2018 Outdoor Track and Field
Invitational Schedule

Main Menu

Most of these are confirmed, If there are any changes or additions please send them to section2harrier@yahoo.com

 

Saturday, April 14th

CBA/LaSalle Relays @ C.B.A.
Kiwanis Bi-County Meet @ Fonda-Fultonville C.S.
Results
Results

Friday, April 20th

Niskayuna Medley Relays @ Niskayuna H.S. Results
Watervliet Invitational @ Watervliet H.S. Results
Ballston Spa Throw Off @ Ballston Spa H.S. Results

Saturday, April 21st

Albany Academy Albright Invitational @ Albany Academy (boys only) Results
Niskayuna Warrior Classic @ Niskayuna H.S. - 9:15am Results
Fleet Feet Lady Eagles Invitational @ Bethlehem H.S. - 10:00am (girls only) Results
Warrior Rockin' Relays @ Stillwater C.S. - 9:00am Results

Thursday, April 26th

Johnstown Modified Invitational @ Knox Field, Johnstown Jr. High Meet Entry and Info

Thursday-Saturday, April 26th-28th

Penn Relays @ Franklin Field Meet Website

Saturday, April 28th

Luciano Invitational @ Hudson Falls C.S. Results
Cohoes Relays @ Cohoes H.S. Results
Maple Hill Invitational @ Maple Hill H.S. Results

Friday, May 4th

Johnstown Invitational @ Knox Field, Johnstown Jr. High Results
Stillwater Modified Relays @ Stillwater C.S.  

Saturday, May 5th

Colonie Relays @ Colonie H.S. Results
George Muse Relays @ Glens Falls H.S. Results
Marsh-Galotta Meet @ Middleburgh C.S. Results

Monday, May 7th

Kuba Modified Invitational-Boys @ Greenwich C.S.  
Fonda-Fultonville Modified Invitational @ Fonda-Fultonville C.S.  
Steve Hoard Modified Invitational @ Schoharie C.S.  

Wednesday, May 9th

Kuba Modified Invitational-Girls @ Greenwich C.S.  

Thursday, May 10th

Bemus Frosh/Soph Meet @ Greenwich C.S. Results

Friday, May 11th

Shenendehowa Invitational @ Shenendehowa H.S. Results
The Futures Invitational @ Mohonasen H.S. Results

Saturday, May 12th

Queensbury Invitational @ Queensbury C.S. Results
Fonda Relays @ Fonda-Fultonville C.S. Results

Monday, May 14th

Foothills Council J.V. Championships @ Knox Field, Johnstown J.H.S.  

Tuesday, May 15th

Western Athletic Conference Championships @ Fonda-Fultonville C.S. 4:00pm postponed to 5/17
Colonial Council Championships @ Ravena-Coeymans-Selkirk C.S. postponed to 5/17
Suburban Council Championships-Boys @ Burnt Hills-Ballston Lake Results

Wednesday, May 16th

Foothills Council Championships @ Schuylerville C.S. Results
Patroon Conference Championships @ Hudson C.S. Results
Wasaren League Championships @ Stillwater C.S. Results
Suburban Council Championships-Girls @ Troy H.S Results

Thursday, May 17th

Western Athletic Conference Championships @ Fonda-Fultonville C.S. 4:00pm Results
Colonial Council Championships @ Ravena-Coeymans-Selkirk C.S. Results

Friday, May 18th

Schuylerville Classic @ Schuylerville C.S. - 3:30pm Results
Fonda Frosh/Soph. Meet @ Fonda-Fultonville C.S. Results
Suburban Council Championships-Girls J.V. @ Bethlehem H.S  

Saturday, May 19th

William F. Eddy Meet @ Schenectady H.S. Results
Ravena Invitational @ Ravena-Coeymans-Selkirk C.S.  

Monday-Tuesday, May 21st & 22nd

Stillwater Modified Invitational @ Stillwater C.S.  

Tuesday, May 22nd

Group 3 Championships @ Schuylerville C.S. - 4:00pm  
Group 5 Championships @ Fonda-Fultonville C.S. - 4:00pm  

Wednesday, May 23rd

Group 2 Championships @ Averill Park H.S. - 4:00pm  
Group 1 Championships @ Guilderland H.S. - 3:00pm  

Thursday, May 25th

Group 4 Championships @ Stillwater C.S. - 4:00pm  

Thursday, May 31st & June 1st

Section 2 State Qualifiers @ Shenendehowa H.S. - 4:00pm  

Friday, June 8th & Saturday, June 9th

New York State Championships @ Cicero-North Syracuse H.S. (Section 3)