The Section 2 Harrier Website

Indoor Sectional Team Champions

Jump to Girls
Boys
Class A/Division I
Year Champion Runner-up
1972 Colonie  
1973 Colonie  
1974 Colonie Shaker
1975 Colonie Shenendehowa
1976 Shaker Burnt Hills
1977 Shaker Burnt Hills
1978 C.B.A. Burnt Hills
1979 C.B.A. Mont Pleasant
1980 C.B.A. Albany
1981 Albany C.B.A.
1982 Albany C.B.A.
1983 Columbia C.B.A.
1984 C.B.A. Albany
1985 C.B.A. Albany
1986 C.B.A. Burnt Hills
1987 C.B.A. Columbia
1988 C.B.A. Colonie
1989 C.B.A. Shaker
1990 C.B.A. Niskayuna
1991 C.B.A. Shenendehowa
1992 Shenendehowa Schenectady
1993 Shenendehowa C.B.A.
1994 C.B.A. Shenendehowa
1995 Shenendehowa Guilderland
1996 Shenendehowa Albany
1997 Shenendehowa Albany
1998 Shenendehowa Bethlehem
1999 Shenendehowa Colonie
2000 Shenendehowa Colonie
2001 Shenendehowa Shaker
2002 Shenendehowa Schenectady
2003 Shenendehowa Shaker
2004 Shenendehowa Shaker
2005 Shenendehowa Colonie
2006 Colonie Shenendehowa
2007 Shenendehowa Colonie
2008 Colonie Shenendehowa
2009 Shaker Shenendehowa
2010 Shaker Shenendehowa
2011 Shaker Colonie
2012 Shaker Colonie
2013 Shaker Colonie
2014 Saratoga Springs Bethlehem
2015 Saratoga Springs Shenendehowa
2016 Shenendehowa Saratoga Springs
2017 Shenendehowa Saratoga Springs

Championships by School

Shenendehowa 16 1992,93,95,96,97,98,99,00,01,02,03,04,05,07,16,17
C.B.A. 11 1978,79,80,84,85,86,87,88,89,90,91,94
Shaker 7 1976,77,09,10,11,12,13
Colonie 6 1972,73,74,75,06,08
Albany High 2 1981,82
Saratoga Springs 2014,15
Columbia 1 1983

Class B/Division II

Year Champion Runner-Up
1983 Gloversville Scotia-Glenville
1984 Scotia-Glenville Cohoes
1985 Hoosic Valley Cohoes
1986 LaSalle Greenwich
1987 Scotia-Glenville Averill Park
1988 Scotia-Glenville LaSalle
1989 Co-Champs: Averill Park & LaSalle
1990 Averill Park LaSalle
1991 Scotia-Glenville Granville
1992 Greenwich Scotia-Glenville
1993 Scotia-Glenville Granville
1994 Burnt Hills Niskayuna
1995 Burnt Hills LaSalle
1996 Scotia-Glenville Burnt Hills
1997 Burnt Hills Scotia-Glenville
1998 Scotia-Glenville Greenwich
1999 Scotia-Glenville Greenwich
2000 Scotia-Glenville LaSalle
2001 Burnt Hills Columbia
2002 Scotia-Glenville Niskayuna
2003 Niskayuna Averill Park
2004 Niskayuna Burnt Hills
2005 Niskayuna Burnt Hills
2006 Burnt Hills Scotia-Glenville
2007 Niskayuna Ballston Spa
2008 Burnt Hills Ballston Spa
2009 Ballston Spa Burnt Hills
2010 Ballston Spa Burnt Hills
2011 Burnt Hills Niskayuna
2012 Burnt Hills Niskayuna
2013 Burnt Hills Averill Park
2014 Burnt Hills Amsterdam
2015 Amsterdam Burnt Hills
2016 Burnt Hills Amsterdam
2017 Burnt Hills Columbia

Championships by School

Burnt Hills-Ballston Lake 12 1994,95,97,01,06,08,11,12,13,14,16,17
Scotia-Glenville 10 1984,87,88,91,93,96,98,99,00,02
Niskayuna 4 2003,04,05,07
Averill Park 2 1989,90
Ballston Spa 2 2009,10
LaSalle 2 1986,89
Amsterdam 1 2015
Gloversville 1 1983
Greenwich 1 1992
Hoosic Valley 1 1985

Class C/Division III

Year Champion Runner-Up
2001 Fonda-Fultonville Cohoes
2002 Schuylerville Broadalbin-Perth
2003 Greenwich Fonda-Fultonville
2004 Greenwich Fonda-Fultonville
2005 Fonda-Fultonville Lansingburgh/Mechanicville
2006 Fonda-Fultonville Mechanicville
2007 Fonda-Fultonville Schuylerville
2008 Scotia-Glenville Lansingburgh
2009 Scotia-Glenville Lansingburgh
2010 Lansingburgh Ichabod Crane
2011 Ichabod Crane Scotia-Glenville
2012 Scotia-Glenville Ichabod Crane
2013 Scotia-Glenville Ichabod Crane
2014 Scotia-Glenville Schalmont
2015 Gloversville Scotia-Glenville
2016 Scotia-Glenville Schuylerville
2017 Scotia-Glenville Broadalbin-Perth

Championships by School

Scotia-Glenville 7 2008,09,12,13,14,16,17
Fonda-Fultonville 4 2001,05,06,07
Greenwich 2 2003,04
Gloversville 1 2015
Ichabod Crane 1 2011
Lansingburgh 1 2010
Schuylerville 1 2002

Division IV

Year Champion Runner-Up
2008 Fonda-Fultonville Schuylerville
2009 Notre Dame-Bishop Gibbons Fonda-Fultonville
2010 Fonda-Fultonville Stillwater
2011 Fonda-Fultonville Notre Dame-Bishop Gibbons
2012 Notre Dame-Bishop Gibbons Fonda-Fultonville
2013 Chatham Fonda-Fultonville
2014 Fonda-Fultonville Chatham
2015 Stillwater Fonda-Fultonville
2016 Fonda-Fultonville Mechanicville
2017 Hoosic Valley Notre Dame-Bishop Gibbons

Championships by School

Fonda-Fultonville 5 2008,10,11,14,16
Notre Dame-Bishop Gibbons 2 2009,12
Chatham 1 2013
Stillwater 1 2015
Hoosic Valley 1 2017

Girls

Class A/Division I

Year Champion Runner-Up
1978 Columbia Granville
1979 Gloversville Columbia
1980 Burnt Hills Gloversville
1981 Burnt Hills Columbia
1982 Columbia Burnt Hills
1983 Burnt Hills Shaker
1984 Albany Burnt Hills
1985 Columbia Burnt Hills
1986 Colonie Burnt Hills
1987 Colonie Bethlehem
1988 Shaker Colonie
1989 Saratoga Springs Burnt Hills
1990 Albany Saratoga Springs
1991 Saratoga Springs Albany
1992 Shaker Albany
1993 Shaker Saratoga Springs
1994 Saratoga Springs Columbia
1995 Shenendehowa Saratoga Springs
1996 Saratoga Springs Shenendehowa
1997 Saratoga Springs Columbia
1998 Saratoga Springs Albany
1999 Shenendehowa Saratoga Springs
2000 Colonie Shenendehowa
2001 Shenendehowa Saratoga Springs
2002 Shenendehowa Saratoga Springs
2003 Shenendehowa Saratoga Springs
2004 Shenendehowa Saratoga Springs
2005 Shenendehowa Saratoga Springs
2006 Saratoga Springs Shenendehowa
2007 Shenendehowa Colonie
2008 Shenendehowa Saratoga Springs
2009 Shenendehowa Saratoga Springs
2010 Shenendehowa Saratoga Springs
2011 Shenendehowa Saratoga Springs
2012 Saratoga Springs Colonie
2013 Shenendehowa Saratoga Springs
2014 Shenendehowa Saratoga Springs
2015 Saratoga Springs Shenendehowa
2016 Shenendehowa Saratoga Springs
2017 Shenendehowa Saratoga Springs

Championships by School

Shenendehowa 16 1995,99,01,02,03,04,05,07,08,09,10,11,13,14,16,17
Saratoga Springs 9 1989,91,94,96,97,98,06,12,15
Burnt Hills-Ballston Lake 3 1980,81,83
Colonie 3 1986,87,00
Columbia 3 1978,82,85
Shaker 3 1988,92,93
Albany High 2 1984,90
Gloversville 1 1979

Class B/Division II

Year Champion Runner-Up
1983 Gloversville Scotia-Glenville
1984 Gloversville Scotia-Glenville
1985 Gloversville Holy Names
1986 Fonda-Fultonville Averill Park
1987 Fonda-Fultonville Averill Park
1988 Fonda-Fultonville Holy Names
1989 Fonda-Fultonville Averill Park
1990 Fonda-Fultonville Averill Park
1991 Burnt Hills Fonda-Fultonville
1992 Fonda-Fultonville Holy Names
1993 Holy Names Gloversville
1994 Burnt Hills Niskayuna
1995 Burnt Hills Fonda-Fultonville
1996 Fonda-Fultonville Cohoes
1997 Greenwich Scotia-Glenville
1998 Holy Names Scotia-Glenville
1999 Scotia-Glenville Holy Names
2000 Scotia-Glenville Holy Names
2001 Scotia-Glenville Burnt Hills
2002 Scotia-Glenville Burnt Hills
2003 Burnt Hills Scotia-Glenville
2004 Niskayuna Scotia-Glenville
2005 Niskayuna Burnt Hills
2006 Holy Names Burnt Hills
2007 Burnt Hills Ballston Spa
2008 Holy Names Burnt Hills
2009 Holy Names Burnt Hills
2010 Holy Names Niskayuna
2011 Niskayuna Holy Names
2012 Holy Names Burnt Hills
2013 Holy Names Niskayuna
2014 Burnt Hills Niskayuna
2015 Burnt Hills Holy Names
2016 Niskayuna Burnt Hills
2017 Niskayuna Burnt Hills

Championships by School

Holy Names 8 1993,98,06,08,09,10,12,13
Burnt Hills-Ballston Lake 7 1991,94,95,09,07,14,15
Fonda-Fultonville 7 1986,87,88,89,90,92,96
Niskayuna 5 2004,05,11,16,17
Scotia-Glenville 4 1999,00,01,02
Gloversville 3 1983,84,85
Greenwich 1 1997

Class C/Division III

Year Champion Runner-Up
2001 Fonda-Fultonville Hoosic Valley
2002 Fonda-Fultonville Cobleskill-Richmondville
2003 Cobleskill-Richmondville Hudson Falls
2004 Fonda-Fultonville Hudson Falls
2005 Greenwich Broadalbin-Perth
2006 Greenwich Broadalbin-Perth
2007 Greenwich Fonda-Fultonville
2008 Scotia-Glenville Broadalbin-Perth
2009 Scotia-Glenville Lansingburgh
2010 Scotia-Glenville Ichabod Crane
2011 Scotia-Glenville Cobleskill-Richmondville
2012 Emma Willard Scotia-Glenville
2013 Scotia-Glenville Schuylerville
2014 Scotia-Glenville Gloversville
2015 Scotia-Glenville Gloversville
2016 Scotia-Glenville Albany Academy
2017 Scotia-Glenville Mohonasen

Championships by School

Scotia-Glenville 9 2008,09,10,11,13,14,15,16,17
Fonda-Fultonville 3 2001,02,04
Greenwich 3 2005,06,07
Cobleskill-Richmondville 1 2003
Emma Willard 1 2012

Division IV

Year Champion Runner-Up
2008 Fonda-Fultonville Schuylerville
2009 Schuylerville Fonda-Fultonville
2010 Fonda-Fultonville Greenwich
2011 Greenwich Schuylerville
2012 Fonda-Fultonville Greenwich
2013 Greenwich Fonda-Fultonville
2014 Stillwater Notre Dame-Bishop Gibbons
2015 Fonda-Fultonville Greenwich
2016 Greenwich Fonda-Fultonville
2017 Greenwich Maple Hill

Championships by School

Fonda-Fultonville 4 2008,10,12,15
Greenwich 4 2011,13,16,17
Schuylerville 1 2009
Stillwater 1 2014