2019 Outdoor Track and Field
Invitational Schedule

Main Menu

Most of these are confirmed, If there are any changes or additions please send them to section2harrier@yahoo.com

 

Saturday, April 6th

Bi-County Meet @ Johnstown J.H.S.-Knox Field  
Early Season Wasaren Invite @ Hoosic Valley C.S. Results

Friday, April 12th

Niskayuna Medley Relays @ Niskayuna H.S. Results

Saturday, April 13th

Niskayuna Warrior Classic @ Niskayuna H.S. - 9:15am Results
Maple Hill Invitational @ Maple Hill H.S. Results
C.B.A./LaSalle Relays @ LaSalle Institute Results

Thursday, April 18th

Watervliet Invitational @ Watervliet H.S. Results

Saturday, April 20th

Albany Academy Albright Invitational @ Albany Academy (boys only) Top 6 Results
Bethlehem Lady Eagles Invitational @ Bethlehem H.S. (Girls only) Results
Stillwater Warrior Relays @ Stillwater C.S. Cancelled

Monday, April 22nd

Ballston Spa Throw Off Invitational @ Ballston Spa H.S. Results

Tuesday, April 23rd

Fonda-Fultonville Fr/So Meet @ Fonda-Fultonville C.S. Boys Results   Girls Results

Thursday-Saturday, April 25th-27th

Penn Relays @ Franklin Field Meet Website

Saturday, April 27th

Luciano Invitational @ Hudson Falls C.S. Results
Cohoes Relays @ Cohoes H.S. Results

Friday, May 3rd

Johnstown Invitational @ Knox Field, Johnstown Jr. High Results
Stillwater Modified Relays @ Stillwater C.S.  

Saturday, May 4th

Colonie Relays @ Colonie H.S. Results
George Muse Relays @ Glens Falls H.S. Results
Marsh-Galotta Meet @ Middleburgh C.S. Results

Monday, May 6th

Kuba Modified Invitational-Boys @ Greenwich C.S.  
Steve Hoard Modified Invitational @ Schoharie C.S.  

Wednesday, May 8th

Kuba Modified Invitational-Girls @ Greenwich C.S.  

Thursday, May 9th

Bemus Frosh/Soph Meet @ Greenwich C.S. Results

Friday, May 10th

Shenendehowa Invitational @ Shenendehowa H.S. Results
The Futures Invitational @ Mohonasen H.S. Results
Fonda-Fultonville Invitational @ Fonda-Fultonville C.S. Results

Saturday, May 11th

Queensbury Invitational @ Queensbury C.S. Results
Hudson Invitational @ Hudson H.S. Results

Tuesday, May 14th

Colonial Council Championships @ Mohonasen H.S. Results
Suburban Council Championships-Boys @ Troy H.S. Results
Western Athletic Conference Championships @ Fonda-Fultonville C.S. Results

Wednesday, May 15th

Foothills Council Championships @ Johnstown J.H.S. - Knox Field Results
Patroon Conference Championships @ Coxsackie-Athens C.S. Results
Suburban Council Championships @ Burnt Hills-Ballston Lake C.S. Results
Wasaren League Championships @ Stillwater C.S. - 3pm Results

Thursday, May 16th

Suburban Council J.V. Championships-Boys @ Saratoga Springs H.S. Results

Friday, May 17th

Schuylerville Classic @ Schuylerville C.S. - 3:30pm Results
Fonda Modified Invitational @ Fonda-Fultonville C.S.  
Suburban Council J.V. Championships-Girls @ Saratoga Springs H.S. Results

Saturday, May 18th

William F. Eddy Meet @ Schenectady H.S. Results

Monday-Tuesday, May 20th & 21st

Stillwater Modified Invitational @ Stillwater C.S. Meet Entry & Info

Tuesday, May 21st

Group 3 Championships @ Ravena-Coeymans-Selkirk C.S. - 4:00pm  
Group 5 Championships @ Fonda-Fultonville C.S. - 4:00pm  

Wednesday, May 22nd

Group 2 Championships @ Averill Park H.S. - 4:00pm  
Group 1 Championships @ Guilderland H.S. - 3:00pm  

Thursday, May 23rd

Group 4 Championships @ Stillwater C.S. - 4:00pm  

Thursday, May 30th & Friday, May 31st

Section 2 State Qualifiers @ Shenendehowa H.S. - 4:00pm  

Friday, June 7th & Saturday, June 8th

New York State Championships @ Middletown H.S. (Section 9)