingburgh     84  3.04m SSP
15 1991 (FRI Nov  1)  Averill Park   41  Lansingburgh     42  3.04m SSP
16 1992 (FRI Nov  6)  Lansingburgh   29  Hudson Falls     69  3.04m SSP
17 1993 (FRI Nov  5)  Averill Park   37  Niskayuna        92  3.04m SSP
18 1994 (FRI Nov  4)  Averill Park   28  Burnt Hills      93  3.10m ASC
19 1995 (FRI Nov  3)  AVERILL PARK#  42  Cohoes          114  3.04m SSP
20 1996 (FRI Nov  1)  AVERILL PARK#  32  Queensbury       53  3.04m SSP
21 1997 (FRI Oct 31)  QUEENSBURY#    20  Lansingburgh     75  3.04m SSP
22 1998 (FRI Nov  6)  Queensbury     45  Holy Names       63  3.04m SSP
23 1999 (FRI Nov  5)  Queensbury     41  Burnt Hills      64  3.04m SSP
24 2000 (FRI Nov  3)  Holy Names     43  Queensbury       57  3.04m SSP
25 2001 (FRI Nov  2)  Holy Names     32  Burnt Hills      63  3.04m SSP
26 2002 (FRI Nov  1)  Holy Names     47  Queensbury       99  3.04m SSP
27 2003 (FRI Oct 31)  Burnt Hills    63  Queensbury       87  3.04m SSP
28 2004 (FRI Nov  5)  Queensbury     57  Scotia-Glenville 63  3.04m SSP
29 2005 (FRI Nov  4)  HOLY NAMES#    56  Burnt Hills      60  3.10m QBY
30 2006 (FRI Nov  3)  BURNT HILLS#   45  Queensbury       59  3.04m SSP
21 2007 (FRI Nov  2)  BURNT HILLS#   33  Queensbury       36  3.04m SSP
22 2008 (FRI Oct 31)  BURNT HILLS#@  28  Queensbury       32  3.04m SSP
23 2009 (FRI Nov  6)  QUEENSBURY#    28  Burnt Hills      34  3.04m SSP
24 2010 (FRI Nov  5)  Burnt Hills    32  Queensbury       36  3.04m SSP
25 2011 (FRI Nov  4)  Burnt Hills    35  Holy Names       43  3.04m SSP
26 2012 (FRI Nov  2)  HOLY NAMES#    17  Burnt Hills      40  3.04m SSP
27 2013 (FRI Nov  1)  QUEENSBURY#    42  Burnt Hills      50  3.10m QBY
28 2014 (FRI Oct 31)  BURNT HILLS#   33  Queensbury       62  3.04m SSP
29 2015 (FRI Nov  6)  Burnt Hills    33  Queensbury       60  3.04m SSP
30 2016 (FRI Nov  4)  Burnt Hills    34  Schalmont        72  3.04m SSP
31 2017 (FRI Nov  3)  Burnt Hills    61  Mohonasen        67  3.04m SSP 

NOTE: Distance is in miles; SCP=Schenectady Central Park; ASC=Albany 
State Campus; TP=Tawasentha Park; SSP=Saratoga State Park; QBY=Queensbury
All caps indicates state champion at PUBLIC (#) or FEDERATION (@)
 

              GIRLS SECTION 2 CLASS B CHAMPIONSHIP SUMMARY
   DATE      1ST PLACE             2ND PLACE             3RD PLACE
   ----  -------------------- ------------------------ --------------------
 1 1977  Laura Vandenberg (Q)  Martha Swatt (JT)      Chris Bergeron (Q)
 2 1978  Martha Swatt (JT)     Chris Bergeron (Q)     Nancy Nicholson (Q)
 3 1979  Martha Swatt (JT)     Cindy Duart (TH)       Nancy Nicholson (Q)
 4 1980  Vicki Brower (GLV)    Amy Phelps (Q)         Debbie Hickok (GLV)
 5 1981  Vicki Brower (GLV)    Debbie Hickok (GLV)    Tammy Gallagher (Q)
 6 1982  Vicki Brower (GLV)    Karolyn Nacy (HF)      Tammy Gallagher (Q)
 7 1983  Vicki Brower (GLV)    Karolyn Nacy (HF)      Holly Hollister (IC)
 8 1984  Karolyn Nacy (HF)     Tammy Gallagher (Q)    Janine Carnright (MOH)
 9 1985  Holly Hollister (IC)  Becky Sponenberg (JT)  Kelly Connolly (Q)
10 1986  Chris Nicholson (Q)   Rachel Bates (GLV)     Heather Ryan (AP)
11 1987  Chris Nicholson (Q)   Becky Denmark (JT)     Katie Cronk (AP)
12 1988  Chris Nicholson (Q)   Katie Cronk (AP)       Debbie Springer (AP)
13 1989  Debbie Springer (AP)  Katie Cronk (AP)       Shannon Brennan (SGF)
14 1990  Debbie Springer (AP)  Katie Cronk (AP)       Cheryl Hull (Q)
15 1991  Katie Cronk (AP)      Becky Pollock (AP)     Lori Schmidt (BG)
16 1992  Jen Fazioli (AP)      Estelle McHargue (LAN) Bridget Wiedl (HF)
17 1993  BECKY POLLOCK# (AP)   Jennifer Fazioli (AP)  Amanda Pollock (AP)
18 1994  Becky Pollock (AP)    JENNIFER FAZIOLI# (AP) Amanda Pollock (AP)
19 1995  JENNIFER FAZIOLI#(AP) Suzanne Ernst (AP)     Bridget Wiedl (HF)
20 1996  JENNIFER FAZIOLI#(AP) Kelly Stemp (COH)      Caitlin Hickin (Q)
21 1997  Caitlin Hickin (Q)    Erin Sprague (Q)       Meaghan Gregory (COH)
22 1998  Caitlin Hickin (Q)    Erin Sprague (Q)       Felecia Edwards (LAN)
23 1999  Caitlin Hickin (Q)    Elizabeth Maloy (HN)   Leah Folmsbee (BH)
24 2000  Elizabeth Maloy (HN)  Leah Folmsbee (BH)     Megan Olds (GLOV)
25 2001  Elizabeth Maloy (HN)  Anne Hessberg (HN)     Emily McCabe (Q)
26 2002  ELIZABETH MALOY#(HN)  Caitlin Doherty (BG)   Sarah Hardwick (HN)
27 2003  Danielle Schaub (SCO) Andrea Hollinger (AP)  Cara Sprague (Q)
28 2004  Jillian King (SCO)    Danielle Schaub (SCO)  Caroline King (SCO)
29 2005  Caroline King (SCO)   Meaghan Gregory (BH)   Cara Sprague (Q)
30 2006  JILLIAN KING#(SCO)    Caroline King (SCO)    Meaghan Gregory (BH)
31 2007  Sam Roecker (BH)      Molly Pezzulo (BH)     Brittany Winslow (Q)
32 2008  Danielle Winslow (Q)  Sam Roecker (BH)       Molly Pezzulo (BH)
33 2009  Brittany Winslow (Q)  Danielle Winslow (Q)   Morgan Mueller (Q)
34 2010  Brittany Winslow (Q)  Dani Martino (BH)      Jolie Navtaka (Q)
35 2011  Leah Triller (HN)     Alyssa Drapeau (BH)    Jolie Navatka (Q)  
36 2012  Catherine Maloy (HN)  Kaylee Scott (HN)      Lydia Williams (HN)
37 2013  Emily Guinther (QBY)  Lydia Williams (HN)    Kaylee Scott (HN)
38 2014  Emily Dingman (BH)    Eva Scott (BH)         Cara Sherman (MOH)
39 2015  Eva Scott (BH)        Olivia Lazarou (AMS)   Sherri Metcalfe (Q)
40 2016  Eva Scott (BH)        Regina Rosati (SGF)    Rory Graham (BH)
41 2017  Rory Graham (BH)      Olivia Lazarou (AMS)   Kate Sherman (MOH)

NOTE: Bold print indicates state champion (# PUBLIC;@ FEDERATION)
******************FASTEST TIMES FOR CLASS A/B *********************
    1. 2010 Brittany Winslow (Queensbury)     16:50.9
    2. 2008 Danielle Winslow (Queensbury)     17:00.9
    3. 2007 Sam Roecker (Burnt Hills)         17:04.8
    4. 2009 Brittany Winslow (Queensbury)     17:09.5
    5. 2009 Danielle Winslow (Queensbury)     17:11.0
    6. 2006 Jillian King (Scotia-Glenville)   17:15.0
    7. 1996 Jennifer Fazioli (Averill Park)   17:20
    8. 2008 Sam Roecker (Burnt Hills)         17:21.4  
    9. 2008 Molly Pezzulo (Burnt Hills)       17:24.6
   10. 2002 Elizabeth Maloy (Holy Names)      17:25     
*****************************************************************
 

 Girls Class B (after 2003)

 

             GIRLS SECTION 2 CLASS B CHAMPIONSHIP SUMMARY
         DATE           TEAM WINNER        TEAM RUNNERUP        DIST  LOC
   -----------------  -------------------  -----------------    ----- ---
1  2004 (FRI Nov  5)   Cohoes           69 Lansingburgh     78  3.05m SSP
2  2005 (FRI Nov  4)   Broadalbin-Perth 44 Lansingburgh     68  3.10m QBY
3  2006 (FRI Nov  3)   Cobleskill-Rich  51 Broadalbin-Perth 59  3.05m SSP
4  2007 (FRI Nov  2)   Broadalbin-Perth 29 Cobleskill-Rich  61  3.05m SSP
5  2008 (FRI Oct 31)   Broadalbin-Perth 19 Cobleskill-Rich  44  3.05m SSP
6  2009 (FRI Nov  6)   Scotia-Glenville 42 Broadalbin-Perth 71  3.05m SSP

7  2010 (FRI Nov  5)   Broadalbin-Perth 42 Glens Falls      64  3.05m SSP
 
NOTE: Distance is in miles; SSP=Saratoga State Park; QBY=Queensbury
All caps indicates state champion at PUBLIC (#) or FEDERATION (@)
 

              GIRLS SECTION 2 CLASS B CHAMPIONSHIP SUMMARY
   DATE      1ST PLACE               2ND PLACE             3RD PLACE
   ----  --------------------   ------------------------ --------------------
 1 2004  Mairin O'Connor (BG)   Alex Kuhl (BP)           Lianna Ferguson (BP)
 2 2005  Gina Cristaldi (HF)    Lianna Ferguson (BP)     Nicole Wojchiechowski (BP)
 3 2006  Mairin O'Connor (BG)   Elizabeth Ferlazzo (BP)  Nicole Wojchiechowski (BP)
 4 2007  Elizabeth Ferlazzo(BP) Erika Kuhn (GF)          Alex Kuhl (BP)
 5 2008  Erika Kuhn (GF)        Gina Cristaldi (BP)      Opal Jessica Bogdan (BP)
 6 2009  Becky Celorio (SCO)    Opal Jessica Bogdan (BP) Morgan Wojtusik (A.A)
 7 2010  Morgan Wojtusik (A.A)  Talya Williams (BG)      Larissa Melendez (C-R)

NOTE: Bold print indicates state champion (# PUBLIC;@ FEDERATION)
******************FASTEST TIMES FOR CLASS B *********************
    1. 2010 Morgan Wojtusik (Albany Academy)        18:12.0
    2. 2010 Talya Williams (Bishop Gibbons)         18:23.7
    3. 2008 Erica Kuhn (Glens Falls)                18:37.7
    4. 2009 Becky Celorio (Scotia-Glenville)        18:41.2
    5. 2008 Gina Cristaldi (Broadalbin-Perth)       18:48.2
    6. 2010 Larissa Melendez (Cobleskill-Rich.)     18:49.4
    7. 2007 Elizabeth Ferlazzo (Broadalbin-Perth)   18:55.4
    8. 2009 Opal Jessica Bogdan (Broadalbin-Perth)  19:02.8
    9. 2007 Erica Kuhn (Glens Falls)                19:04.4
   10. 2007 Alex Kuhl (Broadalbin-Perth)            19:04.7
*****************************************************************

Girls CLASS C

 

             GIRLS SECTION 2 CLASS C-D CHAMPIONSHIP SUMMARY
         DATE           TEAM WINNER       TEAM RUNNERUP     DIST  LOC
   -----------------  -----------------  -----------------  ----- ---
 1 1977 (SAT Oct 29)  Granville       119  Greenwich       146  2.50m SCP
 2 1978 (SAT Nov  4)  Greenwich        53  Schuylerville    93  3.10m TP
 3 1979 (SAT Nov  3)  Schuylerville   152* Mayfield        174* 3.07m SSP
 4 1980 (SAT Nov  1)  Granville        73  Fonda            93  3.10m TP
 5 1981 (SAT Oct 31)  Granville        70  Voorheesville    94  3.04m SSP
 6 1982 (SAT Oct 30)  Schuylerville    46  Fonda           109  3.04m SSP
 7 1983 (FRI Nov  4)  Schuylerville    46  Voorheesville    67  3.04m SSP
 8 1984 (FRI Nov  2)  Schuylerville    80  Duanesburg       82  3.04m SSP
 9 1985 (FRI Nov  1)  Chatham          81  Schuylerville    82  3.04m SSP
10 1986 (FRI Oct 31)  Fonda           119  Mayfield        124  3.04m SSP
11 1987 (FRI Nov  6)  Mayfield         60  Fonda            75  3.04m SSP
12 1988 (FRI Nov  4)  Fonda            68  Fort Plain       88  3.04m SSP
13 1989 (FRI Nov  3)  Corinth          47  Cobleskill       49  3.04m SSP
14 1990 (FRI Nov  2)  Corinth          32  Cobleskill       53  3.04m SSP
15 1991 (FRI Nov  1)  Granville        39  Cobleskill       59  3.04m SSP
16 1992 (FRI Nov  6)  Corinth          42  Cobleskill       57  3.04m SSP
17 1993 (FRI Nov  5)  Cohoes           52  Corinth          76  3.04m SSP
18 1994 (FRI Nov  4)  Galway           52  Cohoes           60  3.10m ASC
19 1995 (FRI Nov  3)  Galway           41  Chatham          48  3.04m SSP
20 1996 (FRI Nov  1)  Galway           38  Chatham          49  3.04m SSP
21 1997 (FRI Oct 31)  Galway           27  Chatham          35  3.04m SSP
22 1998 (FRI Nov  6)  Chatham          48  Galway           62  3.04m SSP
23 1999 (FRI Nov  5)  Fonda            40  Schuylerville    60  3.04m SSP
24 2000 (FRI Nov  3)  Chatham          27  Cohoes           54  3.04m SSP
25 2001 (FRI Nov  2)  Cobleskill       38  Cohoes           58  3.04m SSP
26 2002 (FRI Nov  1)  Cobleskill       45  Chatham          46  3.04m SSP
27 2003 (Fri Oct 31)  Chatham          37  Broadalbin-Perth 44  3.04m SSP
28 2004 (FRI Nov  5)  Greenwich        16  Fonda-F'ville    76  3.04m SSP
29 2005 (FRI Nov  4)  Voorheesville    60  Hoosic Valley    77  3.10m QBY
30 2006 (FRI Nov  3)  GREENWICH#       25  Fonda-F'ville   117  3.04m SSP
31 2007 (FRI Nov  2)  GREENWICH#       15  Voorheesville    72  3.04m SSP
32 2008 (FRI Oct 31)  Voorheesville    46  Schuylerville    78  3.04m SSP
33 2009 (FRI Nov  6)  Voorheesville    42  Schuylerville    90  3.04m SSP 

34 2010 (FRI Nov  5)  Greenwich        27  Voorheesville   104  3.04m SSP
35 2011 (FRI Nov  4)  Greenwich        19  Fonda-F'ville    60  3.04m SSP
36 2012 (FRI Nov  2)  Schuylerville    48  Fonda-F'ville    71  3.04m SSP
37 2013 (FRI Nov  1)  Broadalbin-Perth 42  Schalmont        95  3.10m QBY 
38 2014 (FRI Oct 31)  Greenwich        46  Schuylerville   102  3.04m SSP
39 2015 (FRI Nov  6)  Chatham          50  Schuylerville    84  3.04m SSP
40 2016 (FRI Nov  4)  Cobleskill-Rich 143  Schuylerville   146  3.04m SSP 
41 2017 (FRI Nov  3)  Schuylerville    78  Duanesburg      119  3.04m SSP
 
NOTE: Distance is in miles; SCP=Schenectady Central Park; ASC=Albany 
State Campus; TP=Tawasentha Park; SSP=Saratoga State Park; QBY=Queensbury
All caps indicates state champion at PUBLIC (#) or FEDERATION (@)
 

              GIRLS SECTION 2 CLASS C-D CHAMPIONSHIP SUMMARY
   DATE      1ST PLACE             2ND PLACE             3RD PLACE
   ----  --------------------   ------------------------ --------------------
 1 1977  Sue Scott (GRAN)       Lori Howe (FP)            Nancy Imhal (G)
 2 1978  Lori Howe (FP)         Sue Henry (MAY)           Sheila Simoneau (G)
 3 1979  Lori Howe (FP)         Kathy Malpezzi (DUA)      Carol D'Arcangella (FP)
 4 1980  Mary Jo Scott (GRAN)   Beth Martin (G)           Kristen Carlisto (MAY)
 5 1981  Patty Kenney (DRAP)    Mary Jo Scott (GRAN)      Kirsten Ford (VOR)
 6 1982  Patty Kenney (DRAP)    Sandy Rymph (G)           Jackie Crandall (SCHY)
 7 1983  Terry Marklen (SCHO)   Chrissy Smith (DRAP)      Jackie Crandall (SCHY)
 8 1984  Chrissy Smith (DRAP)   Tracy Bamberger (COB)     Julie Dobert (REN)
 9 1985  Tracy Ackerman (NL)    Jackie Crandall (SCHY)    Vicki Dorety (DUA)
10 1986  Vicki Dorety (DUA)     Jennie Powell (COR)       Gail Mello (FP)
11 1987  Vicki Dorety (DUA)     Julie Cichy (MAY)         Jennie Powell (COR)
12 1988  Katie White (COR)      Heather Briskie (SCHY)    Sarah Grietzer (CHAT)
13 1989  Katie White (COR)      Sarah Greitzer (CHAT)     Sara Fry (GRAN)
14 1990  Katie White (COR)      Heather Briskie (COR)     Sara Fry (GRAN)
15 1991  Katie White (COR)      Andrea Viger (GRAN)       Sara Fry (GRAN)
16 1992  Katie White (COR)      Andrea Viger (GRAN)       Erica Viger (GRAN)
17 1993  Katie White (COR)      Melanie Swartz (FP)       Kiera Wheeler (COH)
18 1994  Meaghan Gregory (COH)  Kiera Wheeler (COH)       Melanie Swartz (FP)
19 1995  Mickey Kelly (CHAT)    Becca Pedinotti (GAL)     Andrea Viger (GRAN)
20 1996  Laura Hudson (CHAT)    Hannah Horigan (GAL)      Becca Pedinotti (GAL)
21 1997  Laura Hudson (CHAT)    Becca Pedinotti (GAL)     Brianne Capasso (COR)
22 1998  Laura Hudson (CHAT)    Hannah Horigan (GAL)      Emma Sarro (CHAT)
23 1999  Jessica Walton (FON)   Emma Sarro (CHAT)         Jessica Pettis (SCHY)
24 2000  Emma Sarro (CHAT)      Jessica Pettis (SCHY)     Tiffany Coon (CHAT)
25 2001  Melissa Stoner (COB)   Liz Zenir (COB)           Andrea Kelchlin (COB)
26 2002  Jessica Oehlke (CHAT)  Tiffany Coon (CHAT)       Kate Alpert (VOOR)
27 2003  Tiffany Coon (CHAT)    Joanna Brinkerhoff (CHAT) Lindsey Rappleyea (B-P)
28 2004  Emily Fung (GWCH)      Ashley Fung (GWCH)        Brittania O'Keefe (GWCH)
29 2005  Ada Lauterbach (BKW)   Erika Lepkowski (MH)      Kimberly Negrich (MAY)
30 2006  CAITLIN LANE# (GWCH)   Brittany Lane (GWCH)      Cady Kuzmich (GWCH)
31 2007  CAITLIN LANE# (GWCH)   Roxanne Henningson (GWCH) Cady Kuzmich (GWCH)
32 2008  Samantha Watson (SCHY) Emma D'Ambro (HV)         Rachel Wysocki (SCHY)
33 2009  Samantha Watson (SCHY) Kim Geniti (FON)          Michelyn Little (VOR)
34 2010  Samantha Watson (SCHY) Betsy Edinger (GWCH)      Courtney Tedeschi (BKW) 
35 2011  Alicia Clark (GRAN)    Vicky Houser (GWCH)       Madeline Montague (GWCH)
36 2012  Jamie Kasza (FON)      Ashley Watson (SCHY)      Victoria Hathaway (STIL)
37 2013  Julia Flower (SCHL)    Ashley Watson (SCHY)      Jordyn DeNueuville (BP)
38 2014  Emily Acker (A.A)      Tori Spiezio (GWCH)       Ashley Watson (SCHY)
39 2015  Julia Flower (SCHL)    Hallie Allen (CHAT)       Ashley Watson (SCHY)
40 2016  Ashley Watson (SCHY)   Olivia Baumann (GVL)      Hallie Allen (CHAT)
41 2017  Jen Skeeter (DUAN)     Julia Sarullo (JOHN)      Katie Culliton (G.F)
 
NOTE: Bold print indicates state champion (# PUBLIC;@ FEDERATION)
*************** FASTEST TIMES FOR CLASS C-D-E *******************
    1. 2007 Caitlin Lane (Greenwich)        17:15.4
    2. 2007 Roxanne Henningson (Greenwich)  17:43.7
    3. 2007 Cady Kuzmich (Greenwich)        17:47.0
    4. 2011 Alicia Clark (Granville)        17:50.6
    5. 1991 Katie White (Corinth)           18:04
    6. 2004 Emily Fung (Greenwich)          18:04
    7. 2006 Caitlin Lane (Greenwich)        18:04.8
    8. 2007 Emily Fung (Greenwich)          18:08.4
    9. 2011 Vicky Houser (Greenwich)        18:09.1
   10. 2011 Madeline Montague (Greenwich)   18:09.4
*****************************************************************

Girls CLASS D

 

             GIRLS SECTION 2 CLASS D CHAMPIONSHIP SUMMARY
         DATE           TEAM WINNER       TEAM RUNNERUP      DIST  LOC
   -----------------  -----------------  ------------------  ----- ---
1  1999 (FRI Nov  5)  Galway         52  Corinth         97  3.04m SSP
2  2000 (FRI Nov  3)  Galway         47  Hoosic Valley   69  3.04m SSP
3  2001 (FRI Nov  2)  Galway         35  Hoosic Valley   65  3.04m SSP
4  2002 (FRI Nov  1)  ARGYLE#        19  Galway          52  3.04m SSP
5  2003 (FRI Oct 31)  ARGYLE#        16  Duanesburg      92  3.04m SSP
6  2004 (FRI Nov  5)  Duanesburg     40  Hoosic Valley   82  3.04m SSP
7  2005 (FRI Nov  4)  Greenwich      25  Duanesburg      46  3.10m QBY
8  2006 (FRI Nov  3)  Duanesburg     27  Berlin          40  3.04m SSP
9  2007 (FRI Nov  2)  Duanesburg     25  Berlin          51  3.04m SSP
10 2008 (FRI Oct 31)  GREENWICH#     15  Duanesburg      79  3.04m SSP
11 2009 (FRI Nov  6)  GREENWICH#     15  Berlin          91  3.04m SSP

12 2010 (FRI Nov  5)  North Warren   30  Berlin          36  3.04m SSP
13 2011 (FRI Nov  4)  Berne-Knox     33  North Warren    65  3.04m SSP
14 2012 (FRI Nov  2)  Greenwich      21  Berne-Knox      59  3.04m SSP
15 2013 (FRI Nov  1)  Greenwich      25  Berne-Knox      65  3.10m QBY
16 2014 (FRI Oct 31)  Duanesburg     45  Berlin          65  3.04m SSP
17 2015 (FRI Nov  6)  GREENWICH#     21  Duanesburg      70  3.04m SSP
18 2016 (FRI Nov  4)  GREENWICH#     30  Duanesburg      67  3.04m SSP
19 2017 (FRI Nov  3)  Greenwich      21  Chatham        101  3.04m SSP
 
NOTE: Distance is in miles; SSP=Saratoga State Park, QBY=Queensbury
All caps indicates state champion at PUBLIC (#) or FEDERATION (@)
 

            GIRLS SECTION 2 CLASS D CHAMPIONSHIP SUMMARY
   DATE      1ST PLACE                 2ND PLACE             3RD PLACE
   ----  -----------------------   ----------------------- --------------------
1  1999  Brianne Capasso (COR)     Jessica Manzer (CAN)    Hannah Horigan (GAL)
2  2000  Brianne Capasso (COR)     Jessica Manzer (CAN)    Autumn Karweil (HV)
3  2001  Autumn Karweil (HV)       Sarah Domermuth (BK)    Brianne Capasso (COR)
4  2002  Caitlin Lane (ARG)        Hannah Davidson (ARG)   Emily Fung (ARG)
5  2003  Caitlin Lane (ARG)        Emily Fung (ARG)        Hannah Davidson (ARG)
6  2004  Anna Crawford (LG)        Kim Negrich (MAY)       Alyssa Bonnier (HV)
7  2005  Emily Fung (GWCH)         Chelsea Borbolla (GWCH) Ashley Jackman (DUAN)
8  2006  Kelsey Demick (BER)       Ashley Jackman (DUAN)   Joan Kanarkiewicz (DUAN)
9  2007  Kelsey Demick (BER)       Ashley Jackman (DUAN)   Lauren McGarry (DUAN)
10 2008  Roxanne Henningson (GWCH) Cady Kuzmich (GWCH)     Brittney Lane (GWCH)
11 2009  Roxanne Henningson (GWCH) Cady Kuzmich (GWCH)     Brittney Lane (GWCH)
12 2010  Megan Erickson (NW)       Kayleigh Corrado (BER)  Lidija Nikollaj (MAY)
13 2011  Courtney Tedeschi (BKW)   Megan Erickson (NW)     Allie Tedeschi (BKW)
14 2012  MADELINE MONTAGUE#(GWCH)  Tori Spiezio (GWCH)     Courtney Tedeschi (BKW)
15 2013  Tori Spiezio (GWCH)       Sarah Lapham (GWCH)     Monica Strain (MH)
16 2014  Allie Tedeschi (BKW)      Elaine Atanasova (DUAN) Maggie Gordon (BER)
17 2015  Brynne Wright (GWCH)      Emma Cronin (GWCH)      Tori Spiezio (GWCH)
18 2016  Brynne Wright (GWCH)      Monica Strain (MH)      Madison Relyea (MAY)
19 207   Brynne Wright (GWCH)      Madison Relyea (MAY)    Emma Cronin (GWCH)
NOTE: Bold print indicates state champion (# PUBLIC;@ FEDERATION)
*************** FASTEST TIMES FOR CLASS D ***********************
   1. 2008 Roxanne Henningson (Greenwich)    17:25.4
   2. 2003 Caitlin Lane (Argyle)             17:31
   3. 2003 Emily Fung (Argyle)               17:39 
   4. 2012 Madeline Montague (Greenwich)     17:51.2   
   5. 2008 Cady Kuzmich (Greenwich)          17:57.5
   6. 2017 Brynne Wright (Greenwich)         17:58.3
   7. 2009 Roxanne Henningson (Greenwich)    17:58.4
   8. 2002 Caitlin Lane (Argyle)             18:04
   9. 2003 Hannah Davidson (Argyle)          18:07
  10. 2012 Tori Spezio (Greenwich)           18:07.2
*****************************************************************

Created and Compiled by K.A. Wirgau
Copyright 2001